4 mity dotyczące fotowoltaiki – poznaj prawdę na jej temat

4 mity dotyczące fotowoltaiki – poznaj prawdę na jej temat

Z roku na rok wiedza na temat fotowoltaiki rośnie i coraz chętniej się na nią decydujemy. Niestety mity dotyczące fotowoltaiki nadal budzą w nas wątpliwości i często zastanawiamy się, co jest prawdą a co tylko mitem rozpowszechnianym przez ludzi. Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery mity, które najczęściej można usłyszeć na temat paneli słonecznych. Zmierzymy się z nimi i powiemy Ci, jaka jest prawda!

Mity dotyczące fotowoltaiki

Mit 1: W Polsce jest zbyt pochmurno na fotowoltaikę

Osoby, które nie mają pojęcia o tym, jak działają panele słoneczne często myślą, że w Polsce jest zbyt mało słońca na takie rozwiązanie. Jest to jednak nieprawda. Warunki atmosferyczne, które panują w Polsce nie przeszkadzają w tym, aby zainstalować fotowoltaikę w swoim gospodarstwie domowym. Panele dobrze znoszą niskie temperatury, a nawet są dzięki nim wydajniejsze. Jest tak, ponieważ podczas niskich temperatur zmniejszają się drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych i ruch elektronów jest bardziej uporządkowany. Mitem jest więc to, że w Polce jest zbyt pochmurno na panele słoneczne.

Mit 2: Do zainstalowania fotowoltaiki potrzebne jest pozwolenie na budowę

Do zainstalowania mikroelektrowni, której moc nie przekracza 50 kW, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń. Wystarczy, że po instalacji wyślesz pismo do elektrowni i poczekasz na zmianę liczników. Przeciętna czteroosobowa rodzina zużywa ok. 30 – 40 kW prądu rocznie dlatego instalacja takiej mikroelektrowni w zupełności wystarczy. Pozwolenie jest potrzebne jedynie w momencie, gdy chcesz ingerować w konstrukcje dachu. Nie jest to jednak ściśle związane z samą fotowoltaiką tylko zmianami, które chcesz dokonać w konstrukcji domu.

Mit 3: Fotowoltaika się nie opłaca

Instalacja paneli fotowoltaicznych dla domu, jest inwestycją długoterminową, która zwróci się przeciętnej rodzinie po ok. 10 latach. Co prawda na początku musisz zapłacić za nią kilkanaście tysięcy, ale po jakimś czasie będziesz mógł korzystać z praktycznie darmowego prądu. Twierdzenie, że fotowoltaika się nie opłaca to mit. Ceny energii elektrycznej stale rosną i co miesiąc musimy ponosić jej koszty. W momencie, gdy inwestycja w fotowoltaikę nam się zwróci i nie jesteśmy uzależnieni od dostawców prądu, to zaobserwujemy bardzo duże oszczędności.

Mit 4: Na fotowoltaikę mogą pozwolić sobie tylko bogaci ludzie

Dalej panuje przekonanie, że na zakup paneli fotowoltaicznych mogą pozwolić sobie jedynie bogaci ludzie. Nie jest to prawdą, bo rynek fotowoltaiczny stale się rozwija i ceny takich instalacji zaczynają spadać, ponieważ różne firmy zaczynają ze sobą konkurować. Dodatkowo możesz korzystać z różnego rodzaju programów i dofinansowań, które obniżają koszty instalacji fotowoltaiki w Twoim domu. Jak widzisz, nie jest to już rzecz, na którą mogą pozwolić sobie jedynie nieliczni inwestorzy. Teraz na posiadanie paneli słonecznych może sobie pozwolić każda przeciętna Polska rodzina, która chce zaoszczędzić i działać na korzyść środowiska.

Mamy nadzieje, że rozwialiśmy wszystkie mity dotyczące fotowoltaiki i więcej Polaków będzie miało odwagę inwestować w tę przyszłościową i ekologiczną formę pozyskiwania energii.

Dodaj komentarz