Jak dbać o drzewko bonsai?

Jak dbać o drzewko bonsai?

Drzewko bonsai należy podlewać raz dziennie w sezonie jesienno – wiosennym i niekiedy dwa razy lub częściej w czasie lata. Zwróćmy wzmożoną uwagę na drzewko szczególne w upały. Zdecydowana większość odmian gatunków drzewek bonsai wymaga lekko wilgotnego podłoża , nieprzesychającego całkowicie przed następnym podlewaniem. Najlepiej jest zanurzyć drzewko w naczyniu lub umywalce z odstaną wodą. Ta metoda nazwana jest basenowaniem. Woda do podlewania powinna być odstana i w temperaturze pokojowej. Stosowanie lodowatej wody niszczy stożki wzrostu korzeni i powoduje szok rośliny. Najlepiej podlewać drzewka wcześnie rano gdy nie jest ona jeszcze nagrzana lub wieczorem kiedy okres parowania jest wydłużony. Oprócz tradycyjnego podlewania rośliny można również zraszać W większości gatunków rośliny uwielbiają zraszanie odstaną wodą o temperaturze otoczenia , nie w bezpośrednim słońcu. Aby utrzymać odpowiednią wilgotność bardzo ważna jest jakość podłoża gdyż od niego zależny czy zdołamy ją utrzymać na odpowiednim poziomie. Warto stosować korę , żwirek lub mech które skutecznie zatrzymują wilgotność. Dbajmy o to aby nasz bonsai otrzymał dostateczną ilość ,przygotowanej i odpowiedniej wody
i w odpowiedni sposób w zwiększonej ilości w dni słoneczne i w zmniejszonej w okresie zimowym.

Przycinanie drzewka

Przycinanie bonsai jest najczęściej wykonywanym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na utrzymanie i korygowanie kształtu drzewka. Poszczególne pędy należy przycinać przez cały okres wegetacyjny. Bez tego zabiegu pędy rosną głównie na długość, nie posiadają odrostów bocznych i rodzą niewiele liści. Forma drzewka ulega zniekształceniu i może przybrać przy całkowitym zaniedbaniu formę krzewiastą. Poprzez przycinanie pobudza się drzewko do rozrostu, gałązki drzewka zagęszczają się a co rodzą więcej liści. Drzewka iglaste najlepiej formować przy pomocy rąk. Do przycinania używa się dobrej jakości ostrych nożyc.

Przy przycinaniu należy zwrócić szczególną uwagę na długość pozostawionych pędów gdyż można uzyskać efekt niezamierzony, a korona może stracić kształt. W przypadku iglastych roślin najlepiej sprawdzają się paznokcie, ponieważ młode świece można bardzo łatwo usunąć. Jeśli posiadamy gatunek liściastego bonsai, wtedy lepiej zastosować narzędzia. Trzeba uważać, które pędy usuwamy, ponieważ możemy je za bardzo skrócić. Najlepiej samemu próbować modyfikować swoje drzewko, ponieważ dzięki takim czynnościom zyskamy potrzebne nam doświadczenie i za każdym razem efekty będą coraz lepsze. Lepiej jest bowiem usunąć o jedną gałązkę za dużo niż nie przycinać rośliny w ogóle, w wyniku czego straci swój unikalny kształt Najlepiej zaczynać od małych cięć korygujących. Lepiej zrobić małe cięcie niż pozostawić drzewko aby samo rosło. Jeśli bonsai dość radykalnie się przytnie może ono zacząć gwałtowniej rosnąć . Zanim rozpocznie się przycinanie warto przyjrzeć się jak układają się listki na pędzie i starać się ciąć pod skosem Cięcie na ukos ma zminimalizować ryzyko infekcji.

Przesadzanie

Aby drzewko rozwijało się prawidłowo konieczna jest okresowa wymiana podłoża. Przesadzanie drzewek bonsai zaleca się częściej niż innych tradycyjnych roślin a decyzja kiedy przystąpić do zmiany podłoża zależy od wieku i rozmiaru drzewka. Zazwyczaj przesadzanie wykonuje się dla bardzo młodych okazów – co dwa lata , a dla nieco starszych co pięć lat. Zasada jest jedna, im większa donica i starsze drzewko tym rzadziej się je przesadza. Jednym z głównych sygnałów do przesadzenia drzewka jest problem w momencie podlewania drzewka, gdy woda wsiąka w podłoże nierównomiernie.

To oznaka zbitego i przerośniętego korzeniami podłoża. Przed ostateczną decyzja o przesadzaniu, najlepiej wyjąć drzewko z doniczki i sprawdzić stan korzeni. Jeśli korzenie w pełni wypełniają dno doniczki , wychodzą poza nią lub przybierają jej kształt to znak, że nadszedł odpowiedni moment na przesadzenie twojego bonsai .Najlepszym okresem do przesadzania i do przycięcia korzeni jest koniec zimy i bardzo wczesna wiosna kiedy tylko pąki zaczynają nabrzmiewać. Jest to sygnał że korzenie wznowiły swe działanie i wzrost rośliny niebawem się rozpocznie. Nie jest możliwe dokładne określenie terminu przesadzania. Tylko dokładna obserwacja i znajomość z twoim bonsai pozwoli stwierdzić czy nadszedł odpowiedni moment. Na ogół gatunki liściaste rozpoczynają wegetację z wiosna jako pierwsze z miesięcznym opóźnieniem zaczynają gatunki iglaste. Jeśli wymaga tego sytuacja można przesadzać drzewko na jesień, ale delikatniej obchodźmy się z korzeniami gdyż ich regeneracja zachodzi dopiero wiosną i całą zimę są bardziej podatne na choroby i szkodniki.

