Dlaczego nie warto wierzyć w to co widzimy na Instagramie?

Dlaczego nie warto wierzyć w to co widzimy na Instagramie?

Coraz częściej spotykane jest zjawisko fascynacji ludzi światem medialnym. I o ile w przypadku osób dorosłych nie wydaje się to być niebezpieczne to niestety staje się to coraz popularniejsze wśród młodzieży. Młodzi ludzie ślepo wierzą, że to, co gwiazdy i influencerzy pokazują na Instagramie to prawda. Okazuje się, że jest to mocno naciągany skrawek ich rzeczywistości. Jak przekonać młodych, że to co widzą nie jest prawdziwe i że nie powinni być niezadowoleni ze swojego życia na podstawie zaplanowanych postów i wyidealizowanych zdjęć innych?

Kompleksy

Niestety młodzi ludzie nie znają życia tak dobrze jak próbują przekonać wszystkich wokoło. A co za tym idzie, nie do końca zdają sobie sprawę z tego, że świat, którego wciąż się jeszcze uczą, bywa oszukany i zdradziecki. Widząc kolejne pozowane zdjęcie na social mediach, zdają się wierzyć w to co widzą. I do tego stopnia są wpatrzeni w innych, że zaczynają sami  popadać w kompleksy spowodowane własnym życiem i sądzą, że nie osiągnęli w życiu sukcesu. A przecież nie może być on mierzony liczbą fallowersów. Młodzież nieświadoma tego, że za jednym zdjęciem stoi zwykle sztab ludzi albo co najmniej jeden specjalista znający się na tym jak odpowiednio sprzedać produkt lub wizerunek. Za osobami, które mają najwięcej obserwujących zwykle stoją ludzie, którzy wiedzą jak zadbać o budowanie wizerunku w sieci. Przeświadczenie nastolatków, że to co widzą jest realną częścią życia sprawia, że popadają w coraz większe niezadowolenie spowodowane ich własnym życiem. Kompleksy przeradzają w się problemy: z osobowością, z postrzeganiem siebie i innych czy nawet prowadzą do stanów depresyjnych. To niebezpieczne, dlatego tak ważne jest uświadamianie dzieci o tym, że to jest wycinek, nie codzienność.

Instagram VS rzeczywistość

Na szczęście coraz więcej osób, które mają konta, uświadamiają, że to tylko część ich życia. I że za pięknym zdjęciem śniadania stoi masa przygotowań i jego finałem jest jedzenie zimnego posiłku. Albo, że piękne sylwetki, z wypiętym pośladkiem i brakiem boczków są po prostu dobrze zapozowane. Aby nie odsłonić się do końca, celebryci pokazują w zabawny sposób rzeczywistość kontra życie na Instagramie. To już pierwszy krok aby młodzi ludzie nie wierzyli ślepo w to co widzą i sami budowali odpowiednie postrzegania świata. Ważniejsza rola czeka jednak rodziców, bo to oni mogą na bieżąco obserwować zachowania swoich dzieci. Warto wpajać poprawne wartości, a nie tylko biernie obserwować czekając na to, w którym kierunku  dziecko pójdzie. Wsparcie najbliższych i wartości wyniesione z domu stanowią podstawę, której nie należy zaniedbać.

Dodaj komentarz