Jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce? Podstawowe informacje

Jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce? Podstawowe informacje

Coraz więcej przedsiębiorców z naszego kraju decyduje się na zatrudnianie obcokrajowców, a przede wszystkim osób z Ukrainy. Obecnie osoby, które pochodzą ze wschodu, zajmują wiele stanowisk w fabrykach, ale także w korporacjach, sklepach i innych branżach. Proces zatrudnienia takiej osoby nie przebiega jednak tak samo, jak Polskiego pracownika. Przedsiębiorca, który chce legalnie zatrudnić obcokrajowca, musi liczyć się z większą ilością formalności, a cały proces jest nieco bardziej skomplikowany niż zatrudnianie naszych rodaków. Zobacz jak zatrudnić obcokrajowca w Polsce https://habzafinanse.com.pl/jak-zatrudnic-obcokrajowca-w-polsce/ i o czym musi pamiętać pracodawca, który decyduje się na taki krok.

Zatrudnienie obcokrajowca a zezwolenia

Jak zatrudnić obcokrajowca? Pracodawca musi przede wszystkim otrzymać odpowiednie zezwolenie, jeśli nie zostaną spełnione warunki, które pozwalają na ominięcie tego wymagania. Na szczęście w większości przypadków uzyskanie takiego zezwolenia nie jest konieczne. Pracodawca nie musi ubiegać się o zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca, jeśli:

– obcokrajowiec uzyskał status uchodźcy lub udzielono mu ochrony uzupełniającej,

– otrzymał zezwolenie na osiedlenie się,

– obcokrajowiec jest obywatelem UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii lub Liechtensteinu,

– jest nauczycielem języka obcego w przedszkolach i szkołach,

– studiuje w Polsce,

– obcokrajowiec został oddelegowany do pracy w Polsce przez zagranicznego pracodawcę.

Brak konieczności uzyskania zezwolenia na zatrudnienie obcokrajowca pozwala zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy pracodawcy. Właśnie dlatego wielu przedsiębiorców wymaga od zagranicznych pracowników spełnienia choć jednego z powyższych warunków.

Jak otrzymać zezwolenie na zatrudnienie obcokrajowca?

W momencie, gdy obcokrajowiec nie spełnia żadnego z wymienionych wyżej wymagań, pracodawca musi ubiegać się o zezwolenie na jego zatrudnienie. W tym celu należy zwrócić się do odpowiedniego wojewody o wydanie pozwolenia na zatrudnienie. Aby móc je otrzymać, wynagrodzenie określone w umowie o prace nie może być niższe od typowego wynagrodzenia na danym stanowisku. Co więcej, starosta musi przekazać wojewodzie informację o tym, że nie da się zapełnić danego stanowiska osobami niewymagającymi zezwolenia na zatrudnienie.

Nie każde zezwolenie na zatrudnienie jest takie samo i można wyróżnić kilka typów. Pracodawca musi być także gotowy na to, że rozpatrzenie jego wniosku może zając nawet kilka miesięcy i jego złożenie nie jest darmowe. Pozwolenie na pracę poniżej 3 miesięcy to koszt 50 zł, a powyżej tego okresu to już koszt 100 zł. Zatrudnienie obcokrajowca bez odpowiednich zezwoleń grozi przedsiębiorcy oraz pracownikowi wysoką grzywną.

Dodaj komentarz