Trudna matka – czym się charakteryzuje?

Matka zazwyczaj kojarzy nam się z ciepłą i serdeczną osobą. Wspaniale, kiedy właśnie tak jest. Bywa jednak tak, że mama ma ciężki charakter i trudno jest się z nią dogadać. Można wręcz powiedzieć, że trudna matka to nie wyjątek od reguły, a częste zjawisko. Wtedy nawet jeśli dziecko jest dorosłe, trudno jest mu odciąć się od negatywnego wpływu matki. Amerykańscy psycholodzy Henry Cloud i John Townsend wyróżnili sześć typów trudnych matek i mówią, jak ich zachowanie może wpłynąć na dorosłe dzieci.

1. Trudna matka – Manekin

Taka matka jest zdystansowana, nieobecna, nie okazuje czułości i nie ma zbyt bliskiej więzi ze swoimi dziećmi. W dorosłym życiu dzieci takiej matki boja się bliskości, mają powierzchowne relacje z innymi ludźmi. Chcą, by partner zamienił jałowe życie w piękną bajkę. Gdy próbują rozmawiać z matką o ważnych sprawach, ona opowiada tylko o sobie. To sprawia, że znowu czują się odrzucone i mało ważne.

1. Trudna matka – Porcelanowa lalka

Taka matka jest krucha, czuje się przytłoczona problemami, które ma jej dziecko. Nie radzi sobie również ze swoimi uczuciami. Zwykle córki przejmują opiekę nad taką mamą, bo jej problemy emocjonalne wzrastają z wiekiem. Jeśli próbują mówić o swoich uczuciach, to zwykle zanim dokończą zdanie, mama już wybucha płaczem lub po prostu opuszcza ostentacyjnie pokój. Matka chce, by cała uwaga była skupiona na niej.

1. Trudna matka – Kontrolerka

Matka kontrolerka najlepiej wie, co jest dobre dla jej dziecka i nigdy go nie słucha. Istnieje ryzyko, że w dorosłym życiu dziecko kontrolerki nie będzie umiało mówić “nie”. Może być niezorganizowane i nie umieć brać odpowiedzialności za swoje życie. Dziecko takiej matki spełnia przez całe życie jej oczekiwania, więc jako osoba dorosła również może dążyć do tego, by zadowalać innych zapominając o sobie.

1. Trudna matka – Mastercard

Tak jak z kartą płatniczą nigdy się nie rozstajemy, tak dziecko z tym typem matki nigdy nie odcina pępowiny. Czasem matka szantażem emocjonalnym zmusza dziecko, by nigdy jej nie opuszczało. Dorosła córka chętnie matkuje innym i wykazuje nadopiekuńczość.

1. Trudna matka – Zawsze szef

Ma określone zasady i nie lubi, gdy dziecko kwestionuje jej poglądy. Bywa, że w dorosłym życiu córka przekraczając próg domu matki cofa się w przeszłość i wchodzi w rolę dziecka. Czasami buntuje się, co skutkuje burzliwymi relacjami z matką i wybuchają pomiędzy nimi kłótnie. Zdarza się, że kobiety nie odzywają się do siebie latami. Jest to bez wątpienia bardzo trudna matka, z którą ciężko żyć w zgodzie.

1. Trudna matka – Puchar zwycięstwa

Lubi chwalić się swoim dzieckiem. Jest dumna z jego dokonań i bardzo zawiedziona słabymi rezultatami. Przez takie wychowanie dziecko nie potrafi zaakceptować wszystkich swoich cech osobowości. W dorosłym życiu skupia się na byciu najlepszym, stara się, by druga osoba była zadowolona. Bywa, że dorosłe dziecko dostając awans w pracy najpierw dzieli się wiadomością z matką, nie z partnerem.