Naturalna pielęgnacja skóry twarzy – dlaczego warto ją stosować?

Naturalna pielęgnacja skóry twarzy – dlaczego warto ją stosować?

Nie od dziś wiadomo, że każdej przedstawicielce płci pięknej zależy na atrakcyjnym wyglądzie skóry twarzy. Aby móc się jednak cieszyć pięknie wyglądającą skórą, musimy odpowiednio się o nią zatroszczyć. Z pomocą przychodzą nam naturalne kosmetyki. Możemy zakupić je zarówno w drogeriach internetowych, jak i stacjonarnych. Nad ich wyborem trzeba jednak dobrze się zastanowić. Kosmetyki muszą być starannie dobrane do rodzaju posiadanej przez nas cery. Najtrudniejsze zadanie stoi przed posiadaczkami skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Niełatwo mają też osoby ze skórą wrażliwą czy suchą. Najważniejsze jest to, aby zakupić cały zestaw dobrych jakościowo kosmetyków i stosować je systematycznie. Wówczas efekty pojawią się na pewno i będą satysfakcjonujące.

Dlaczego warto zastosować naturalną pielęgnację?

Wiele osób zastanawia się nad tym, dlaczego właściwie warto stosować naturalną pielęgnację. W drogeriach jest bowiem dostępnych tak wiele kosmetyków, które naturalne nie są. Jak się jednak okazuje, preparaty pielęgnacyjne o naturalnych składach charakteryzują się nie tylko skutecznością, ale również bezpieczeństwem. Ponadto, nie można odmówić im także sporej wydajności. Nie sposób zaprzeczyć temu, że naturalne kosmetyki są zazwyczaj dość dobrze tolerowane przez osoby zmagające się z różnego rodzaju alergiami skórnymi. Co ważne, kosmetyki o naturalnych składach nadają się do pielęgnowania każdego rodzaju skóry. Trzeba jednak poznać swój typ cery, aby móc wybrać właściwe produkty. Mimo skuteczności naturalnych kosmetyków, należy pamiętać o zachowaniu cierpliwości. Satysfakcjonujące rezultaty nie pojawią się od razu i są zależne od wielu czynników. Spore znaczenie ma wyjściowa kondycja skóry, jak również to, czy naprawdę jesteśmy regularni.

Jakie kosmetyki będą nam potrzebne na co dzień?

Codzienna pielęgnacja cery jest niezwykle istotna. Jeżeli o nią nie zadbamy, nasza skóra nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. Po jakie jednak kosmetyki należałoby sięgnąć? Otóż odwiedzając drogerię, warto włożyć do swojego koszyka zakupowego kilka różnych produktów. Na pewno przydatny okaże się krem na dzień. Powinnyśmy dobrać taki, który nadawał się będzie do stosowania pod makijaż, jeśli go stosujemy. Na szczęście, wiele naturalnych kremów sprawdzi się pod podkładem idealnie. Kolejnym kosmetykiem, który warto mieć jest krem na noc. Nie musimy jednak sięgać po niego, jeśli nie czujemy takiej potrzeby. Posiadaczki skóry suchej powinny jednak rozważyć zakup takiego kremu. Ich skóra wymaga bowiem intensywnej odnowy i regeneracji. Kolejnym kosmetykiem, który na pewno warto zakupić jest hydrolat. Pozwoli on na przywrócenie skórze odpowiedniego pH i nada się do zastosowania zarówno o poranku, jak i wieczorem. Preparat do oczyszczania skóry także będzie strzałem w dziesiątkę. Okazuje się, że w swojej kosmetyczce warto mieć ich kilka. Wiele przedstawicielek płci pięknej stawia również na płyn micelarny. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy faktycznie jest nam on niezbędny. W niektórych sytuacjach może się sprawdzić, ale nie jest kosmetykiem, który na pewno musimy mieć.

