Zioła przyprawowe

Zioła przyprawowe

Przygoda ludzkości w stosowaniu ziół przyprawowych rozpoczęła się wiele tysięcy lat temu – w czasach, kiedy człowiek zaczął eksperymentować z żywnością. Nie wiadomo, które zioło było tym pierwszym stosowanym do przyprawiania, ale przypuszcza się, że prawdopodobnie była to roślina, która zwróciła uwagę naszych przodków swoim intensywnym zapachem i smakiem.

Możliwe, że nasi przodkowie wierzyli, iż dodatek ziół do dań w jakiś sposób je „uświęca”. Prawdopodobnie, kiedy ludzie odkryli, że przyprawiona potrawa ma lepszy smak i zapach, zaczęli eksperymentować z innymi roślinami, odkrywając przy tym, że zioła przyprawowe mogą zapewniać żywności dłuższą trwałość i świeżość. Nauczono się też, że zioła oprócz poprawiania walorów potraw, mają korzystny wpływ na zdrowie.

Boom na zioła przyprawowe

Pierwszy boom w stosowaniu ziół przyprawowych rozpoczął się w okresie wielkich podróży i odkryć geograficznych, wtedy na Starym Kontynencie pojawiły się egzotyczne zioła przyprawowe z nowo odkrytych Ameryk oraz z pozostałych kontynentów.

Drugim czynnikiem, dzięki któremu niektóre zioła przyprawowe się rozpowszechniły, były i są migracje ludności. Imigranci przywozili do nowej ojczyzny swoje tradycyjne przepisy kulinarne, a razem z nimi nowe gatunki ziół. Dzięki eksperymentom w kuchni powstawały potrawy o nieznanych do tej pory smakach, w których np. do starych, sprawdzonych przepisów włączano egzotyczne zioła.

Obecnie w każdym zakątku świata wykorzystuje się wiele gatunków roślin przyprawowych. Część z nich zasłużyła sobie na poczesne miano przypraw uniwersalnych lub też o wyjątkowych walorach kulinarnych czy zdrowotnych. Niektóre zioła zrobiły nawet swoistą karierę, np. dobrze znany lubczyk, który oprócz tego, że świetnie komponuje się z niedzielnym rosołem, to jeszcze uznawany jest za skuteczny afrodyzjak.

Dodaj komentarz