Na czym polega dieta DASH?

Na czym polega dieta DASH?

Wiele osób chcących cieszyć się piękną sylwetką i doskonałym samopoczuciem sięga po różnego rodzaju diety odchudzające. Niestety, często nie tylko nie przynoszą one zamierzonego efektu, ale prowadzą do znienawidzonego efektu jojo. Tymczasem wystarczy postawić na model żywienia DASH, aby pozbyć się nadprogramowych kilogramów, jeść smacznie i czuć się świetnie.

Dieta DASH nie jest żadną dietą odchudzającą. Jest to model żywienia, który nie obejmuje praktycznie żadnych wyrzeczeń. Zgodnie z założeniami dieta DASH ma wspierać nasz układ krwionośny. To właśnie dlatego osoby odżywiające się zgodnie z tym modelem są znacznie mniej narażone na ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym zawału mięśnia sercowego.

Na czym przede wszystkim opiera się dieta DASH?

Najważniejszą, podstawową zasadą diety DASH jest ograniczenie ilości soli oraz wysoko przetworzonych produktów. Dieta ta zakłada eliminację takich produktów, jak białe pieczywo, czerwone mięso, ciasta i ciastka.

Po jakie produkty sięgać?

Każdy, kto chce odżywiać się zgodnie z modelem DASH powinien pamiętać, że dieta ta opiera się na produktach pełnoziarnistych. Każdego dnia na naszym talerzu powinno pojawić się przynajmniej sześć porcji produktów z pełnego przemiały. Dostarczają one błonnika, co sprawia, że uczucie głodu po zjedzeniu posiłku z produktami pełnoziarnistymi pojawia się dużo później. Lepiej pracuje również nasz układ pokarmowy: zaparcia przestają być problemem.

Dieta DASH uwzględnia również warzywa oraz owoce. Codziennie powinniśmy sięgać przynajmniej po cztery porcje. Dietetycy podkreślają jednak, że jest to absolutne minimum – warto zwiększyć ich ilość w diecie do pięciu porcji dziennie. Warzywa i owoce to najlepszy sposób, aby dostarczyć swojemu ciału szeregu witamin i minerałów. Szczególnie korzystne dla naszego zdrowia są pomidory, jabłka, gruszki, porzeczki, owoce cytrusowe, maliny.

Zgodnie z modelem żywienia DASH w diecie musi znaleźć się też nabiał. Codziennie powinny być to trzy porcje. Trzeba jednak pamiętać, że dieta DASH pozwala na spożywanie wyłącznie chudego nabiału. Dozwolone jest nie tylko mleko. Dieta DASH uwzględnia twaróg, jogurty, kefiry. Jeśli lubimy żółty ser, możemy od czasu do czasu po niego sięgnąć. Trzeba jednak robić to ostrożnie ponieważ dostarcza on dość dużej ilości tłuszczu.

Dieta DASH to nie tylko warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. To również mięso, ryby i owoce morza. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli mięso, to chude, a jeśli ryby, to tłuste.

Dieta DASH to model żywienia, na który warto postawić. Pierwsze efekty zauważymy już po miesiącu przestrzegania zaleceń.

Dodaj komentarz