9 faktów, których możesz nie wiedzieć o e-sporcie

9 faktów, których możesz nie wiedzieć o e-sporcie

O tej dziedzinie na pewno już słyszałeś. Drastyczny rozwój w ostatnich latach, wielkie turnieje, gracze z wielką rzeszą fanów… to wszystko sprawia, że dziś chyba każdy wie cokolwiek na ten temat.

Ale, czy wiedziałeś, że…

1. E-sport jest starszy niż myślisz.

Co prawda rywalizacja w grach komputerowych zaczęła się rozrastać w okolicach roku 2000, ze względu na spadek cen komputerów oraz szybszy internet, ale pierwszy turniej gier komputerowych, zorganizowany przez Atari, odbył się w roku 1980. Space Invaders Tournament  przyciągnął wówczas 10000 graczy, a pierwsze miejsce zajął programista Bill Heineman.

2. League of Legends, Dota 2 czy Call of Duty to nie wszystko.

Co prawda strzelanki pierwszoosobowe oraz gry strategiczne cieszą się największą popularnością. Ale jest wiele innych turniejów. Classic Tetris Championship oraz Pokemon World Championship to tylko dwa z licznych przykładów.

3. E-sport jest oficjalnym sportem (lub nie?)

W 2013 roku, departament USA uznał profesjonalnych graczy za sportowców, w celu przyznania wiz. W oczach wielu ludzi to sprawia, że e-sport http://CsCenter.pl stał się oficjalnym sportem. Prawdą jest, że bycie najlepszym graczem wymaga wielkich umiejętności, talentu oraz wielu godzin ćwiczeń. Zupełnie jak w szachach, które również uznawane są za sport.

4. Sport czy nie, jest to wielki biznes.

Statystyki wskazują, że do 2016 roku najbardziej dochodowe turnieje wydały nagrody o łącznej wartości około 300 milionów dolarów. Top 3 najbardziej dochodowe gry to Dota2, League of Legends oraz Starcraft II.

5. Ludzie kochają oglądać innych podczas gry.

Poprzez najpopularniejszą platformę do transmisji rozgrywek online, czyli Twitch, rocznie widzowie spędzają około miliarda godzin na oglądanie swoich ulubionych graczy. Do tego dochodzą inne platformy, takie jak Youtube.

6. 3 kraje dominują w rankingach.

Jeżeli chodzi o zarobki w kategorii e-sport, na pierwszym miejscu nieprzerwanie widnieje USA. Kolejno na drugim oraz trzecim miejscu znajdziemy Chiny oraz Koreę Południową.

7. Możesz dużo zarobić poprzez e-sport.

I to naprawdę dużo. Jednak osiągnięcie bogactwa poprzez tą dziedzinę, nie jest takie łatwe. Musisz wykazać się najlepszymi umiejętnościami w grze oraz zaciekawieniu odbiorców. Dodatkowo, konkurencja z roku na rok staje się coraz większa.

8. Jest też ciemna strona…

Jak w każdym sporcie, tak i e-sport może zderzać się z zarzutami korupcji. W przeciągu lat, stawiał czoła skandalom związanym z dopingiem czy oszustwami podczas rozgrywek.

9. To co widzisz, to dopiero początek.

Ciągły, rosnący rozwój tej dziedziny sprawia, że coraz więcej ludzi odnajduje w niej swoją pasję. Ale kto wie co czeka nas w przyszłości. Być może gracze będą musieli rzeczywiście charakteryzować się dużą sprawnością fizyczną przez rozwój VR? Czas pokaże…

Dodaj komentarz