Ślubny savoir vivre

Ślubny savoir vivre

Kiedy otrzymasz zaproszenie na ślub, nie zniechęcaj się, tylko pamiętaj, że jest to świetna okazja, by spotkać znajomych, poznać nowe osoby i pobawić się. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć.

W ciągu swojego życia prawdopodobnie będziesz uczestniczyć w wielu ceremoniach ślubnych i weselach. Zwyczaje ślubne są przeróżne, a dobre maniery i poczucie humoru pomagają odnaleźć się w każdej sytuacji. Zwłaszcza wielu mężczyzn jest niepewnych jak być gościem „z klasą”, dlatego poniżej znajdziesz sporo cennych wskazówek jak zachowywać się zgodnie ze ślubną etykietą.

przed ślubem…

Odpowiedz jak najszybciej

Przede wszystkim podziękuj za zaproszenie. Jeżeli już wiesz, czy będziesz uczestniczyć w weselu, nie zwlekaj do ostatniej chwili z potwierdzeniem. Organizatorzy ślubu muszą jak najszybciej poznać ostateczną liczbę gości, aby zamówić jedzenie oraz ustalić rozmieszczenie gości przy stolikach. Jeżeli jesteś zaproszony na ślub i wesele, wypada uczestniczyć w obu częściach. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz być na jednej z nich, powinieneś to wyjaśnić.

Nie przyprowadzaj nie zaproszonych gości

Generalna zasada jest taka, że jeżeli masz stałego partnera, jej/jego imię będzie wypisane na zaproszeniu albo będzie określone jako „osoba towarzysząca”. Jeżeli na zaproszeniu wypisane jest wyłącznie Twoje imię, nie powinieneś nikogo przyprowadzać.

Zrezygnuj tylko z ważnych powodów

Bardziej interesująca oferta spędzenia czasu nie liczy się. Ale jeśli Twoje plany nagle zmienią się z ważnych przyczyn i nie będziesz mógł przybyć na ślub, daj znać parze młodej minimum dwa tygodnie przed ślubem. W pozostałych przypadkach, poza śmiercią w rodzinie, powinieneś się pokazać.

Nigdy nie zapraszaj sam siebie

Nie zakładaj z góry, że jesteś zaproszony, zwłaszcza wśród kolegów. Nie proś ani nie upominaj się o zaproszenie. Ślub to spory wydatek, dlatego para młoda często nie może zaprosić wszystkich, których by chciała. Nie bierz tego do siebie.

ślubne prezenty…

Wybierz rozsądnie

Nie dawaj prezentu, z którego cieszyć się będzie tylko Twój kolega pan młody. Wybierz taki upominek, który obojgu, pannie i panu młodemu, sprawi radość. Zasugeruj kilku osobom, żeby złożyć się i kupić większy prezent.

Bądź hojny

Zwyczaje ślubne to również prezenty. Kwestia wartości prezentu to nie lada wyzwanie. Podstawową zasadą jest ofiarowanie upominku o wartości odpowiadającej cenie weselnego posiłku. Więc jeżeli idziecie jako para, kwotę prezentu należy podwoić. Obecnie najbardziej popularnym prezentem są pieniądze, gdyż para młoda sama może zdecydować na co je przeznaczy.

Wyślij prezent wcześniej

Jeżeli planujesz obdarować parę młodą dużym prezentem, najlepiej wysłać lub wręczyć go jeszcze przed ślubem. Dzięki temu prezent nie zagubi się gdzieś w ferworze ślubnego dnia. Pamiętaj żeby dołączyć kartkę z życzeniami.

Obdaruj parę młodą, nawet jeśli się nie pojawisz

Jeżeli zostałeś zaproszony na wesele, ale odpowiedziałeś że nie będziesz mógł przyjść, nadal wypada obdarować parę młodą drobnym upominkiem. Jest to wyraz szacunku i podziękowania za zaproszenie.

Dodaj komentarz