Opinia ornitologiczna – kto i kiedy powinien ją sporządzić?

Opinia ornitologiczna – kto i kiedy powinien ją sporządzić?

Przed podjęciem działań związanych na przykład z modernizacją budynku, przebudową drogi czy też wycinką drzew i krzewów na danym terenie konieczne jest dotrzymanie kilku formalności. Do jednej z nich należy sporządzenie opinii ornitologicznej, która ma na celu ochronę ptaków, które zamieszkują na danym terenie. Nie jest to tylko kwestia związana z przychylną bądź też nie decyzją inwestora w tej kwestii – w wielu przypadkach po prostu wymaga tego prawo. Kiedy więc wykonanie opinii ornitologicznej należy do obowiązków i komu należy ją zlecić? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie.

Kiedy należy zlecić wykonanie opinii ornitologicznej?

Wykonanie opinii ornitologicznej należy zlecić w sytuacjach, które wymieniliśmy we wstępie, czyli przed: wycinką drzew i krzewów, modernizacją budynków, przebudową drogi. Jest ona konieczna w sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że podczas wykonywania inwestycji ptakom zamieszkującym na danym terenie może zagrażać niebezpieczeństwo. Zniszczenie naturalnych gniazd, w których bytują ptaki, nie jest obojętne dla natury, dlatego należy przeciwdziałać takim sytuacjom. Nie wystarczy, że inwestor przejdzie się po terenie, na którym ma za jakiś czas dojść do realizacji inwestycji. Może się bowiem okazać, że ptaki kryją się w miejscach, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka osoby niedoświadczonej w tym temacie.

Jeśli okazałoby się, że podczas trwania inwestycji doszło do zniszczenia ptasich gniazd, a co gorsza do skrzywdzenia zwierząt, to inwestor może być narażony na bardzo wysokie kary. Opinia ornitologiczna jest niezbędna praktycznie zawsze, gdy planowana jest wycinka drzew i krzewów. Często bowiem znajdują się tam ptaki, które są chronione i nie można tego bagatelizować. Wykonanie opinii ornitologicznej należy zlecić profesjonalnej firmie. Dzięki temu w dużym stopniu unikniesz wyrządzenia szkody ptakom i będziesz mógł podjąć kroki mające na celu wynagrodzenie przyrodzie szkód, które wyrządziła realizacja danej inwestycji.

Opinia ornitologiczna – komu ją zlecić?

Wykonanie opinii ornitologicznej należy zlecić osobie, która ma bogatą wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Dokładne sporządzenie tego dokumentu pomaga bowiem uniknąć surowych kar i przede wszystkim pomaga zminimalizować szkody w środowisku naturalnym ptaków. Nie warto zanadto oszczędzać na tej usłudze i jeśli zastanawiasz się, komu ją zlecić to koniecznie sprawdź tę stronę. Znajdziesz tam specjalistów, którym z czystym sumieniem możesz zlecić wykonanie opinii ornitologicznej.

Dodaj komentarz