Żeglarstwo a ubezpieczenie

Któż nie marzy o tym by opłynąć świat własną łodzią. Aby ziścić to marzenie niektórzy ludzie zbierają pieniądze przez całe lata. Gdy przychodzi dzień zakupu wymarzonej łódki pojawia się euforia i wielu z nowych właścicieli chciałoby od razu wyruszyć na ocean. Jednakże morza, oceany a nawet rzeki i jeziora są bardzo niebezpieczne. Nieraz przecież słyszy się o zaginionych marynarzach, których sztorm poniósł gdzieś nie wiadomo gdzie. Sztormy, cyklony czy biały szkwał mogą w jednej chwili zniszczyć wszystko nie tylko łódź, lecz także zagrozić zdrowiu i życiu żeglarza.

Dlatego dla własnego bezpieczeństwa jak i bezpieczeństwa nowo nabytej łodzi powinno się zakupić odpowiednie ubezpieczenie. Wybierając ubezpieczenie dla łodzi, jachtów czy żaglówek nie da się niestety postępować dokładnie tak jak przy zakupie pozostałych typów polis. Ubezpieczenie jednostek pływających nie jest dostępne u wszystkich firm ubezpieczeniowych. Ponadto ubezpieczenie niektórych towarzystw, mimo iż z nazwy jest odpowiednie dla łodzi i jachtów to jednak tak naprawdę nie chroni przed tym, przed czym powinno. Wybierając ubezpieczenie jachtu najlepiej by byłoby mieć pojęcie o żeglarstwie i niebezpieczeństwach z tym związanych. Większość posiadaczy łodzi to ludzie z branży, którzy znają się na rzeczy, jednak są i zupełnie zieloni zapaleńcy, którzy powinni skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych kolegów. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, zwykle te nieznające się na branży żeglarskiej mogą robić problemy z certyfikatem potwierdzającym rejestrację jachtu. Łodzie, jachty i żaglówki jakby nie patrzeć są dość duże, dlatego bardzo ważne są ubezpieczenia obowiązkowe od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenia obowiązkowe oc właścicieli jednostek pływających są zawierane przede wszystkim na wypadek przypadkowego zniszczenia innych jednostek pływających. Ponadto ubezpieczenia obowiązkowe oc chronią właścicieli jachtów od odpowiedzialności za uszkodzenie ciała lub spowodowania śmierci osób trzecich. Ubezpieczenia obowiązkowe to jednak nie wszystko, każdy właściciel jednostki pływającej powinien zakupić ubezpieczenie casco chroniące przed utratą mienia wywołaną różnymi zjawiskami. Jeżeli jednostka ma być wykorzystywana do celów szkoleniowych lub rejsów próbnych należy wykupić także opcje niestandardowe polisy. Żeglarstwo to wspaniała życiowa pasja, dobrze jednak by była ona wspomagana przez odpowiednie ubezpieczenia.