Życie w czasie pandemii

Życie w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa ma duży wpływ na nasze życie. Musieliśmy zmienić swoje codzienne nawyki i dostosować się do obecnie panującej sytuacji. Część z nas straciła pracę, inni mają obniżone pensje, a niektórzy muszą pracować w domu. Najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia, ale również osoby pracujące w sklepach spożywczych. Nikt nie wie ile potrwa obecna sytuacja, dlatego warto zadbać o nasz komfort psychiczny w tych trudnych czasach.

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna, gdyż może zmniejszyć poziom stresu. Wspólne treningi to fajny sposób na spędzenie czasu z rodziną. W domu możemy wykonywać szereg ćwiczeń, które zaangażują wszystkie nasze mięśnie do pracy. Domowy trening nie wymaga od nas żadnego sprzętu, a jedyne czego nam potrzeba to kawałek podłogi. Jeśli jesteśmy osobami średnio zaawansowanymi lub zaawansowanymi, powinniśmy zakupić podstawowy sprzęt, który pozwoli nam na progres w domowych warunkach. Drążek, hantle i gumy gimnastyczne dadzą nam możliwość trenowania wszystkich grup mięśniowych w domu. Sprzęt ten przyda się również osobom początkującym. W tej stresującej dla nas wszystkim sytuacji powinniśmy zacząć regularnie biegać na świeżym powietrzu. Dzięki temu dotlenimy nasz organizm, co wpłynie na lepszy sen. Dodatkowo podczas biegania wytwarzane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Mają one pozytywny wpływ na nasz organizm, ponieważ zmniejszają poziom stresu na długo po wysiłku. Podczas biegania pamiętajmy o zachowaniu odstępu minimum dwóch metrów.

Kontakty społeczne w czasie pandemii

Nie ulega wątpliwość fakt, że jesteśmy istotami społecznymi. Dlatego właśnie potrzebujemy kontaktów z innymi dla zachowania komfortu psychicznego. W tym trudnym okresie warto nawiązać kontakt z sąsiadami. Jeśli posiadamy dom z ogrodem, to śmiało możemy porozmawiać z nimi przez płot. Oczywiście pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości. Jeśli rozmawiamy ze starszymi ludźmi, to zawsze powinniśmy mieć założoną maseczkę, nawet jeśli jesteśmy na własnym terenie. Wielu z nas przechodzi chorobę bezobjawowo, dlatego maseczka uchroni starszych przed zarażeniem się od nas. Mieszkańcy bloków śmiało mogą rozmawiać ze sobą z balkonów czy tarasów. W czasie pandemii większość z nas unika kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Robimy to w trosce o nich i o nas samych. Jest to dobre rozwiązanie, ale zamiast spotykać się osobiście możemy rozmawiać przez telefon. Dzięki temu pozostaniemy w stałym kontakcie z bliskimi.

Pamiętajmy też, że najbardziej narażone są osoby starsze. Oczywiście nie powinniśmy im zabraniać wychodzić, gdyż spacer wpłynie pozytywnie na ich zdrowie. Możemy zrobić za nich zakupy czy zapłacić rachunki. Dzięki temu unikną kontaktów z dużą liczbą ludzi, co zmniejszy ryzyko zakażenia. Jeśli posiadamy samochód, to powinniśmy przewieźć starszą osobę jeśli zajdzie taka potrzeba, a wtedy uniknie konieczności korzystania z komunikacji miejskiej. Warto także zapewnić starszym maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Dodaj komentarz