Jak pobudzić kreatywność i stać się bardziej pomysłowym?

Kreatywność jest w życiu przydatną cechą. Nie bez powodu spotkać ją można jako wymaganie w wielu ogłoszeniach o pracę. Dzięki niej łatwiej jest nam działać, kiedy mamy do dyspozycji mało czasu lub środków. Kreatywne osoby są w stanie szybko reagować i radzą sobie nawet w nieprzewidzianych, nagłych sytuacjach. Lepiej rozwiązują problemy, które zdawać by się mogły bez wyjścia. Jest to też jednak cecha, która przyda się nie tylko w życiu zawodowym. Nie raz może się zdarzyć, że będziemy musieli improwizować (na przykład w czasie wakacji), żeby uniknąć jakiejś przeszkody czy poprawić swoją sytuację. Niestety, czasem po prostu nasza kreatywność z jakiegoś powodu wyparowała lub mamy jej z natury niewiele. W takim przypadku jak pobudzić kreatywność? Czy w ogóle da się to zrobić?

Myśl poza schematami

Nie bez powodu uważa się, że dzieci są z reguły bardziej kreatywne niż dorośli. Nie jest na nich nakładane tyle ograniczeń i jeszcze nie zostały nauczone tego, aby myśleć w określony sposób. Wielu twierdzi, że system szkolnictwa zabija w ludziach kreatywność tak, że większość młodych ludzi w dorosłość wchodzi już pozbawiona dziecięcej fantazji. Powinniśmy za wszelką cenę starać się ją przywrócić. Jeśli ograniczamy się tylko do pewnych ram, do których jesteśmy przyzwyczajeni i nie chcemy wychodzić poza naszą strefę komfortu, nigdy nie staniemy się kreatywni. Nie będziemy w stanie dodać nic od siebie w pracy, a jedynie będziemy podążać wyznaczonymi ścieżkami. Może to ograniczyć nasze możliwości awansu, a nawet kosztować nas nasze stanowisko. Warto więc zrzucić z siebie podświadome kajdany i po prostu nie ograniczać swoich myśli w żaden sposób. Nie przejmować się racjonalnością i sensem, a dopiero później dokonywać procesu selekcji tego, który pomysł ma potencjał.

Nie osiadaj na laurach

To nie jest tak, że jak ktoś jest kreatywny, to będzie taki zawsze. Wypalenie się pod tym względem jest jak najbardziej możliwe. Warto więc regularnie ćwiczyć naszą kreatywność i starać się nad nią pracować. W Internecie spotkać możemy wiele poradników na ten temat, które dają nam określone zadania do spełnienia. Nie musi to wcale zajmować dużo czasu – nawet kilkanaście minut może działać cuda. Najważniejsze jest to, żeby robić to regularnie i rzeczywiście się do tego przykładaj.

Czynniki mające wpływ na kreatywność

Są pewne rzeczy, które pozornie nie mają wielkiego związku z kreatywnością, a w praktyce mogą w dużym stopniu na nią wpłynąć. Jest to chociażby aktywność fizyczna. Jest dużo prawdy w powiedzeniu, że w zdrowym ciele zdrowy ruch. Nie dość, że dzięki ćwiczeniom poprawimy swoją kondycję, to i nasz mózg będzie lepiej pracował. Do tego istotna jest odpowiednia ilość snu, bo niewyspany i przemęczony człowiek nigdy nie będzie pracował na 100% swoich możliwości.

Każdemu kiedyś może przydać się odpowiedź na pytanie jak pobudzić kreatywność. Nie warto ignorować tej cechy, ponieważ może ona okazać się bardzo użyteczna.