Agent ubezpieczeniowy – kim jest i czym się zajmuje?

Agent ubezpieczeniowy – kim jest i czym się zajmuje?

Typów ubezpieczeń, a także towarzystw ubezpieczeniowych i ich ofert jest bardzo wiele. Wielu osobom może być trudno się w tym wszystkim zorientować, kiedy przyjdzie potrzeba ubezpieczenia siebie lub swoich bliskich czy też określonego mienia (na przykład nieruchomości lub samochodu). Z tego względu powstał zawód agenta ubezpieczeniowego, który w Polsce cieszy się stosunkowo dużą popularnością.

Nie każdy jednak wie dużo na jego temat, poza tym, że, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się on ubezpieczeniami. W takim razie, kim taki agent dokładnie jest i jak działa? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

Kim jest agent ubezpieczeniowy?

Agent ubezpieczeniowy to specjalista w zakresie ubezpieczeń, który może być powiązany z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym lub wieloma. W tym drugim przypadku osoby takie nazywa się zwykle multiagentami, a agencje, które współpracują z wieloma towarzystwami – multiagencjami ubezpieczeniowymi.

Nie każdy może pełnić funkcję agenta ubezpieczeniowego. Żeby móc to robić, trzeba spełnić szereg wymagań określonych w Ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Wśród nich znajduje się wymóg posiadania co najmniej średniego wykształcenia, a także pełnej zdolności do czynności prawnych, bycia niekaralnym oraz zdania państwowego egzaminu.

Jak działa agent ubezpieczeniowy?

W pierwszej kolejności agent ubezpieczeniowy zawsze rozmawia z klientem i dowiaduje się, jakie są jego potrzeby (między innymi co chce ubezpieczyć, od czego, na jak długo i na jaką kwotę). Następnie na podstawie uzyskanych danych wskazuje najatrakcyjniejszą ofertę lub oferty. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z agentem powiązanym z jedną instytucją, czy wieloma, różnić się będzie ilość otrzymanych ofert. Jeśli chce się mieć pewność, że skorzysta się z najkorzystniejszego ubezpieczenia, warto skorzystać z usług Ubezo.pl. W tym przypadku można liczyć na dedykowaną pomoc specjalisty, który przeanalizuje pod kątem oczekiwań klienta oferty wielu różnych towarzystw ubezpieczeniowych.

Warto wskazać, że agent ubezpieczeniowy nie tylko pomaga w kwestii doboru ubezpieczenia, ale także później, kiedy już zostanie podjęta ostateczna decyzja, zajmuje się wszystkimi formalnościami związanymi z podpisaniem umowy. W ten sposób oszczędzane są czas i energia klienta, który musi jedynie złożyć podpisy w odpowiednich miejscach. Agent również w razie potrzeby odpowiada na wszystkie pytania i wyjaśnia wszelkie kwestie, które mogą frapować klienta. Choćby to, w jakich sytuacjach środki zostaną wypłacone, a w jakich nie, jaka dokładnie będzie wypłacona kwota i gdzie zwrócić się z prośbą o wypłacenie środków, jeśli zaistnieje sytuacja określona w umowie (czyli na przykład wypadek, choroba czy utrata pracy).

Dodaj komentarz