Joga na stres. 3 asany, które ukoją układ nerwowy

Joga na stres. 3 asany, które ukoją układ nerwowy

Współczesne życie pełne jest wymagających, stresowych sytuacji. Trudne spotkania z klientem, wymagający szef w pracy czy nawet spotkania rodzinne mogą być dla układu nerwowego wyjątkowo obciążające. Na szczęście coraz większą popularnością cieszy się joga, która poza wachlarzem korzyści fizycznych, daje również ukojenie w sferze psychicznej i duchowej. Oto 5 pozycji, które w szybki i efektywny sposób odprężą ciało i ducha.

1. Pozycja dziecka

Wśród wielu korzyści, jakie daje ta pozycja wymienia się m. in. wydłużenie i wzmocnienie kręgosłupa i łagodzenie napięć w okolicach szyi, barków oraz dolnych placów. To wszystko przyczynia się do odprężenia ciała i poczucia zrelaksowania. Pozycja dziecka wspiera również spokojny, głęboki oddech, który jest kluczowy w odzyskaniu równowagi emocjonalnej. Dzięki ułożeniu ciała, które może cały swój ciężar oprzeć na macie, pozycja ta uspokaja mięśnie. Dodatkowo redukuje stres i niepokój oraz może być pomocna przy problemach z zasypianiem.

Aby wygodnie wejść do pozycji dziecka należy usiąść na macie, odkładając pośladki na piętach. Następnie, wyciągając ręce daleko przed siebie, przejść do skłonu. Kolana powinny być rozchylone na tyle szeroko, aby tułów mógł swobodnie opadać w kierunku podłogi.

2. Pozycja gołębia

Ta pozycja jest trochę trudniejsza dla ciała, ponieważ wymaga od ćwiczącego pracy w obszarze bioder – rozciąga mięśnie pośladkowe i mięśnie zginaczy biodra oraz relaksuje lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Według nauczycieli jogi, praca z biodrami jest ściśle połączona z emocjami, a nawet traumatycznymi wydarzeniami, dlatego czasami wytrwanie w gołębiu jest nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak praktykuje się tę pozycję regularnie, przynosi ona poczucie spokoju i uziemienia, a co za tym idzie – bezpieczeństwa.

Do gołębia można wejść z pozycji klęku podpartego. Najpierw prawą nogę należy przenieść między dłonie, następnie kolano odłożyć przy prawej krawędzi maty, a kostkę przy lewej krawędzi maty lub przy lewym kolcu biodrowym. Lewa noga powinna być prosta, wydłużona i odłożona z tyłu maty. Tułów może zostać podparty na dłoniach lub przedramionach, można również całkowicie odłożyć go na macie, rozluźniając mięśnie. Pozycję należy wykonać na prawą i lewą stronę ciała.

3. Pozycja odpoczywającej bogini

W tej pozycji można zrelaksować się przede wszystkim dlatego, że całe ciało leży swobodnie na macie. Dodatkowo ułożenie nóg sprawia, że biodra, uda oraz pachwiny w przyjemny, nieinwazyjny sposób są rozciągane. Wśród korzyści fizycznych tej pozycji wymienia się uelastycznianie obszaru bioder, ale również łagodzenie bólów miesiączkowych czy nieprzyjemnych objawów menopauzy. Adepci jogi wskazują również na antystresowe działanie tej asany – regularne praktykowanie pozycji odpoczywającej bogini może zmniejszać stany lękowe i łagodzić objawy depresji.

Pozycję tę wykonuje się leżąc na placach. Stopy należy złączyć podeszwowo i odłożyć na macie w wygodnej odległości od krocza. Kolana i biodra powinny pozostać rozluźnione. Jeśli takie ułożenie powoduje nadmierne napięcie w tych okolicach, można wykorzystać poduszki lub klocki do jogi, które należy odłożyć pod kolanami.

Dodaj komentarz