Ciekawe pomysły na słodkie przekąski podczas wesela

Ciekawe pomysły na słodkie przekąski podczas wesela

Do niedawna jeszcze temat słodkości na weselu ograniczał się tylko i wyłącznie do ustawienia ciast na specjalnych paterach na stołach. Od pewnego czasu jednak kwestia słodkości  na weselu oraz ciast pozwala wykazać się coraz większą kreatywnością. Warto poznać nowe pomysły, oraz podstawowe zasady związane z ciastami i słodyczami na weselu.

Ciasta na weselu – ile i jakie?

                                    

Wśród słodkości na weselu, ciasta to rzecz całkowicie pożądana. Goście chętnie sięgają po ciasta albo słodkie lub słone przekąski do kawy lub herbaty – często jako deser po ciepłym daniu. Pamiętajmy jednak że goście jedzą prawie co chwila. Dobór ciast na przyjęcie powinien więc być bardzo rozważny.  Nie mogą być za bardzo kremowe, aby nie obciążać żołądków gości – ponad to, kremowy jest zwykle tort i to zupełnie wystarczy.  Wśród ciast najlepiej sprawdzą się dobrze nam znane, polskie wypieki. Nie mogą być one za słodkie ani za bardzo kruche.  Dobrze jest również zrezygnować z ciasta francuskiego, które się kruszy i jest mocno kaloryczne.  Najlepiej sprawdzą się więc takie rozwiązania jak szarlotka, sernik, makowce, ciasta z owocami, tarty, lekkie rolady.  Jeśli mają stać na stołach, powinny być poukładane w sposób różnorodny.  Oprócz ciast, warto dołączyć małe ciasteczka, kolorowe babeczki lub muffinki.  Patery, na których układane są ciasta powinny być niezbyt wielkie a obsługa powinna donosić ciasta w miarę ich ubywania. Zwykle są one wliczone w cenę wesela, jednak nie każda sala je oferuje – wtedy ciasta należy zamówić w sprawdzonej przez nas cukierni.  Przy ustalaniu ilości ciasta na wesele tak, aby starczyło dla każdego i można było jeszcze rozdać je po przyjęciu gościom, najlepiej przyjąć przelicznik 1 blacha na 10 osób.

Słodki kącik lub Candy Bar.

Praktycznym rozwiązaniem jest stworzenie słodkiego kącika. Jest to oddzielny stół, na którym ustawione są ciasta, kawy, herbaty, dodatki do nich i bemary z wrzątkiem.  Urządzenie takiego kącika daje nam ogromne pole do wykorzystania swojej kreatywności. Możemy poustawiać ciasta w ciekawy i oryginalny sposób, stosując różne konfiguracje i tworząc z nich kolorowe wzory. Na takim stole nie musi być tylko ciasto – możemy dołączyć deserki w pucharkach z galaretkami i lekkimi kremami. Na stole nie powinno brakować niczego, co byłoby potrzebne do zrobienia kawy i herbaty. Ciasta powinny być ustawione na porcelanowych talerzykach, na stole powinien być komplet widelczyków i łyżeczek do ciasta. Słodki kącik staje się wspaniałą atrakcją weselną.

Idąc o krok dalej, możemy stworzyć candy bar.  Na takim stole znajdują się nie tylko ciasta, ale również wszelkie inne słodkości – cukierki, czekoladowe dropsy, pianki, wafelki, żelki o różnych kolorach i kształtach, czekoladki. Co do tych ostatnich pamiętajmy, że czekolada łatwo chłonie zapachy. Czekoladki powinny być więc ustawione jak najdalej od innych, pachnących dań. Nie powinny być również poukładane jedne na drugich, ponieważ mogą się posklejać.

Drobne słodkości na weselu jak np. żelki umieszcza  się w szklanych pojemnikach, dzięki czemu wyglądają niezwykle ładnie i efektownie. Candy bar możemy urządzić w sposób tematyczny – jego wystrój może odpowiadać charakterowi wesela. Używa się do tego różnokolorowych wstążek, tasiemek i kwiatów. Wystarczy dobrać odpowiedni obrus i przyozdobić naczynia – gotowe i efekt murowany. Istnieje wiele firm, które samodzielnie zajmują się przygotowaniem candy baru. Cena usługi uzależniona jest od tego, jakie rodzaje słodyczy i jaką ich ilość chcemy mieć w takim kąciku.

