Jak książki wpływają na człowieka?

Jak książki wpływają na człowieka?

Wraz z rozwojem telewizji nie da się zaprzeczyć, że czytanie zaczęło tracić na popularności. W końcu jak wyobraźnia może się równać profesjonalnym efektom specjalnym, które sprawiają, że nawet dinozaury, kosmici i inne kreatury wyglądają jak żywe? Przeciętny Polak czyta obecnie zaledwie kilka książek rocznie. Eksperci biją na alarm i podkreślają, że czytać warto i powinniśmy robić to jak najczęściej. Wobec tego jak książki wpływają na człowieka?

Dają odskocznię od trudów codziennego życia

Wbrew pozorom czytanie nie musi być trudne, żmudne i męczące. Nikt nie musi czytać klasyków literatury, jeśli nie ma na to ochoty. Nawet pozornie niskiej klasy powieści o niskiej wartości merytorycznej mają pewne przydatne właściwości. Pozwalają bowiem na chwilę zrzucić ciężar codziennych trosk i wejść w świat bohaterów, którzy przeżywają większe niż życie przygody i romanse. Jeśli książka nas zainteresuje, możemy w nią wsiąknąć na kilka godzin i nawet nie zdamy sobie sprawy, jak szybko zleci nam czas. Taka sesja raz na jakiś czas da mózgowi czas na odpoczynek i doładowanie baterii, a dodatkowo będziemy dobrze się bawić i przyjemnie spędzać czas. Jeśli więc od książek odstrasza nas przekonanie, że czytanie ich nie może być przyjemne – wcale tak nie jest. Po prostu musimy znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie, a kiedy już to zrobimy, znikną wszystkie nasze wątpliwości.

Poszerzają horyzonty

Czy chcemy tego czy nie, to, z jakimi środkami przekazu mamy do czynienia odegra rolę w formowaniu się naszych opinii i przekonań. Nie warto zamykać się na świat, oglądając niskiej jakości programy w telewizji, które nie zmuszają do myślenia i tylko zabijają czas. Czytając, poznajemy inne kultury, poglądy i tradycje. Zgłębiamy wiedzę na tematy, na które wcześniej nie mieliśmy pojęcia, a im więcej wiemy, tym łatwiej nam zbudować światopogląd oparty na zróżnicowanych źródłach. Niezdrowe jest czerpanie swoich wartości tylko od jednej osoby, na przykład ulubionego polityka czy rodziców. Warto jak najbardziej poszerzać swoją wiedzę i wyrobić sobie samodzielnie opinię na dany temat.

Trenują nasz mózg

Oczywiście, że oglądanie telewizji jest łatwiejsze. Nie musimy myśleć ani niczego sobie wyobrażać, a wszystko mamy już podane jak na talerzu. Wcale nie jest to taka wielka zaleta, jak by się początkowo wydawało. Czytając i rozwijając naszą wyobraźnię, trenujemy także analityczne myślenie i kreatywność. Wszystkie te kompetencje są niezwykle przydatne w życiu, a w niektórych zawodach nawet wymagane. Nieszablonowe myślenie, wychodzenie z utartych ścieżek i zdolność wizualizowania jeszcze niezrealizowanych konceptów to coś, co niewątpliwie każdemu może się przysłużyć.

Jak widać, odpowiedzi na pytanie jak książki wpływają na człowieka jest sporo. Nie powinniśmy więc ich lekceważyć i traktować jako stratę czasu. Warto czytać i jeśli nie sprawia nam to przyjemności, jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu czytamy nie to, co powinniśmy.

Dodaj komentarz