Jak zarabiać więcej zmieniając tylko jedno?

Jak zarabiać więcej zmieniając tylko jedno?

Gdybyś miał wskazać jedną zmianę w Twoim życiu, która pomogłaby Ci zarabiać więcej, co by to było? Inna praca, lepszy szef, dodatkowe wykształcenie? Jest pewna rzecz, którą możesz zmienić, żeby mieć więcej.

“Chcę być bogaty”. Czy na pewno?

Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele negatywnych komunikatów na temat pieniędzy przekazujemy naszym dzieciom. Większość szkodliwych przekonań dotyczących pieniędzy sami wynieśliśmy z dzieciństwa. Popatrzmy na typowe przykłady takich ograniczających przekonań. “Pieniędzy zawsze brakuje”. “Zarabianie pieniędzy jest bardzo trudne”. “Bogaci ludzie są źli i nieuczciwi”. “Nie należy chcieć pieniędzy”. Takie myśli powodują nieuświadomione negatywne nastawienie do posiadania i zarabiania. Oczywiście większość z nas na świadomym poziomie zadeklaruje, że chciałoby bogactwa. Rzecz jednak w tym, że to świadome przekonanie jest w konflikcie z głęboko w nas zapisanymi uprzedzeniami. Nie zawsze zdajemy sobie z nich sprawę, a wpływają na nasze zachowanie.

Jak zmienić swoje nastawienie do pieniędzy

Autorka Jen Sincero w swojej książce “Finansowy kozak!” zaleca techniki, które pomogą zmienić nasze podświadome nastawienie do pieniędzy. Obejmują one pozytywne afirmacje, a nawet pisanie listów do pieniędzy. Oczywiście, nie każdy z nas musi się z tym zgodzić, jednak jedno z ćwiczeń zaproponowanych w książce jest uderzające. Wypowiedz na głos zdanie: “Kocham pieniądze”. Wiele osób czuje opór przed wypowiedzeniem tego zdania. Jeżeli możesz powiedzieć, że kochasz swoje mieszkanie albo ulubioną potrawę, dlaczego nie pieniądze? Jen Sincero zwraca także uwagę, że jeśli chcemy być bogatsi, nie powinniśmy osądzać tych, którzy są bogatsi od nas. Jak możliwe jest dążenie, by stać się bogatym, przy jednoczesnej pogardzie dla ludzi bogatych?

Pieniądze są złe czy dobre?

Niektórzy są zdania, że pieniądze czynią ludzi chciwymi i samolubnymi. Prawda jest taka, że pieniądze są tylko narzędziem. Są neutralne, jak młotek czy nóż kuchenny. To użytek, jaki z nich robimy, może je uczynić złymi lub dobrymi. Zadbanie o własny dobrostan finansowy nie jest tożsame z chciwością. W rzeczywistości, długotrwały i dojmujący niedostatek raczej powiększa, a nie pomniejsza chciwość. Warto uświadomić sobie, że nasze własne problemy finansowe nie uczynią dzieci w Afryce najedzonymi. Wbrew głęboko zakorzenionemu w naszej kulturze przekonaniu, nie ma nic szlachetnego w fakcie bycia biednym. Podobnie, nie ma nic nagannego w fakcie bycia zamożnym.

Dodaj komentarz