Drutowanie

Drutowanie jest czynnością , której celem jest zmiana wyglądu drzewka, poprze nadanie mu indywidualny kształtów , niemożliwych do uzyskania w warunkach naturalnych. Pozwala to również na nadanie drzewku wyglądu znacznie starszego od jego rzeczywistego wieku. Dzięki odpowiedniemu owinięciu drutem gałęzi powodujemy jej wygięcie w interesującym nas kierunku. Drut skutecznie uniemożliwia powrót gałęzi do pierwotnej pozycji. Należy stosować drut o grubości dopasowanej do średnicy gałęzi którą chcemy kształtować. W miarę jak gałąź się rozwija, tworzy się twardziel, która na stałe nada jej ustalony przez ciebie kształt. Nacisk drutu na gałąź daje jej dodatkowo impuls do rozrastania się na grubość. Długość czasu wymaganego do usztywnienia gałęzi przez drut zależy od gatunku drzewka i warunków jakie zapewni mu jego właściciel. Ogólna zasada zakłada, że dla drzew liściastych przyjmuje się okres od miesiąca do trzech, a dla drzew iglastych nawet kilku lat.

Najlepszy do kształtowania bonsai jest drut miedziany lub aluminiowy. Gałęzie owija się pod kątem czterdziestu pięciu stopni, unikając krzyżowania co może spowodować obumarcie gałęzi. Przy bardziej sztywnych gałęziach trzeba zastosować podwójne owinięcie lub nawet spróbować zrobić delikatny odciąg. Przez cały ten okres należy doglądać drzewka i sprawdzać czy drut nie wrasta w drewno. Jeśli tak się dzieje należy go natychmiast usunąć. Gałązki powinny być drutowane dość ciasno ale nie za mocno. Podczas wyginania nasłuchujmy co dzieje się z gałązką , jeśli usłyszymy najmniejszy trzask natychmiast przerwijmy. Podzielmy wyginanie gałęzi na etapy, stopniowo przez dwa, trzy tygodnie, aż do wymaganej pozycji.

NAWOŻENIE

Regularne nawożenie drzewka bonsai zapewnia jego prawidłowy wzrost i zdrowy wygląd. Kiedy nawozić, a kiedy przerwać nawożenie zależy od gatunku drzewka. Jedne drzewka bonsai zimują inne rosną przez cały rok kalendarzowy. Drzewka bonsai hodujemy w płaskich naczyniach dlatego potrzebne do wzrostu składniki muszą być systematycznie dostarczane przez właściciela . Nawożenie przeprowadza się w zależności od gatunku bonsai . Jeśli drzewko było przesadzane lub właśnie kupione to przez pierwsze trzy tygodnie nie należy go nawozić jedynie systematycznie nawadniać. Najpopularniejszym, a jednocześnie najlepszym jest nawóz płynny. Nawóz płynny stosowany do nawożenia bonsai jest przeznaczony jedynie do odżywiania tego typu roślin. Przy jego stosowaniu należy uważać na odpowiednie dawkowanie zgodnie z zaleceniem producenta.

Przedawkowanie może spowodować uszkodzenie korzeni przez poparzenie i w konsekwencji uśmiercenie drzewka. Nawóz płynny można stosować również dolistnie i wtedy dozowany jest bezpośrednio na liście . Tego typu nawożenie wykonuje się przy pomocy spryskiwacza. Pryska się całą koronę dzięki czemu drzewka otrzymują nie tylko odpowiednią ilość nawozu ale na dodatek są dodatkowo nawilżane. Nawóz stały ma postać granulek które rozsypuje się po powierzchni ziemi. Jest to nawóz bezpieczny i trudno go przedawkować gdyż granulki rozkładają się równomiernie i powoli. Nawożenie zależy również od tego w jakim pomieszczeniu są przetrzymywane drzewka bonsai. Jeśli jest to pomieszczenie o temperaturze około dziesięciu stopni Celsjusza czyli następuje zimowanie naszego drzewka, to nawozimy je do listopada. Zaczynamy nawozić ponownie , dopiero gdy pojawią się pierwsze pąki liściowe czyli około kwietnia. Zawsze należy stosować dawki mniejsze niż jest to wskazane w instrukcji jeśli bonsai jest z drzewka iglastego. Drzewka liściaste powinny dostawać dawkę nawozu tak długo jak długo są zielone liście a później jak zżółkną i opadną , zaprzestaje się nawożenia . W okresie wiosennym i letnim nawożenie drzewek bonsai powinno się powtarzać co dwa tygodnie , w okresie zimowym raz na cztery tygodnie, dla gatunków zimujących całkowicie przerywamy stosowanie nawozu przez cały okres spoczynku zimowego.

Dodaj komentarz