Czy samorealizacja jest ważna w życiu człowieka?

Czy samorealizacja jest ważna w życiu człowieka?

samorealizacja

Temat dążenia do samorealizacji od kilku lat nieprzerwanie zyskuje na popularności. Dostępne są liczne poradniki, rady i kursy, mające pomóc do niej doprowadzić. Najprościej zdefiniować ją można jako osiągnięcie poczucie spełnienia, jedności ze sobą, a także zrealizowania swojego potencjału. Dla każdego może ona oznaczać coś nieco innego, jako że każdy ma swoje własne potrzeby, pragnienia i marzenia. Czy jest ona jednak rzeczywiście taka ważna?

Samorealizacja – Hierarchia potrzeb

Najczęściej przyjmowana hierarchia potrzeb to tak zwana Piramida Maslowa, stworzona przez amerykańskiego psychologa Abrahama Maslowa. Według niej ludzie potrzeby można ustawić na wzór piramidy, z najbardziej podstawowymi na dole, a najmniej – na górze. Bez spełnienia najważniejszych potrzeb, czyli według Maslowa potrzeb fizjologicznych (jedzenia, picia, snu) nie da się spełnić tych mniej palących. Samorealizacja znajduje się na samym szczycie tej piramidy, co nie znaczy jednak, że nie jest istotna. Niespełnienie każdej z potrzeb wiąże się dla człowieka z negatywnymi konsekwencjami. Co prawda z powodu niespełnienia potrzeby samorealizacji nie można umrzeć tak, jak na przykład z głodu, ale występują mniej ekstremalne skutki. Brak poczucia posiadania celu i spełnienia w życiu może doprowadzić do depresji, utraty motywacji i energii. Chęć dążenia do osiągnięcia czegoś i rozwijania się jest dla człowieka naturalna.

Inne teorie samorealizacji

Chociaż najczęściej w kontekście samorealizacji wspomina się o Piramidzie Maslowa, to różne teorie na jej temat pastowały zarówno wcześniej, jak i później. Według jednej z nich można ją podzielić na samorealizację prawdziwą i pseudosamorealizację. Obie dotyczą wykorzystywania swoich możliwości i rozwijania się, różni je jednak intencja, w jakiej chcemy wykorzystać swój potencjał. Jeśli w celu czynienia dobra, to możemy mówić o prawdziwej samorealizacji, natomiast jeśli mamy zamiar dokonywać szeroko pojętych złych uczynków, jest to pseudosamorealizacja, która nie ma pozytywnych skutków.

Jak się samorealizować?

Każdy przypadek jest inny, nie można więc udzielić całkowicie uniwersalnej rady. Dobrze jest zacząć od wyznaczenia sobie celów, które sądzimy, że są nam potrzebne do poczucia się spełnionym. Następnie należy stworzyć listę kroków, jakie musimy podjąć, aby je spełnić. Nie muszą to być od razu duże, trudne do osiągnięcia rzeczy. Zawsze znajdą się jakieś nawet małe braki w życiu, których uzupełnienie mogłoby chociaż w małym stopniu poprawić nasze samopoczucie. Należy pamiętać, że cała ta droga może być ciężka, żmudna i wymagać dużej dozy ambicji. Nie da się osiągnąć sukcesu bez wysiłku.

Nie można minimalizować znaczenia samorealizacji w życiu każdego człowieka. Co prawda da się funkcjonować bez niej, ale jest ona niezbędna do prawdziwego szczęścia, każdy więc powinien zacząć nad nią pracować.

Dodaj komentarz