Krem na dzień to konieczność

Jak zaznaczono wyżej, krem na dzień jest koniecznością. Ważne jest to, aby dobrać kosmetyk, który zaspokoi potrzeby naszej cery. Jeżeli posiadamy skórę suchą, najważniejsze jest to, aby krem był odżywczy i regenerujący. Warto poszukiwać w nim olejów roślinnych, takich jak olej ze słodkich migdałów, olej arganowy czy olej makadamia. Pomogą one poprawić kondycję naszego naskórka. Jeśli jednak posiadamy cerę tłustą i skłonną do niedoskonałości, powinnyśmy zainwestować w krem o lekkiej konsystencji, która nie obciąży nadmiernie naszego naskórka. Pomocne mogą okazać się takie składniki jak ekstrakt z aloesu, olejek z drzewa herbacianego, jak również olej konopny. Cera wrażliwa potrzebuje zaś kremu delikatnego, najlepiej bez zapachów i sztucznych barwników. Powinien on działać ochronnie. Dobrze byłoby więc, gdyby kosmetyk zawierał jakieś substancje probiotyczne.

Czy krem na noc też jest potrzebny?

Krem na noc nie zawsze jest niezbędny, co zostało już zaznaczone wyżej. Niemniej jednak, w wielu przypadkach może on pomóc. Może okazać się niezbędny w pielęgnacji skóry suchej, ale również dojrzałej. Nocą cera zdecydowanie lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kremach. Wydaje się więc, że stosowanie kremu na noc będzie całkiem trafionym pomysłem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby sięgnąć po odpowiedni preparat. W pielęgnacji skóry dojrzałej świetnie sprawdzają się składniki takie jak kwas laktobionowy czy kwas hialuronowy. Krem na noc powinien posiadać treściwą konsystencję. Należy stosować go po wieczornym oczyszczeniu cery oraz po przemyciu jej hydrolatem.

Hydrolat sprawdzi się w roli toniku

W roli toniku doskonale sprawdzą się hydrolaty. Nie ulega wątpliwości, że hydrolaty powinny być jak najstaranniej dobrane do posiadanego przez nas rodzaju cery. Skóra tłusta i skłonna do niedoskonałości może wymagać zastosowania takich hydrolatów jak hydrolat z oczaru wirginijskiego czy hydrolat z czystka ladanowego. Jeśli chodzi o cerę wrażliwą, najlepiej może sprawdzić się hydrolat z róży damasceńskiej. Dzięki hydrolatowi z róży damasceńskiej możliwe stanie się odżywienie cery oraz poprawa jej kolorytu. Jeżeli chodzi o skórę suchą, zdecydowanie lepiej sprawdzi się hydrolat z kwiatów lipy czy kocanki włoskiej. Hydrolat warto stosować zarówno o poranku, jak i wieczorem. Można także przemywać nim cerę w ciągu dnia, aby móc pozbyć się powierzchownych zanieczyszczeń.

Postaw na preparat oczyszczający

Doskonałym pomysłem będzie również zakupienie preparatu oczyszczającego. Tak naprawdę, w swojej kosmetyczce warto byłoby mieć co najmniej kilka różnych preparatów. Na rano lepiej sprawdzi się ten delikatniejszy. Wieczorem lepiej zastosować ten, który charakteryzuje się bardziej oczyszczającymi właściwościami. Do demakijażu należałoby zastosować chociażby żel oczyszczający, ale dobrym pomysłem może okazać się także olejek myjący. W przypadku cery wrażliwej, lepszym rozwiązaniem będzie mleczko. Jeśli chodzi zaś o skórę tłustą, żel będzie najodpowiedniejszym wyborem. W składzie kosmetyków nie powinny znajdować się żadne intensywnie drażniące skórę detergenty.

Czy płyn micelarny jest niezbędny?

Jak wspomniano wyżej, płyn micelarny nie jest konieczny w codziennej pielęgnacji. Niemniej jednak, może on się przydać osobom, które codziennie się malują. Przedstawicielki płci pięknej mogą używać go chociażby do usunięcia makijażu z oczu oraz z ust. Niemniej jednak, podkładu i pudru raczej nie usuniemy w całości przy pomocy płynu micelarnego. Może on jednak posłużyć do wstępnego demakijażu. Jeżeli inwestujemy w płyn micelarny, najlepiej byłoby postawić na ten, w którego składzie znajdują się olejki, ekstrakty czy wyciągi roślinne. Wówczas efekty będą najbardziej satysfakcjonujące. Po użyciu płynu micelarnego należy umyć cerę żelem lub mleczkiem, a następnie spłukać wodą.

