Na czym polega nabijanie klimatyzacji

Na czym polega nabijanie klimatyzacji

Każdy kierowca dbający o bezpieczeństwo oddaje swoje auto do warsztatu samochodowego jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Regularny przegląd naszego pojazdu jest bardzo ważny, ale warto również zadbać o to czego nie widać gołym okiem. Kiedy zaczynają doskwierać nam upały jak nigdy przypominamy sobie o klimatyzacji w naszym samochodzie. Należy pamiętać, że jeśli chcemy by wentylacja w naszym aucie działała prawidłowo warto o nią dbać. Regularne wizyty u fachowców i serwisowanie klimatyzacji to podstawy o których także powinien pamiętać każdy kierowca. Obok odgrzybiania, ozonowania oraz innych napraw wentylacji ważne jest przede wszystkim to, aby kontrolować poziom napełnienia czynnika klimatyzacji.

Napełnienie klimatyzacji

Latem, kiedy chłodzimy wnętrze naszego pojazdu zużywamy najwięcej środka chemicznego którym wypełniona jest nasza klimatyzacja. Nabijanie klimatyzacji to inaczej uzupełnienie tego środka, czyli czynnika chłodzącego. Podczas tego napełniania warto również dokonać próby azotowej, która wykaże wszelkie nieszczelności układu wentylacyjnego. Ilość czynnika zależna jest od modelu auta, którego właścicielem jesteśmy oraz od producenta naszego samochodu.

W jaki sposób wykonywać nabijanie klimatyzacji samochodowej czynnikiem chłodniczym

Każdego roku ulatnia się ok. 10% czynnika chłodzącego. Razem z nim z układu ulatnia się również środek smarujący. Podczas procesu uzupełnienia klimatyzacji podłącza się do niej maszynę, która usuwa cały czynnik. Następnie dzięki wytworzonemu podciśnieniu można sprawdzić szczelność układu, a następnie napełnić go odpowiednią ilością czynnika oraz środku smarnego. Należy zwrócić uwagę, żeby dolewany smar miał dokładnie te same parametry, ponieważ pomyłka może zakończyć się kosztowym uszkodzeniem sprężarki klimatyzacji. To właśnie środek smarny odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie, a nieprawidłowe połączenie dwóch smarów o różnych parametrach prawdopodobnie doprowadzi do jej zatarcia.

Jak często nabijać klimatyzację samochodową?

Cały proces nabijania klimatyzacji trwa około godziny. Raz do roku warto uzupełnić czynnik chłodzący. Najlepiej robić to zaraz po tym jak na dworze zrobi się ciepło, a my coraz częściej będziemy chcieli by w naszym aucie panowała odpowiednia temperatura. Pamiętajmy, że to właśnie w miesiącach wiosenno-letnich zużywać będziemy najwięcej czynnika odpowiedzialnego za chłodzenie naszego pojazdu.

Serwis klimatyzacji Luboń. Nabijanie klimatyzacji w okolicach Poznania

Jeśli mieszkamy w stolicy wielkopolski albo w jej bliskim sąsiedztwie, warto sprawdzić lokalne punkty nabijania klimatyzacji. Usługi są tam tańsze, a w sezonie kolejki do nich mniejsze od tych w Poznaniu.  Jednym z miejsc wartych polecenia jest PROserwis – serwis klimatyzacji Luboń, który mieści się w bliskim sąsiedztwie wymienionego miasta. Profesjonalny sprzęt i specjaliści oraz niskei ceny gwarantują zadowolenie zarówno z nabijania klimatyzacji jak i innych usług jak ozonowanie, dezynfekcja ultradźwiękami czy wymiana filtra kabinowego.

Dodaj komentarz