Wydaje ci się, że nie masz zdolności językowych? Z trudem zapamiętujesz nowe słówka? Sięgnij po nowe technologie. Dzięki vlogom czy aplikacjom szybko opanujesz podstawy języka. Nauka języków obcych przestanie być nudna, a zacznie kojarzyć się z dobrą zabawą.
Warto się z tym osłuchać
Najlepiej zacząć uczyć się tak, jak dzieci uczą się rodzimego języka. Na początek wystarczy tylko słuchać. Na szczęście jeśli chcesz “zanurzyć się” w nowym języku, nie musisz od razu wyjeżdżać do innego kraju. Słuchaj radia, podcastów, oglądaj programy telewizyjne w obcym języku. Nie przejmuj się, jeśli niczego z początku nie zrozumiesz.
Nauka języków obcych
Skup się na tym, co ciebie ciekawi i co sprawia ci przyjemność. Pozytywne emocje związane z wykonywaniem tego, co nas cieszy, sprawia, że lepiej zapamiętujemy daną treść. Wtedy też zwyczajnie szybciej się uczymy. Kopalnią vlogów, dzięki którym nauka języków obcych będzie łatwiejsza jest YouTube. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, niezależnie od tego, czy lubi piłkę nożną czy modę.
Połącz przyjemne z pożytecznym
Nauka języków obcych będzie łatwiejsza kiedy sięgniesz po dialogu z filmów i seriali. One również dają możliwość osłuchania się z językiem. Kluczowe jest, aby oglądać też sam film wiele razy. Znając go na pamięć, nauczysz się samoistnie fraz, które tam padają. Warto również włączać napisy w danym języku. Jeśli oglądamy film z polskimi napisami, mózg nastawia się na znany mu język. Ignoruje wtedy ten obcy. Włączenie napisów angielskich sprawia, że czujemy się pewniej. Jeśli nie usłyszymy jakiejś kwestii, to nie pogubimy się. Zwyczajnie ją doczytamy.
Śpiewanie i nauka języków obcych to również świetne połączenie. Śpiewając słowa albo krótkie frazy w obcym języku łatwiej jest je zapamiętać. Samo wkuwanie słówek jest nudne. To jakby brać udział w lekcji gotowania, po której nawet nie próbujemy ugotowanej potrawy. Aby nauczyć się języka trzeba go czuć, smakować i nim oddychać. Słuchając piosenek i śpiewając poprawiamy wymowę, akcent i tempo mówienia. Często ludzie mówią niepoprawnie w obcym języku, ponieważ mówią w tempie swojego języka ojczystego. To jak tańczenie walca w rytm cza-czy. Dlatego też śpiewanie, jako nauka języków obcych może się sprawdzić w wielu przypadkach.
Jeśli lubisz rywalizować i zdobywać kolejne levele w grach, sięgnij do aplikacji mobilnych. Są oparte na mechanizmach wykorzystywanych w grach komputerowych. Są to np. Duolingo, Memrise czy Babbel. Za każdą lekcję otrzymujesz punkty i zyskujesz wyższe miejsce w rankingu. Do systematycznej pracy motywuje nas ryzyko utraty pozycji oraz dodatkowe bonusy.