Darmowy czy płatny hosting WWW – co wybrać?

Darmowy czy płatny hosting WWW – co wybrać?

Wybierając hosting, szczególnie dla małej strony, aspekt, na który z pewnością zwracamy uwagę, to jego cena. Nie chcemy przepłacać, ale jednocześnie zależy nam na tym, aby witryna ładowała się relatywnie szybko i nie ulegała częstym awariom. Można zauważyć, że większość hostingów oferowanych w Internecie jest płatna, ale zdarzają się również przypadki hostingów darmowych. Które z nich są lepsze? Odpowiadamy!

Darmowy hosting nie jest dobrym wyjściem

Darmowy hosting pozwala co prawda nieco zaoszczędzić, ale musimy pamiętać, że nic w tym świecie nie jest całkowicie darmowe. Jeśli hostingodawca nie zarabia na samym hostingu, to musi odrobić straty w inny sposób, na przykład poprzez reklamy.

Dodatkowo, decydując się na bezpłatny hosting, musimy być przygotowani na niewielką ilość dostępnego transferu i przestrzeni dyskowej, co oznacza, że nie będziemy mogli stworzyć bardzo rozbudowanej witryny, którą będzie mogło odwiedzać wiele osób miesięcznie.

Co więcej, jako że nie jesteśmy płacącymi klientami, możemy się spodziewać, że wsparcie techniczne nie będzie dostępne dla nas 24/7. Nie możemy też liczyć na dodatkowe elementy w pakiecie, takie jak darmowy certyfikat SSL czy domena. Zwłaszcza ten drugi aspekt jest istotny – bez domeny nie będziemy w stanie stworzyć strony internetowej, a ona też zazwyczaj wiąże się z pewną opłatą.

Lepiej nieco zapłacić i mieć spokój ducha

Nawet, jeśli nie mamy do dyspozycji dużego budżetu, płatny hosting www zawsze będzie lepszym wyjściem niż hosting całkowicie darmowy. Już nawet hosting kosztujący zaledwie kilkanaście złotych rocznie będzie charakteryzował się znacznie lepszą prędkością i stabilnością, a także łatwiejszym dostępem do wsparcia technicznego niż hosting darmowy.

Dlatego też nie warto nadmiernie oszczędzać. Szczególnie, jeśli nie chcemy stworzyć prywatnego bloga czy innej tego typu witryny, a zależy nam na stworzeniu strony firmowej. W tym drugim przypadku nie możemy pozwolić sobie na brak profesjonalizmu i wolne ładowanie witryny.

Wiele płatnych hostingów oferuje pakiety w różnych kategoriach cenowych, począwszy od bardzo tanich, po drogie. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z prowadzeniem swojej własnej strony internetowej, to hosting z niewielkim transferem powinien jak najbardziej spełnić nasze oczekiwania.

Warto podkreślić, że nie jesteśmy już na cały czas funkcjonowania strony zmuszeni korzystać z tego samego hostingu. Zawsze możemy przejść na inny pakiet u tego samego usługodawcy, a po zakończeniu umowy z obecnym możemy też przenieść się do zupełnie innego.

Dodaj komentarz