Zawodów na świecie nie brakuje – jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z najczęściej wybieranych miejsc pracy w dużych miastach są korporacje. Ich zwolenników jest co najmniej tyle ile przeciwników. Jak sprawdzić czy nadajesz się do pracy w korpo? Poniżej zestawienie wad i zalet – od Ciebie zależy, w którą stronę przesunie się szala.
Różnorodność
W korporacji pracują dziesiątki, setki, a czasem tysiące osób. Jest to niesamowita możliwość poznania przeróżnych charakterów, szansa na zdobycie miłości, przyjaciół czy też wrogów. To właśnie tutaj masz możliwość nauczyć się obycia i pracy z ludźmi. Możliwe, że w żadnym innym miejscu nie będziesz mieć kontaktu z taką liczbą osób. Im większe i bardziej znane firmy, tym większa szansa na różnorodność kulturową i językową.
Pracoholizm
Niestety jest to realny skutek pracy w korporacji. Najczęściej pracuje się tam zadaniowo, a nie czasowo. Oczywiście na umowie jest wskazany etat (a co za tym idzie wiadomo jaka jest liczba godzin do wypracowania), ale pracownicy najczęściej są rozliczani przez pryzmat zleconych im projektów. Jeśli masz określony czas na wykonanie zadania, zrobisz wszystko żeby zmieścić się w terminie. Podjudzanie ambicji i dawanie coraz większej ilości pracy przez przełożonego może doprowadzić do pracoholizmu.
Czasem potrzeba wykazania się i podniesienia swojej rangi w zespole powoduje, że pracownik sam chętnie zostaje po godzinach żeby realizować dodatkowe działania, za które w przyszłości chce być nagrodzony. Prowadzi to do zaburzenia postrzegania pracy i negatywnego wpływu na życie osobiste.
Nauka i doświadczenie
Korporacja to dziesiątki stanowisk. Im większa jest firma, tym więcej komórek zajmujących się poszczególnymi działaniami. Bardzo często wewnątrz firmy są rotacje między stanowiskami. To świetna okazja do zdobycia nowych doświadczeń i rozwinięcia się na wielu polach zawodowych.
Nie zawsze udaje się wykorzystać potencjał, ale bardzo ważne jest jego odkrycie. Praca na różnych szczeblach ścieżki zawodowej prowadzi do zdobycia wiedzy niezbędnej do kolejnych awansów. Rozwój kariery to jedna z niezaprzeczalnych korzyści jakie się wiążą z pracą w tak zorganizowanej strukturze jaką jest korporacja.
Zmęczenie materiału
Niestety często w korporacjach dochodzi do wypalenia zawodowego. Pracoholizm, nadgodziny, presja i stres. To wszystko sprawia, że ludzie zatrudnieni w korpo wypalają się zawodowo dużo szybciej niż zatrudnieni w innych firmach i strukturach.
Bycie trybikiem dobrze naoliwionej maszyny motywuje do pracy, ale nadmiar pracy i finalne uczucie nieważności (przecież nie ma ludzi niezastąpionych) sprawia, że pracownicy podają w marazm czy nawet depresję. Brak radości z życia czy niechęć do wykonywanych obowiązków są najlepszym powodem na to aby zmienić pracę.