Plusy i minusy audiobooków

Plusy i minusy audiobooków

Lubisz czytać książki, ale wciąż brakuje Ci na to czasu? A może uprawiasz sport i podczas biegania słuchasz muzyki, która już dawno Ci się znudziła? Może tym razem spróbuj… posłuchać wybranej książki? Sprawdź, jakie plusy i minusy mają audiobooki!

Biegacze i młode mamy spacerujące z wózkami wręcz uwielbiają audiobooki. Dlaczego? Przede wszystkim do odsłuchania ulubionej książki nie potrzebujemy ani rąk, ani wzroku. Możemy zatem swobodnie wykonywać różne czynności, a przy tym cieszyć się książką. Publikacje do słuchania są odpowiednie również dla tych osób, które lubią czytać przed snem, jednak ich wzrok jest zbyt zmęczony, by śledzić drobny tekst w książce czy na ekranie czytnika. Dzięki audiobookowi możemy zamknąć oczy i oddać się błogiemu odpoczynkowi – zapewne nie raz zasypiając w trakcie słuchania książki.

Audiobooki są idealne dla osób starszych, których wzrok już nie jest w najlepszym stanie. Jednak nie tylko starsi będą zadowoleni – małe dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać także chętnie słuchają bajek i opowiadań. Może zamiast włączać brzdącowi kolejną bajkę w telewizji spróbujmy przedstawić mu ją w innej formie? Dziecko poza słuchaniem uruchomi także swoją wyobraźnię! Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, możemy zaproponować mu lekturę w postaci audiobooka odtwarzanego przed snem.

Korzystanie z audiobooka jest przydatne także podczas nauki języka obcego. Odsłuchując książkę w języku angielskim mimowolnie szkolisz zarówno język jak i kształcisz wymowę. Jest to jeden z najlepszych sposobów oswajania się z językiem obcym lub podtrzymywania zdobytych już umiejętności.

Choć książki do słuchania mają wiele zalet, to jest kilka elementów, które działają na ich niekorzyść. Jednym z nich jest… głos lektora. Możesz go pokochać, ale i znienawidzić – zwłaszcza kiedy inaczej wyobrażasz sobie tonacje głosu bohatera i masz wrażenie, że lektor robi to zbyt monotonnie. Nasze osobiste odczucia podczas czytania książek są niezwykle ważne, jeżeli jednak interpretacja lektora nie przypadnie Ci do gustu możesz stracić chęć do dalszego odsłuchiwania książki.

Audiobooki nie spiszą się także w przypadku osób, które nie mają podzielnej uwagi. Choć nie wymagają one od nas praktycznie żadnych czynności może okazać się, że słuchany tekst zbyt mocno nas rozprasza. Skupiamy się wtedy na książce, ale nie potrafimy robić nic innego. O ile nie przeszkadza to tak bardzo podczas sprzątania, to już w trakcie prowadzenia samochodu może znacznie osłabić naszą koncentrację. Ponadto słuchanie książki może przeszkadzać domownikom, więc najlepiej zaopatrzyć się w słuchawki – a jak wiadomo, nie każdy za nimi przepada.

Dodaj komentarz