Maseczki oraz peelingi także mogą pomóc

Okazuje się, że w pielęgnacji skóry pomocne mogą okazać się również maseczki oraz peelingi. Powinny być one dobrane do rodzaju naszej cery. W przeciwnym razie efekty nie pojawią się lub też nie będą w pełni satysfakcjonujące. Na szczęście, w drogeriach znajdziemy całkiem sporo interesujących masek i peelingów. Mają one różną formę. Niektóre są dostępne w formie proszku, a inne w formie żelu.

Jak dobrać maseczkę do rodzaju cery?

Najważniejsze jest to, aby maseczkę dobrać do rodzaju cery. Wydaje się, że w przypadku skóry suchej najlepiej mogą sprawdzić się maski intensywnie nawilżające i regenerujące. Możemy zdecydować się na maskę w formie żelu, kremu czy płachty. Warto poszukiwać w nich olejów roślinnych, jak również wosków czy ekstraktów łagodzących. W przypadku skóry wrażliwej, dość dobrym wyborem może okazać się maska z kwasem laktobionowym, który działa przeciwzapalnie i wycisza rumień. Wskazany może okazać się także zakup maski aloesowej w płachcie. Jeżeli nasza cera jest tłusta, z niedoskonałościami, najlepiej zainwestować w maseczki na bazie glinki. Doskonale sprawdzi się maska na bazie glinki zielonej, słynąca z właściwości oczyszczających pory. Dobrym wyborem będą także maski z dodatkiem węgla aktywowanego, działającego detoksykująco. Maseczki co do zasady należy stosować raz w tygodniu. W niektórych przypadkach można będzie jednak robić to nieco częściej. Wiele zależy od tego, jaki rodzaj cery posiadamy. Kluczowa jest jednak systematyczność. W przeciwnym razie efektów nie będzie. Na pewno nie może jednorazowe zastosowanie maski, chyba że nasza cera jest wyjątkowo mało wymagająca.

Jaki peeling wybrać?

Aby móc zadbać o swoją cerę, należy także systematycznie oczyszczać ją z pozostałości martwego naskórka. W tej roli doskonale sprawdzi się peeling. Niemniej jednak, należy zwrócić uwagę na to, aby peeling był odpowiedni. Jeśli nasza cera jest wrażliwa, zdecydowanie lepiej postawić na peeling enzymatyczny niż ziarnisty. Ziarniste peelingi mogą sprawdzić się w pielęgnacji skóry tłustej, choć nie zawsze bywają dobrym wyborem. Jak zaś stosować obydwa rodzaje peelingów. Peeling enzymatyczny może mieć formę żelu bądź proszku, który należy rozmieszać z wodą. Kosmetyk ten trzeba nałożyć na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawić na niej przez minimum kwadrans. Jeżeli chodzi zaś o peeling ziarnisty, trzeba będzie masować nim cerę przez kilka minut, a następnie spłukać. Do spłukiwania peelingu zawsze warto używać letniej, a nie gorącej wody. W przeciwnym razie może dojść do podrażnień cery. Kluczowa jest regularność. W przypadku skóry tłustej, z trądzikiem, peelingu warto używać dwa razy w tygodniu. Jeśli jednak nasza cera jest wrażliwa, wystarczy stosowanie peelingu raz na tydzień lub nawet raz na dwa tygodnie. Peelingi naturalne ziarniste zawierają najczęściej pestki owocowe. Jeżeli chodzi zaś o peelingi enzymatyczne, najczęściej zawdzięczają one swoje działanie obecności bromelainy i papainy. Ich aplikacja może spowodować delikatne mrowienie naskórka, ale absolutnie nie należy się tego obawiać.

Dodaj komentarz