Ateny – co warto zobaczyć w stolicy Grecji?

Ateny – co warto zobaczyć w stolicy Grecji?

Akropol

Ateny kojarzą nam się głównie ze starożytnością. O Partenonie czy Agorze każdy z nas uczył się na lekcjach historii. Wiele atrakcji turystycznych w Atenach znajduje się w centrum miasta. Są one “rozsiane” dookoła najbardziej rozpoznawalnej budowli – Akropolu. Dzięki temu zwiedzanie Aten jest bardzo wygodne, nie wymaga poruszania się transportem miejskim i tracenia czasu na dojazdy.

Akropol pierwotnie pełnił funkcję obronną. Kilkanaście wieków p.n.e. wybudowano tu cytadelę. Później stworzono tu miejsce kultu religijnego. Pierwotne świątynie zostały zburzone podczas najazdu Persów, po czym wzięto się za ich odbudowę. Na Akropolu były także świątynie bogów rzymskich, potem pełnił on rolę świątyni chrześcijańskiej, a jeszcze później – meczetu. Poza historycznym pięknem Ateny mają również swoje współczesne oblicze. Bary, kluby czy sztuka uliczna zachęcają do oderwania się od map i tradycyjnych przewodników. Jeśli nie udało ci się do tej pory odwiedzić Aten, możesz wziąć kredyt na ten cel i poznać to niesamowite miasto. Ma ono wiele do zaoferowania.

Metaxourgeio

Aby poznać nieco inne oblicze Aten warto wybrać się do Metaxourgeio. Ta na pozór zaniedbana dzielnica skrywa w sobie prawdziwe arcydzieła sztuki ulicznej. Równie zadziwiająca okazuje się opuszczona XIX-wieczna gazownia. Kryje się w niej Technopolis, czyli muzeum odsłaniające industrialne oblicze miasta. To jednak nie koniec, bowiem Ateny wiele atrakcji  odkrywają przed nami… nocą! Nie zamykaj się więc wieczorem w hotelowym pokoju. Wyjdź na miasto i poznaj imprezową aglomerację. Najgoręcej jest w tym czasie w Gazi i Kolonaki. W klubach możesz się zabawić, na ulicach pogrywają muzycy, a wokół słychać tylko głośne dźwięki muzyki. Niedaleko jest jeszcze Exarchia, trochę ekscentryczna dzielnica, falująca nocą w rytmie greckiego bluesa. Gdziekolwiek się ruszysz porwie cię muzyka.

Ateny

Ateny mają nam do zaoferowania również wypoczynek na plaży. Kiedy letni skwar doskwiera, jedyne o czym marzą turyści to ochłoda w cieniu drzew lub kąpiel w morzu. W samym mieście nieco cienia daje Ogród Narodowy z aleją palmową i ogrodem botanicznym. Znajduje się tuż przy Placu Syntagma, przy którym mieści się Parlament.

Natomiast poza miastem znajduje się kilka plaż. Najpopularniejsza i najbliższa centrum jest Voula. Poza nią przyjemny wypoczynek oferuje plaża Kavouri i Akti Vouliagmeni. Możemy również wypocząć nad jeziorem Vouliagmeni. Otoczone skałami, wypełnione wodami morskimi i termalnymi pozostaje ciepłe przez cały rok. Z powodzeniem może zastąpić wizytę w Spa. Jest bowiem  bogate w minerały i złuszczające naskórek rybki.

Dodaj komentarz