Podejmowanie działania to podstawa, ponieważ bez takiego postępowania nic się nie zmieni. Warto jednak poważnie zastanowić się nad motywacją, ponieważ dopiero przy takich rozważaniach i ich typowo praktycznym wykorzystaniu można pozytywnie wykorzystać w swoim życiu wiedzę z tego zakresu.
Co oznacza pojęcie motywacji?
Prosta i prawidłowa jednocześnie definicja motywacji bez wątpienia odnosi się do tego, że chodzi tutaj o chęć do podejmowania określonego działania. Skoro tak, to źródeł motywacji może być wiele podobnie jak podejmowanych działań. Należy wyróżnić wśród nich takie jak.
- Konkretne korzyści nawet o naturze finansowej wynikające z działania podejmowanego pod wpływem podkreślonego typu motywacji.
- Większa skuteczność, ponieważ właściwa motywacja korzystnie wpływa między innymi na osiąganą wydajność i inne równie ważne aspekty.
- Biorąc pod uwagę motywację na poważnie można zacząć między innymi lepiej zarządzać swoim czasem.
Kto powinien interesować się motywacją?
Hasło motywacja może być słusznie kojarzone z menadżerami i innymi ludźmi zatrudnionymi w poważnych przedsiębiorstwa. Prawda jest jednak taka, że zainteresowanie tematem motywacji będzie wskazane dla każdego człowieka bez względu na to, czym dokładnie zajmuje się na co dzień. Odpowiednio rozumiana i wykorzystywana motywacja prowadzi bowiem do kolosalnych zmian zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu.
Skąd czerpać skuteczną motywację?
Czasami wystarczy tylko analiza myśli. W innych przypadkach dobrze jest na papierze rozważyć korzyści i straty wynikające z podjęcia konkretnego działania lub jego braku. Już to może stanowić istotne źródło motywacji. Jak znaleźć motywacje? Dobrym sposobem będzie wyeliminowanie potencjalnych problemów. W tym kontekście dobrą strategią również na motywację może okazać się podzielenie jednego dużego zadania takiego jak napisanie ogromnego raportu na wiele znacznie mniejszych, które zwykle da się wykonać bez większego wysiłku w krótkim czasie. Dodatkowym źródłem motywacji może okazać się konkretnie opracowana lista zadań, ponieważ nie ma nic przyjemniejszego niż skreślanie w ciągu dnia pracy kolejnych i świadomość, że coraz bliżej do czasu wolnego.
Motywacja na co dzień – kilka sprytnych trików
Jeżeli chodzi o zadania dnia codziennego, to dobrym rozwiązaniem będzie łączenie rzeczy przyjemnych z tymi, do których brakuje aktualnie motywacji. Może to oznaczać na przykład wykonywanie ćwiczeń fizycznych i jednoczesne oglądanie serialu lub słuchanie przyjemnej muzyki w zależności od upodobań. Wbrew pozorom z motywacją dużo wspólnego ma także właściwe odżywianie, dobra jakość snu i inne detale tego typu. Budowanie w sobie określonych pozytywnych nawyków poprzez regularne podejmowanie danej aktywności też jest świetnym pomysłem.