To rodzice muszą uczyć dobrych manier

To rodzice muszą uczyć dobrych manier

Szkoła nie jest miejscem, które przekaże całą potrzebną do życia wiedzę. Tych bardziej społecznych i życiowych umiejętności powinni nauczyć nas przede wszystkim nasi rodzice. Mimo to często zdarza się, że nasi opiekunowi zostawiają tę przyjemność szkole i zakładają, że etyka załatwi całą sprawę. Jednak to rodzic jest dla dziecka wzorem i tylko on może wytłumaczyć dziecku, dlaczego dobre maniery są tak ważne.

Szkoła daje wiedzę, rodzic przykład
Owszem, w szkole możemy zapisać dzieci na specjalne lekcje, które mają na celu oswoić je z podstawowymi zasadami dobrych manier i zachowania w towarzystwie. Jednak wiedza teoretyczna to nie wszytko, co jest nam potrzebne, aby stać się kulturalnymi ludźmi. Potrzebujemy też wzoru, którym powinien być od najmłodszych lat dziecka rodzic. Dlaczego jest to tak istotne? Rodzica dziecko obserwuje cały czas. Widzi, jak kłóci się z sąsiadem, jak odnosi się do drugiego rodzica i swojego rodzeństwa. Dziecko nie tylko świetnie obserwuje otaczającą je rzeczywistość, ale także zapamiętuje i przenosi dane zachowania do swojej codzienności, często również na dorosłe życie.

Rodzice nie zawsze robią to, co wypada
Wielu rodziców lubi kształtować się na autorytet dziecka, często niestety mylimy go ze wzorem do naśladowania. Ktoś, kto zachowuje się przykładnie, nie zawsze będzie dla dziecka autorytetem i na odwrót. Rodzic powinien pogodzić się z tym, że nie będzie tym, kim chce stać się jego dziecko, ale może pokazywać mu, jak zachowuje się przyzwoity człowiek. W ten sposób dajemy dziecku powód, aby nas szanowało i w pewien sposób podziwiało. To, że nasz styl życia nie jest dla naszego dziecka atrakcyjny, nie jest niczym złym, o ile potrafimy uświadomić sobie, że to nie zwalnia nas z obowiązku przekazywania dziecku wiedzy i wzorców, z których mogłoby czerpać.

Rodzic musi zachowywać się tak, jak chce, aby zachowywało się jego dziecko
Nie ma innej możliwości na pokazanie dziecku, jak powinno się zachowywać, niż faktyczne pokazywanie mu tego przy każdej okazji. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było asertywne, zadbajmy o to, aby widziało ono, jak odmawiamy stanowczo, ale taktownie. Jeśli za to chcemy, aby masze dziecko postępowało zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dobrego wychowania, pokazujmy mu w towarzystwie, jak powinien się zachować. Dziewczynki przeważnie będą naśladowały mamy, a chłopcy ojców, nie oznacza to jednak, że oboje rodziców nie powinno świecić przykładem. W końcu pokazujemy dziecku, jak powinien zachowywać się porządny człowiek, a więc i jego przyjaciel, i przyszły partner.

Dodaj komentarz