Herbata – rodzaje i działanie

Herbata – rodzaje i działanie

Co pić?

Herbata jest napojem znanym od wieków. Polska zajmuje 3 miejsce pod względem jej spożycia. Jednak czy częstotliwość z jaką ją spożywamy jest równoznaczna z tym, że wiemy jaką herbatę i po co pijemy? A może po prostu nam smakuje i nie zwracamy większej uwagi na jej rodzaj? Warto jednak wiedzieć w czym tkwi tajemnica i smak tego lubianego przez wszystkich napoju.

Herbata – rodzaje i działanie

Czarna herbata – jest całkowicie sfermentowana, wysuszona w gorącym strumieniu powietrza. Jej napar jest wyrazisty w smaku i aromacie i ma intensywną barwę. Zawiera dużo kofeiny, garbników i katechin. Odtruwa organizm i pobudza, wzmacnia zęby i działa bakteriobójczo. Listki zalewa się wodą o temp. ok. 85 st. C i przykrywa. Jest gotowa do picia po 3-5 minutach.

Zielona herbata – świeżo zerwane liście pozostawia się do lekkiego przeschnięcia, a następnie podgrzewa, aby zatrzymać fermentację. Napar jest gorzkawy i cytrynowo-żółty. Zawiera mniej kofeiny i garbników niż czarna herbata, ale za to ma aż 5 razy więcej katechin. Uważa się, że z tego powodu jest ona najzdrowsza. Najlepiej oczyszcza z toksyn i hamuje proces starzenia. Ma właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i chroni serce. Jest polecana osobom cierpiącym na nadkwasotę. Listki zalewa się wodą o temp. 80-90 st. C. Niektóre gatunki można zaparzać dwa a nawet trzy razy – wtedy pierwszy napar jest pobudzający, a następny uspokajający.

Czerwona herbata – poddawana jest bardzo krótkiemu procesowi fermentacji. Ma intensywny smak. Zawiera najwięcej kofeiny i mikroelementów. Obniża poziom cholesterolu, pomaga w walce z nadwagą, poprawia pamięć, reguluje ciśnienie i działa moczopędnie. Zalewa się ją wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez 3-5 minut. Pije się ją bez cukru, ponieważ może on zneutralizować niektóre lecznicze właściwości.

Biała herbata – powstaje przez suszenie pączków listków, które nie zdążyły jeszcze się rozwinąć. Napar ma jasnożółta barwę i delikatny smak. Zawiera mało kofeiny, ale za to jest bogata w katechiny. Działa podobnie jak herbata zielona. Parzy się ją w temp. 85 st. C przez 7-10 min.

Herbata żółta – przygotowywana z najmłodszych pędów i pączków liści, które ulegają częściowej fermentacji podczas procesu zwijania. Jest podobna do herbaty zielonej najwyższej jakości i ma takie samo działanie. Parzy się ją tak, jak zieloną.

Myślę, że teraz trochę uważniej będziesz wybierać herbatę, a przede wszystkich zaparzysz ją tak, jak powinno się to robić. Pij na zdrowie!

 

Dodaj komentarz