Zakup smartfona w atrakcyjnej cenie jest ofertą, z której korzysta wielu kupujących. Bardzo często jednak stosunkowo niska cena wzbudza nasze wątpliwości, szczególnie jeśli oferowany sprzęt jest nowy, a jego wartość jest znacznie wyższa. Zastanawiamy się, jak sprawdzić, czy telefon był używany? Na szczęście są na to sposoby.
Jak sprawdzić, czy telefon był używany
Smartfony wymieniamy często, dlatego ich rotacja na rynku jest spora. Bywa, że kupujemy produkt i po paru dniach chcemy go zwrócić, ponieważ nie spełnia naszych oczekiwań, źle leży w dłoni, ma mało funkcji. Takie prawo mają również osoby, które dokonują zakupu w Internecie, mając możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 14 dni. Wiele sklepów próbuje takie smartfony sprzedawać jako całkiem nowe, co nie jest uczciwe z ich strony. Zdarza się również, że telefony oferują osoby prywatne, twierdząc, że był to nieprzemyślany zakup lub sprzęt był dodany do umowy operatora. W takim razie jak sprawdzić, czy telefon był używany?
Sprawdzanie telefonu przed zakupem
Da się sprawdzić, czy telefon nie był wcześniej używany. Na pierwszy rzut oka nie zawsze to widać, wiele osób używa telefonu, a przez kilka dni nie ściąga z niego folii lub znajduje się on w szczelnym etui i nie posiada nawet ryski. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu, warto go uruchomić i na klawiaturze wpisać kombinację – *#06#. