Czy bycie na diecie jest zdrowe?

Niektórzy ludzie przez pół życia są na jakiejś diecie, zaś inni diet się wystrzegają, ponieważ uważają, że za ich pomocą tylko zaszkodzą swojemu zdrowiu, a nie mu pomogą. Jak jest w rzeczywistości? Czy dieta jest zdrowa i skąd należy brać rzetelne informacje na jej temat, aby później nie żałować. Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Dieta to nie głodówka

Nie należy diety mylić z głodówką, a więc spożywaniem zaledwie kilkuset kalorii dziennie i maksymalnym ograniczeniu częstotliwości jedzenia posiłków. Głodówka niewątpliwie jest szkodliwa dla organizmu, zaledwie krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Żaden dietetyk jednak głodówki nie poleci.

Czymś przypominającym głodówkę są diety ekstremalne, takie jak dieta kopenhaska, ale trzeba wskazać, że do takich diet należy najpierw przygotować swój organizm przez kilka tygodni, a sama dieta trwa jedynie kilka dni i można ją stosować maksymalnie raz na kilka lat. Diety ekstremalne nie są jednak dla każdego i w większości przypadków lepszym wyborem będą diety tradycyjne, rozłożone na dłuższy okres.

Takie tradycyjne diety nie zaszkodzą zdrowiu, przeciwnie – pomogą mu. W większości przypadków opierają się one bowiem na zdrowych, wartościowych składnikach, które dostarczają organizmowi optymalnej ilości witamin i minerałów. Jeśli jest to dieta konkretnie na odchudzanie, to z pewnością będzie ona również opierała się na redukcji kalorii, ale stosunkowo niewielkiej i niegroźnej.

Warto zauważyć, że rodzajów diet jest naprawdę bardzo wiele i to, że jedna nie przypadła nam do gustu, nie oznacza, że wszystkie inne diety również będą z nami niekompatybilne. Z pewnością znajdzie się w końcu taka, z której będziemy zadowoleni. Wystarczy jedynie dobrze poszukać. W przypadku, kiedy mieszkamy we większym mieście i nie mamy chęci czy czasu gotować, zawsze można pomyśleć o cateringu dietetycznym.

Skąd czerpać informacje o dietach?

Nie należy układać planu diety na podstawie własnej intuicji, szczególnie, jeśli nie mamy w tym zakresie żadnej wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji. Lepiej skorzystać z porad wykwalifikowanych ekspertów, dzięki czemu nie tylko będziemy mieli więcej pomysłów na zdrowe, ciekawe posiłki, ale też nie popełnimy żadnego błędu, który mógłby nam zaszkodzić.

Jeśli chodzi o najlepsze porady dietetyczne, to przydatnym źródłem wiedzy będzie na przykład blog prowadzony przez osoby, które znają się na tym temacie i za darmo udostępniają fachowe poradniki, artykuły i plany żywieniowe. Zawsze można także udać się do dietetyka i uzyskać indywidualną poradę, aczkolwiek, w przeciwieństwie do porad na blogu, darmowe nie będzie.