Jak duża jest przydatność wiedzy z dziedziny arytmetyki?

Jak duża jest przydatność wiedzy z dziedziny arytmetyki?

Wielu z nas uznaje arytmetykę i szeroko pojętą matematykę za dziedzinę zupełnie niepotrzebną w naszym życiu. Jednak bez królowej nauk nasz świat byłby znacznie mniej zaawansowany technologicznie niż jest teraz. Na co dzień używamy telefonów komórkowych, korzystamy komputerów, notebooków, iPadów oraz wielu innych osiągnięć techniki. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że osiągnięcia współczesnej cywilizacji nie byłyby możliwe bez znajomości podstawowej i zaawansowanej matematyki. Zanim jednak pojęcie o matematyce wysoce zaczęło się komplikować powstały proste reguły, które miały kolosalny wpływ na późniejszy rozwój dziedziny, a co za tym idzie na bardzo szybki postęp cywilizacyjny. Arytmetykę można uznać za pradziedzinę, która była fundamentem dla dalszych, znacznie bardziej skomplikowanych praw matematycznych. Nic więc dziwnego, że każdy z nas swoją przygodę z matematyką rozpoczyna od poznania arytmetyki właśnie.

Dzięki znajomości praw matematycznych można osiągnąć bardzo wiele. To właśnie dzięki tej dziedzinie inżynierowe są w stanie konstruować fantazyjne obiekty. O obliczenia matematyczne oparta jest zarówno budowa mostów jak i konstruowanie samochodów. Tak naprawdę większość dziedzin naszego życia da się zawrzeć we wzorach matematycznych. Nie dla każdego jednak wyższy poziom znajomości matematyki jest potrzebny. W naszym życiu codziennym towarzyszy nam za to szeroko pojęta arytmetyka. Znajomość liczb pierwszych, systemu dziesiętnego, podstawowa umiejętność mnożenia, dzielenia, dodawania i odejmowania towarzyszą nam każdego dnia i ułatwiają wiele codziennych spraw. Nie znając podstaw matematyki ciężko jest poruszać się we współczesnym świecie. Obliczanie wydatków w budżecie domowym, korzystanie z komputera, jazda samochodem – wszystko to odbywa się z mniej lub bardziej świadomym wykorzystaniem naszej wiedzy matematycznej. Jak więc widać bez znajomości arytmetyki nie bylibyśmy w stanie egzystować we współczesnym świecie.

Sprawę z przydatności wiedzy arytmetycznej zdajemy sobie dopiero wówczas kiedy zgłębimy podstawy matematyki. Jako pierwsza i najważniejsza część ogromnej matematycznej całości arytmetyka stanowi bazę dla wielu innych nauk i dziedzin życia. Dlatego pierwszymi rzeczami, których uczy się w szkole młode umysły są właśnie liczby pierwsze, podstawowe działania matematyczne. Najpierw poznaje się działania w zakresie liczb od zera do dziesięciu. Po opanowaniu działań z ich wykorzystaniem stale poszerza się zakres wiedzy a trudność kolejnych działań matematycznych rośnie wraz ze stopniem zaawansowania wiedzy. Jak więc widać arytmetyka jest bardzo ważna dla każdego z nas jako baza, na której buduje się filary naszego umysłu i wiedzy o świecie. Mimo, że zwykłemu śmiertelnikowi wystarczy jedynie wiedza arytmetyczna, osobom o ścisłych umysłach matematyka stwarza nieskończone możliwości poznania świata. Przewija się nie tylko w zawodach ściśle matematycznych, ale na zaawansowanej wiedzy matematycznej opierają się dziedziny takie jak fizyka, chemia, astrologia, medycyna czy informatyka.

Dodaj komentarz