Tort – czy oby na pewno?

Wśród słodkości na weselu, tradycją widzianą i pożądaną jest tort.  Jest to zwykle najsłodszy punkt programu i występuje po oczepinach, czyli około północy.  Torty, zazwyczaj ładnie ozdobione, mające kilka pięter i posiadające na szczycie miniaturkę pary młodej po woli wychodzą z mody. Coraz częściej zamiast tortu można spotkać np. konstrukcje złożoną z kolorowych babeczek. Jest to rozwiązanie na tyle ciekawe, że babeczki są łatwe do podziału, nie ma zamieszania z krojeniem, dzięki czemu wokół jest mniejszy bałagan.  Babeczki są również mniejsze i mniej słodkie, nie posiadają dużej ilości ciężkiego kremu, dzięki czemu wiele osób chętnie zje je zamiast kawałka tortu. Wracając do tradycyjnego tortu, może być on dodany do oferty Sali weselnej, jednak nie zawsze tak jest. Czasem tort trzeba zamówić wcześniej w cukierni. Istnieją również firmy, które posiadają katalog tortów weselnych. Wybieramy z nich najładniejszy wzór, ustalamy dla jakiej liczby gości ma być i na tej podstawie wyliczana jest jego cena. Tort taki jest dostarczany na miejsce wesela w tym samym dniu, na parę godzin przed uroczystością.  Nasz tort lub babeczkową konstrukcję możemy ozdobić ciekawymi efektami, jakimi jest na przykład „suchy lód”. Z boków stolika, na którym przywieziony jest tort sączy się dym, kaskadami spadający na podłogę. Jest to świetny przykład na to, że słodkości na weselu mogą wywoływać ciekawe i spektakularne wrażenie.

Desery i fontanna czekolady.

Na weselach zdarza się, że podawany jest deser zaraz po którymś z głównych dań. Dobór słodkości na weselu jest bardzo ważny, dlatego pamiętajmy żeby dostosować rodzaj deseru do tego, co wcześniej zjedli nasi goście. Jeśli był to lekki posiłek możemy podać im w ramach deseru np. creme brulee, lody z owocami i polewą, lub czekoladowe wariacje z bitą śmietaną. Jeśli jednak uprzednio zjedzony posiłek był staropolską, ciężką potrawą (np. kluski z mięsem, pieczone mięsa, kotlety schabowe z kapustą) lepiej w ramach deseru podać coś lekkiego – np. sorbet, sałatkę owocową lub galaretkę z owocami i odrobiną bitej śmietany. Nie przeciążajmy żołądków gości – jedzenie musi być podawane rozsądnie. Chyba nie chcemy aby na drugi dzień nikt nie zjawił się na poprawinach z powodu przeciążenia żołądka?

Często, wśród słodkości na weselu pojawia się fontanna czekoladowa. Jest to bajeczny pomysł dla małych dzieciaków – niestety również nie do końca praktyczny, wokół fontanny robi się bowiem często duży bałagan. Ponadto czekolada płynąca z fontanny jest bardzo tłusta i ciężka. Łatwo nią również ubrudzić swoje ubranie. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o kilku zasadach – fontanna czekoladowa powinna być obstawiona kompletem owoców, które można moczyć w czekoladzie. Do owoców dołączone są specjalne, długie wykałaczki, za pomocą których moczymy owoce w strumieniu czekolady. Na miejscu powinien być komplet serwetek aby móc się wytrzeć, gdyby coś niechcący skapnęło. Dobrze jest być również przygotowanym na ratowanie kreacji któregoś z gości. Świadkowie niech będą wyposażeni w proszek do prania i suszarkę do włosów – aby szybko zaprać plamę po czekoladzie i szybko ją wysuszyć.

Dodaj komentarz