Styropian czy wełna mineralna – co bardziej eko?

Styropian czy wełna mineralna – co bardziej eko?

Styropian i wełna mineralna to materiały termoizolacyjne, od lat cieszące się dużą popularnością i z powodzeniem stosowane w budownictwie. Są one stosowane przede wszystkim w termoizolacji i termomodernizacji budynków w celu poprawy ich efektywności energetycznej. Oba materiały odznaczają się znakomitymi właściwościami i niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, a wymagania co do procesu ich produkcji są z każdym rokiem coraz bardziej wyśrubowane, aby nadążyć za ekologicznymi standardami. Sprawdzamy, który materiał termoizolacyjny jest najbardziej ekologiczny.

Styropian przez pryzmat ekologii

Polistyren ekspandowany (EPS), znany lepiej pod nazwą styropian, jest lekkim, łatwym w obróbce i stosunkowo tanim w produkcji materiałem termoizolacyjnym. To rodzaj tworzywa sztucznego, składającego się w 95% z powietrza i tylko w 5% z polistyrenu. Główną zaletą styropianu jest jego bardzo wysoka wydajność izolacyjna, przekładająca się na znacznie niższe zużycie energii grzewczej lub energii koniecznej do schłodzenia budynku. Materiał ten wykazuje dużą odporność na wilgoć i procesy gnilne, co czyni z niego niezwykle trwały produkt. Dzięki obniżeniu energochłonności budynku, w sposób pośredni redukcji ulega również emisja dwutlenku węgla do atmosfery ziemskiej. Dodatkowo, płyty styropianowe są bezpieczne dla zdrowia człowieka pod kątem emisji pyłów PM2,5 oraz PM10 w trakcie montażu czy emisji lotnych związków podczas użytkowania budynku tuż po jego ociepleniu. A co najważniejsze, niewykorzystany styropian może zostać bezpiecznie poddany recyklingowi. Pozostałości po pracach termoizolacyjnych powinny zostać wrzucone do odpadów budowlanych, by w sposób zgodny z obowiązującymi normami mogły być poddane przetworzeniu w celu ponownego wykorzystaniu.

Wełna mineralna a ekologiczne podejście w budownictwie

Do produkcji  produkcji wełny mineralnej stosuje się naturalne składniki mineralne, takie jak skała bazaltowa czy szkło recyklingowe, czyli materiały w większości pochodzące z recyklingu. W procesie tym poszczególne składniki poddaje się topieniu w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie rozciąganiu w formie włókien, które wiąże się ze sobą tworząc w ten sposób materiał izolacyjny. Wełna mineralna, podobnie jak styropian, odznacza się wysoką wydajnością izolacyjną, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia energochłonności budynku. Jest materiałem trwałym, a do jej produkcji nie są używane szkodliwe dla zdrowia i środowiska składniki. Nie zawiera sztucznych barwników, dodatków formaldehydu, fenoli czy akrylu. Resztki tego materiału należy traktować jak odpady budowlane, co oznacza że wymagają zutylizowania komercyjnego.

Który materiał do ocieplenia wybrać?

Zarówno styropian, jak i wełna mineralna odznaczają się bardzo dobrymi parametrami cieplnymi, dzięki czemu pozwalają zatrzymać ciepło wewnątrz budynku i obniżyć koszty jego eksploatacji. Wybór między poszczególnymi produktami zależy od indywidualnych preferencji, dysponowanego budżetu oraz konkretnych potrzeb i wybranej technologii budownictwa. Oba materiały mają znikomy wpływ na środowisko naturalne, co zawdzięczają wykorzystaniu do ich produkcji w przeważającej większości składników naturalnego pochodzenia, a także swoim unikalnym właściwościom. Nie bez znaczenia jest fakt, że niewykorzystane produkty lub ich ścinki mogą zostać bezpiecznie poddane recyklingowi. Zastanawiając się, gdzie kupić materiału budwolane w Płocku czy Warszawie, możemy skorzystać z polecenia lub z wyszukiwarki hurtowni budowlanych, porównując oferty poszczególnych sklepów.

Dodaj komentarz