Rodzaje rowerów i jaki wybrać?

Rodzaje rowerów i jaki wybrać?

Niedrogi rower nie w każdym momencie jest trafioną inwestycją. Sieci handlowe prześcigają się w obniżaniu kosztów, natomiast dzieje się to kosztem wyposażenia rowerów. Rowery turystyczne budowane są z części do rowerów o gorszym standardzie, nie ma też co liczyć na kompletne akcesoria rowerowe. Kilka z nich powinno się dokupić osobno, by bike był całkowicie gotowy do jazdy. Znacznie lepszym miejscem do zakupu rowerów jest sklep rowerowy. Fachowi sprzedawcy doradzą co wybrać, uwzględniając oczekiwania nabywcy oraz dodatkowo styl jazdy. Co innego proponuje się fanom MTB, a co innego rodzinom, które przemierzają miejskie trasy rowerowe. Dlatego również warto korzystać z edukacji osób, dla których naprawa rowerów lub składanie ich po kawałku są codziennością. Pomogą oni wybrać wygodny rower do każdego stylu aktywności.

Rowery górskie przeznaczone są do jazdy w terenie i w ogromnej liczbie przypadków spotykane na maratonach oraz dodatkowo zawodach MTB. Wyróżnia je wzmocniona konstrukcja ramy i wyspecjalizowane części do rowerów Shimano, które muszą niezawodnie działać w każdych zobowiązaniach. Producent rowerów tego rodzaju w większości przypadków rezygnuje z akcesoriów rowerowych – np. bagażnika, błotników – na rzecz lepszej jakości części do rowerów. Jeżeli ktoś będzie chciał przemierzać błotne trasy rowerowe także po zmroku, konieczne będzie dokupienie oświetlenia rowerowego, a gdy bike będzie służył w mieście – również innych akcesoriów rowerowych. Przed zakupem koniecznie należy przymierzyć się do kupowanego sprzętu. Każdy wytwórca rowerów stosuje inną geometrię ramy, a to ona w dużej odpowiada za wygodę jazdy MTB. Wygodny rower na bezdrożach umożliwia skoncentrować się na podziwianiu widoków, zamiast na walce z bólem pleców.

Do codziennej jazdy po mieście, dojazdów do pracy i na uczelnie sprawdzają się rowery miejskie Wheeler i rowery trekkingowe Merida. Te pierwsze mają bogate wyposażenie i w wielu sytuacjach wszelkie niezbędne akcesoria rowerowe. Wielokrotnie producent rowerów wyposaża je w oświetlenie rowerowe i koszyki do przewożenia drobnych bagaży. Rowery trekkingowe są bardziej uniwersalne – można na nich pokonywać trasy rowerowe o niewielkich nierównościach, dobrze sprawdzają się również na drogach miejskich. Fachowy osprzęt Shimano sprawia, że wizyty w serwisie rowerowym są sporadyczne, a przyjemność z jazdy – duża. Konkurencją dla tych dwóch modeli jest bardzo modny rower cruiser, nazywany również popularnie holenderskim. To stylowa odmiana rowerów miejskich, dla wszystkich tych, dla których ważny jest także wygląd bike´a. Holendry mają piękne kształty ramy i ładne akcesoria rowerowe w rodzaju retro. Coraz w bardzo wielu sytuacjach wypierają klasyczne rowery turystyczne, a w właściwie każdym sklepie rowerowym propozycja na nie bez przerwy się poszerza.

Fachowym sprzętem do ścigania się i treningów są rowery szosowe Giant albo Scott. Popularne „kolarzówki” wykorzystywane są tylko do jazdy po szosie, a wybierając trasy rowerowe należy koniecznie zwracać uwagę na jakość asfaltu. Jazda po dziurach ma możliwość spowodować uszkodzenie delikatniejszych części do rowerów i skończyć się koniecznością naprawy roweru. A to duże koszty, ponieważ używane w rowerach szosowych akcesoria są najwyższej klasy. Tworzone przez wiodące na rynku korporacji – m.in. Shimano, Merida, Giant – powstają z nowoczesnych stopów i kompozytów. Dzięki nim bike jest lekki, niemniej jednak niestety ich koszt sprawia, że szosówka to kategorycznie nie jest tani rower w codziennej eksploatacji.

Producenci rowerów oferują również wiele innych modeli, wykorzystanych do uprawiania konkretnych dyscyplin kolarstwa. Rowery BMX wykorzystuje się do ewolucji i skoków, rowery górskie Scott do jazdy MTB i uphillów. Bogata jest również propozycja dla młodszych użytkowników bike´ów. Rowery dziecięce Romet mają odpowiednie zabezpieczenia i dodatkowe akcesoria rowerowe. Produkuje się je w stonowanych, jasnych kolorach, z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Z kolei rowery młodzieżowe Kellys i Wheeler to mniejsze modele klasycznych rowerów crossowych. Stosowane w nich części do rowerów i osprzęt są te same, co w pełnowymiarowych odpowiednikach. W sklepie rowerowym można również spotkać zaawansowane rozwiązania, tj. rower stylu składak – możliwy do złożenia w niewielką paczkę i zabrania np. do pociągu – oraz rower elektryczny Peugeot, wspomagany silnikiem.

Dużą zaletą robienia zakupów w sklepie rowerowym jest jego bogaty asortyment. Kupimy tutaj nie tylko popularne akcesoria rowerowe, niemniej jednak również wyspecjalizowane części do rowerów sportowych. W katalogu usług/produktów najczęściej jest również obuwie na rower , a oprócz tego oddychająca odzież sportowa. Przy większości sklepów działa również serwis rowerowy, który prowadzi gwarancyjną i pogwarancyjną naprawę rowerów, a również wypożyczalnia rowerów, gdzie można przetestować dokładnie sprecyzowane modele i rozwiązania przed zakupem. Jej propozycja jest bardzo szeroka – można znaleźć rowery szosowe do jazdy po asfalcie, jak również rowery górskie i turystyczne. Czasami zdarzają się także perełki w postaci stylowego roweru cruiser lub wspomaganego silnikiem roweru elektrycznego. Warto tam zajrzeć przed zakupem.

Dodaj komentarz