Dokuczliwy ból ucha

Dokuczliwy ból ucha

Ból ucha może być bardzo dokuczliwy. Jest to naprawdę uciążliwa dolegliwość. Taką dolegliwość może wywołać wiele trudnych sytuacji, a nieleczona wywołać problemy zdrowotne i to bardzo poważne. Bólu ucha nie można bagatelizować i czekać aż samoczynnie przejdzie. Boleć może ucho zewnętrzne, wewnętrzne lub środkowe. Ucho wewnętrzne nie jest unerwione bołowo, dlatego choroba przebiegać będzie bez dolegliwości bólowych.

Różne dolegliwości bólowe

Ból małżowiny usznej wynika z urazu mechanicznego podczas np. czyszczenia uszu za pomocą patyczków. Ból za uszami może powodować krwiak skóry. Dolegliwości bólowe mogą wynikać z uwagi zakażenia bakteryjnego mieszka włosowego. Czyrak w uchu też dość często się pojawia i powoduje on bardzo silny ból, który zmierza do szczęki lub oka. Dzieci nieraz wkładają sobie jakiś przedmiot do ucha. Nie należy go wyjmować samodzielnie, lecz wybrać się w tej sprawie do lekarza, który lepiej i skutecznie usunie taki obiekt z wnętrza ucha. Tylko pomoc pediatry uchroni dziecko przed większymi problemami zdrowotnymi. U dorosłych nieraz przewód słuchowy zatyka się woskowiną, a czasami zatykany jest przez owady, na przykład przez małe muszki. Lepiej zatem monitorować stan zdrowia. Zapalenie ucha może powodować półpasiec uszny, grzybica przewodu słuchowego, ropień małżowiny usznej.V Stan zapalny ucha często wiąże się z wyższą temperaturą ciała oraz ogólnym rozbiciem i kiepskim samopoczuciem.

Polecam:

Powody są błahe lub poważne

Ból małżowiny usznej powodują często poparzenie lub odmrożenie. Nieraz ucho jest przewiane i bardzo boli. Wówczas należy zadbać o jego leczenie. Uszkodzenie błony bębenkowej to bardzo poważny powód bólu ucha. Nagły ból ucha mogą powodować zmiany ciśnienia w samolocie. Jest to jednak przejściowa sytuacja, która nie powoduje długotrwałych problemów. Ból wewnątrz ucha powoduje czasami niedrożność trąbki Eustachiusza. 

Kilka zdań podsumowania

Podsumowując, ból ucha mogą wywołać błahe powody lub poważne schorzenia. Nie należy go nigdy lekceważyć, lecz warto zadbać o uzyskanie porady lekarskiej. Wizyta u lekarza rodzinnego jest koniecznością. On najlepiej zdiagnozuje jakie są problemy z uszami i zaleci odpowiednie leczenie. Nieraz wystarczy oczyszczenie uszu z woskowiny, jednak czasami trzeba zapisać krople do uszu i antybiotyki, aby szybciej wyeliminować taką chorobę. Obolałe uszy mogą zwiastować także początki rozwijającego się nowotworu, a to już jest bardzo poważny sygnał dotyczący zdrowia danej osoby. Takich sygnałów należy uważnie słuchać i nigdy nie wolno ich lekceważyć. Uważny lekarz zawsze bada przyczyny złego samopoczucia i nigdy ich nie lekceważy.

Dodaj komentarz