Zwyrodnienia kraciaste – objawy i leczenie

Zwyrodnienia kraciaste – objawy i leczenie

W trosce o nasz wzrok powinniśmy wykonywać szereg działań profilaktycznych. Najważniejszym z nich powinno być regularne uczęszczanie do okulisty. Dotyczy to przede wszystkim osób z wadą wzroku, lecz nie tylko. Każdy człowiek, już od najmłodszych lat powinien regularnie kontrolować stan swoich oczu. Dzięki czemu jesteśmy w stanie szybko zauważyć wczesne dolegliwości jakiegoś schorzenia. Jednym z nich są zwyrodnienia kraciaste, które wymagają szybkiej konsultacji z lekarzem.

Co to są zwyrodnienia kraciaste?

Jednymi z najczęściej spotykanych zwyrodnień siatkówki są zwyrodnienie kraciaste. Najczęściej spotykane u osób, które posiadają krótkowzroczność. Podczas badania dna oka lekarz jest w stanie zauważyć charakterystyczne dla tej przypadłości białe, tworzące kratę linie. Zdiagnozowanie problemu jest niezmiernie ważne, gdyż zwyrodnienie może powodować między innymi przedarcie siatkówki. Okazuje się, że przedarcia mogą być widoczne nie tylko w obrębie zwyrodnienia, lecz także na całym obszarze siatkówki.

Przedarcie siatkówki

Przedarcie siatkówki, zwłaszcza w połączeniu z innymi schorzeniami, kwalifikuje się do natychmiastowego leczenia za pomocą lasera. Dzięki szybkiemu i precyzyjnemu wykonaniu zabiegu, lekarz jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć oko. To działanie ma na celu  niedopuszczenie do powstania odwarstwienia siatkówki. Gdyż nieleczone przedarcie siatkówki może stanowić bezpośrednie ryzyko trwałego uszkodzenia wzroku.

Jakie są objawy zwyrodnień kraciastych?

W przypadku tego zwyrodnienia możemy zauważyć wiele objawów, których pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć. Bardzo istotne może okazać się szybkie wykrycie problemu, dlatego oprócz własnej obserwacji, warto regularnie uczęszczać do okulisty. Jakie możemy zauważyć objawy zwyrodnień siatkówki (w tym kraciastych)?

  1. zniekształcenie widzenia obrazów, może to być między innymi falowanie
  2. pojawienie się tak zwanych mroczków przed oczami, czyli ubytków w polu widzenia
  3. nagłe lub stopniowe pogorszenie widzenia
  4. obecność ciemnej plamki w polu widzenia, która nie znika mimo mrugania
  5. utrata widzenia w jednym oku

Jak wybrać odpowiedni gabinet okulistyczny?

W problemach ze wzrokiem bardzo ważna jest szybka i skuteczna diagnoza. Im szybciej dane schorzenie zostanie wykryte, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie, a co najważniejsze skuteczne leczenie. Warto poszukać gabinetu, w którym zostaniemy odpowiednio zbadani. W tym celu powinniśmy wybierać miejsca, w których personel jest dobrze wykwalifikowany, a także posiada bogate doświadczenie. Trafienie w dobre ręce znacznie przybliży nas do trafnej diagnozy i odpowiednio dobranego leczenia. Wybierajmy mądrze!

Dodaj komentarz