Zjawisko prania pieniędzy w globalnej gospodarce cały czas jest dużym problemem. Z tego względu prawo stara się zapobiegać takim sytuacjom. Jednym z działań było stworzenie obowiązkowej dla długiej listy przedsiębiorstw i instytucji procedury AML. Czym jest procedura AML i kogo obowiązuje?
Procedura AML – co to jest?
Pod skrótem AML kryje się rozwinięcie Anti-money Laundering Procedure. Jest to ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W Polsce weszła ona w życia 1 marca 2018 roku, a najnowsza nowelizacja była 30 marca 2021 roku. Ustawa ta wskazuje szereg obowiązków, które muszą być realizowane przez przedsiębiorstwa oraz różnego rodzaju instytucje w ramach walki z przestępczością finansową. Wśród zadań znajduje się między innymi wdrożenie działań o charakterze operacyjnych, w tym stworzenie i przestrzeganie wewnętrznej procedury AML.
Kto musi stosować procedurę AML?
Wewnętrzna procedura AML obowiązuje długą listę instytucji. Każda z nich musi stworzyć wewnętrzną procedurę, a następnie ją odpowiednio aktualizować. W początkowej fazie katalog instytucji zobowiązanych do wprowadzenia procedury AML był stosunkowo krótki. Zawierał wyłącznie firmy finansowe i zawody, takie jak notariusz, czy pośrednik nieruchomości. Jednak po nowelizacji z 2021 roku i dostosowaniu polskich przepisów do prawa unijnego lista instytucji obowiązanych znacznie się wydłużyła. Teraz znajdują się na niej między innymi:
- banki, instytucje kredytowe i pożyczkowe, instytucje finansowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,
- instytucje płatnicze, instytucje pieniądza elektronicznego, biura usług płatniczych, agenci rozliczeniowi,
- firmy inwestycyjne, fundusze inwestycyjne, banki powiernicze, domy maklerskie,
- zakłady ubezpieczeń, pośrednicy ubezpieczeniowi,
- kantory walut, przedsiębiorcy świadczący usługi wymiany walut (w tym walut wirtualnych),
- notariusze, adwokaci, radcowie prawni, prawnicy zagraniczni, doradcy podatkowi, biegli rewidenci,
- pośrednicy w obrocie nieruchomościami,
- przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na obrocie dziełami sztuki, przedmiotami kolekcjonerskimi oraz antykami,
- przedsiębiorcy, których podstawową działalnością gospodarczą jest świadczenie usług polegających na sporządzaniu deklaracji, prowadzeniu ksiąg podatkowych, udzielaniu porad, opinii lub wyjaśnień z zakresu przepisów prawa podatkowego, lub celnego.
Warto przy tym pamiętać, że jest to tylko skrócona wersja. Pełną listę możesz znaleźć bezpośrednio w ustawie, lub też skonsultować się z prawnikiem. Specjalista wskaże, czy procedura obowiązuje także Twoje przedsiębiorstwo i doradzi, jak ją wprowadzić.