Konto firmowe – kiedy może się przydać? 

Konto firmowe – kiedy może się przydać? 

Nie da się prowadzić działalności gospodarczej bez konta bankowego. Jest ono potrzebne do rozliczeń z ZUS-em, Urzędem Skarbowym, czy kontrahentami. Dlatego jest to jedna z pierwszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu własnej działalności. Jakie zalety ma posiadanie konta firmowego i kiedy może się przydać? 

Konto firmowe, czyli porządek w budżecie firmowym 

Czy konto firmowe jest obowiązkowe? To pytanie zadaje sobie większość początkujących przedsiębiorców. I odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Jeśli prowadzimy firmę i zatrudniamy pracowników, to konto firmowe jest niezbędne. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Na przedsiębiorcę nałożony jest obowiązek posiadania konta bankowego, z którego będzie opłacać VAT. Jednak przepisy nie rozróżniają, czy ma to być konto prywatne, czy bankowe. Co więc wybrać? 

Najlepszym rozwiązaniem jest założenie konta firmowego. Główną przesłanką jest to, że tym sposobem rozdzielamy finanse prywatne od firmowych. A z tego płynie wiele korzyści. Decydując się na konto firmowe, możemy uzyskać przejrzysty obraz finansów firmowych. Z osobnym rachunkiem łatwiej będzie nam kontrolować otrzymywane przychody i poniesione koszty. To z kolei przekłada się na łatwą ocenę efektywności prowadzonej działalności. Podsumowując, konto firmowe pozwala na utrzymanie porządku w rozliczeniach i efektywniejsze prowadzenie firmy. 

Czy konto bankowe firmowe może być darmowe? 

Największą obawą przedsiębiorców jest to, że konto firmowe będzie droższe od prywatnego. Jednak obecnie nie jest to prawdą. Banki kierują swoje oferty także do przedsiębiorców i starają się zaproponować jak najlepsze warunki, tak żeby skusić jak największe ilości klientów. W efekcie prowadzenie konta firmowego nie generuje wysokich kosztów. Co więcej, wszelkie wydatki związane prowadzeniem konta firmowego możemy wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Jest to więc podwójnie opłacalne rozwiązanie. 

Warto za to wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego konta firmowego. Przede wszystkim są to koszty za otworzenie rachunku. Zorientuj się także, czy bank pobiera opłaty za przelewy oraz wypłaty i wpłaty do bankomatów. Koszty mogą zostać także naliczone za kartę do konta, jednak bardzo często da się je uniknąć, na przykład wykonując raz w miesiącu transakcję na konkretną kwotę. Jeśli chcesz w szybki sposób porównać konta firmowe i wybrać najlepszą opcję, to warto skorzystać z rankingu kont firmowych. 

Dodaj komentarz