Trądzik pospolity – jak się go pozbyć?

Trądzik pospolity – jak się go pozbyć?

Trądzik jest problemem wielu osób. Szczególnie nasilony występuje w okresie dojrzewania, jednak wcale nie oznacza to, że całkowicie zanika w późniejszym wieku. Niestety wiele dorosłych ludzi również boryka się nieestetycznymi pryszczami, które potrafią skutecznie uprzykrzać życie i zaniżać samoocenę. Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji, która pomoże złagodzić objawy. Czasem konieczne jest też zastosowanie odpowiedniej diety bądź nawet leczenie farmakologiczne. Jeśli martwi nas stan naszej cery, to najlepiej zasięgnąć porady dermatologa. Możesz także sprawdzić produkty firmy Ducray związane z trądzikiem: https://www.ducray.com/pl-pl/tradzik.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Istnieje wiele rodzajów trądziku. Ten najczęstszy to trądzik pospolity, występujący u młodych osób. Na cerze osoby dotkniętej trądzikiem pospolitym widoczne są krosty, zaskórniki oraz bolesne grudki. Skąd w ogóle bierze się trądzik? Dużą rolę odgrywa tu genetyka. Czasem trądzik powstaje z naszej winy, np. gdy niezdrowo się odżywiamy lub palimy papierosy. Najczęściej jednak jest to połączenie wielu czynników. Dlatego leczenie trądziku to proces długotrwały, polegający na wypracowaniu odpowiednich nawyków, które ograniczą produkcję sebum i powstawanie zaskórników.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej powinna się składać z co najmniej trzech kroków:

  • oczyszczanie twarzy (podwójne, jeśli się malujemy)
  • peeling enzymatyczny (raz w tygodniu)
  • krem nawilżający

Taki system sprawi, że uda nam się zapanować nad stanem cery oraz równocześnie nie zrobić sobie krzywdy stosowaniem nadmiernej ilości kosmetyków. Osoby borykające się z trądzikiem powinny używać tylko produktów przeznaczonych do cery problematycznej, które będą mieć działanie antybakteryjne. Niewskazane są te zawierające alkohol, ponieważ mogą zaostrzyć stany zapalne. Bardzo ważne jest prawidłowe oczyszczanie, które usunie nadmiar sebum oraz bakterii. Twarz należy myć rano i wieczorem – najlepiej sprawdzą się pianki lub delikatne emulsje. Raz w tygodniu powinniśmy pamiętać o stosowaniu peelingu enzymatycznego, który usunie martwy naskórek. Częstym błędem osób z cerą trądzikową jest zapominanie o stosowaniu kremu. Wydaje się, że to niepotrzebne, bo przecież cera już i tak jest tłusta. Nie możemy jednak pomijać tego kroku, ponieważ w ten sposób możemy uszkodzić naturalną barierę lipidową. Podrażniona skóra, aby przeciwdziałać wysuszeniu, będzie produkować jeszcze więcej sebum. Dobry, lekki krem pomoże nam tego uniknąć. Należy jednak unikać olejów oraz kosmetyków ciężkich, tłustych. Mogą one zapchać cerę. Oczywiście jeśli na co dzień się malujemy, to konieczne jest zmycie makijażu płynem micelarnym zanim przystąpimy do właściwego oczyszczania cery.

Dieta a trądzik

Dieta od zawsze była tematem kontrowersyjnym jeśli chodzi o trądzik. Część lekarzy twierdziła, że niektóre produkty zaostrzają stany zapalne, inni się z tym nie zgadzali. Najnowsze badania pokazują jednak wyraźnie, że niektóre osoby mogą odczuwać złe wybory żywieniowe na swojej twarzy. Przede wszystkim mowa tu o żywności wysoko przetworzonej typu fast-foody lub słone przekąski. Problematyczny może być również cukier, a także – w niektórych wypadkach – nabiał. Dlatego walka z trądzikiem musi łączyć w sobie odpowiednią pielęgnację ze zdrową dietą.

Dodaj komentarz