Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka

Wiesiołek to bardzo cenna roślina lecznicza o żółtych kwiatach, która w Polsce jest ciągle mało znana. Występuje ona na naszych rodzimych łąkach oraz w ogrodach. Główna moc tej rośliny tkwi w nasionach, bo to z nich tłoczy się olej z wiesiołka. Warto poznać bliżej właściwości wiesiołka, bo to roślina wykorzystywana wszechstronnie w celach zdrowotnych i kosmetycznych.
-komu może pomóc?
to produkt, którym powinny zainteresować się przede wszystkim kobiety. Reguluje on cykl miesięczny i sprawia, że przedmiesiączkowe bóle piersi stają się łagodniejsze. Warto go więc polecić kobietom, które mają nieregularne cykle i tym, które borykają się z uciążliwym PMS. Po olej z wiesiołka powinny też sięgać kobiety przechodzące menopauzę oraz cierpiące na PCOS. Okazuje się także, że wiesiołek ma korzystny wpływ na płodność kobiet, zaleca się go więc kobietom, które planują ciążę. Może on być pomocny również dla pań, u których stwierdzono torbiele w piersiach oraz dla kobiet, które cierpią na suchość pochwy.
Oprócz zastosowań typowo medycznych wiesiołek ma także właściwości kosmetyczne. Skład tego oleju sprawia, że z jego pomocą można poprawić kondycję skóry i włosów. Stosuje się go również przy chorobach dermatologicznych takich jak łuszczyca, AZS oraz uciążliwy trądzik. Dość często występujący problem wypadania włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn również można zredukować z pomocą oleju z wiesiołka.
Dlaczego warto stosować olej z wiesiołka?
W oleju z wiesiołka znajduje się kwas gamma linolenowy. Jego zadaniem jest regulowanie licznych procesów zachodzących w organizmie. Ponadto wykazuje właściwości przeciwzapalne i przyczynia się do lepszego nawilżania w błonach śluzowych. W oleju z wiesiołka znajdziemy dodatkowo duże ilości witaminy E, która jak wiadomo ma dobroczynny wpływ na skórę. Po olej z wiesiołka powinny sięgać także osoby mające problem z wysokim cholesterolem. Występujące w nim fitosterole mają zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Olej ten warto także stosować profilaktycznie gdyż reguluje on procesy zapalne w organizmie. Znajdziemy w nim także wiele cennych mikroelementów takich jak wapń, selen magnez oraz spore ilości cynku.
Który olej będzie najlepszy?
Na rynku spotkać możemy olej z wiesiołka w formie płynnej albo kapsułki z olejem. W pierwszej kolejności polecany jest właśnie olej płynny. Ważne aby był on tłoczony na zimno i miał ciemną butelkę. W kapsułkach prawie zawsze jest mniej składników odżywczych i to właśnie olej w butelkach przy dłuższym stosowaniu okazuje się być bardziej opłacalny. Osoby, które chcą stosować kurację z użyciem oleju z wiesiołka powinny pamiętać, by po otwarciu butelki przechowywać go w lodówce. Jeśli chcemy go dodawać do potraw to powinniśmy pamiętać, że nadaje się on jedynie do spożywania na zimno, nie należy na nim smażyć. W celach zdrowotnych dzienne należy spożywać 1 łyżeczkę oleju.

Dodaj komentarz