Rodzaje rękawic ochronnych – kiedy należy je stosować?

Rodzaje rękawic ochronnych – kiedy należy je stosować?

Jednym z podstawowych środków ochrony pracownika przed niebezpiecznymi czynnikami na stanowisku pracy są rękawice robocze. Istnieje wiele zawodów, których wykonywanie bez odpowiedniego zabezpieczenia dłoni byłoby niemożliwe. Mowa tu m.in. o lekarzach, kosmetyczkach, strażakach czy też spawaczach. Rodzai rękawic ochronnych jest sporo, mogą być one wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych. Aby praca w nich była bezpieczna oraz komfortowa powinny być one przede wszystkim dopasowane do dłoni, oraz wygodne. Oto najpopularniejsze rodzaje rękawic ochronnych.

Rękawice jednorazowego użytku

Do tego typu rękawic można zaliczyć wszelkie rękawice, które wykonane są z lateksu, nitrylu, folii czy winylu. Są one łatwo dostępne w aptekach oraz osiedlowych sklepach wielobranżowych. Sprzedawane są w parach oraz w dużych opakowaniach zbiorczych po 50,100 czy 200 sztuk. Rękawiczki tego typu mają unikalny kształt i muszą pasować zarówno na lewą, jak i prawą dłoń. Nie zapewniają one zbyt dużej ochrony przed ciepłem, substancjami chemicznymi czy też zmiażdżeniem i stosuje się je głównie do ochrony przed zabrudzeniami, czy przedostaniem się bakterii na dłonie. Tego typu rękawice ochronne stosuje się najczęściej w medycynie, kosmetologii oraz gastronomii. Jest to środek ochronny jednorazowego użytku, przez co podczas dnia pracy pracownik musi je zmieniać nawet kilkukrotnie.

Rękawice spawalnicze

Te rękawice robocze mają za zadanie uchronić ręce spawacza przed działaniem oraz ciepłem płomienia, rozpryskami metalu oraz promieniowaniem UV. Większość z nich chroni także przed czynnikami mechanicznymi. Rękawice spawalnicze mogą być wykonane ze skóry lub innego materiału, który nie przepuszcza tak łatwo ciepła. Takie rękawice są wielorazowego użytku i chronią dłonie oraz nadgarstki zapewniając przy tym ich użytkownikowi dobry i mocny chwyt.

Rękawice gumowe

Rękawice wykonane z grubej gumy są dobrą ochroną np. przed detergentami. Często stosuje się je więc w firmach sprzątających. Są stosunkowo odporne na niewielkie uszkodzenia mechaniczne i ułatwiają sprzątanie. Niektóre rękawice gumowe są też odporne na benzynę, smar czy oleje, dzięki czemu ułatwią pracę mechanikom samochodowym, czy też rolnikom. Podobnie jak rękawice jednorazowego użytku są stosunkowo łatwo odstępne, a ich cena nie jest zbyt duża. Ich minusem może być to, że przy kontakcie z większymi zabrudzeniami posłużą one tylko jeden raz. Niektóre modele takich rękawic mają na swojej zewnętrznej części specjalne, chropowate wypustki, które uniemożliwiają wyślizgnięcie się różnych przedmiotów z rąk.

Dodaj komentarz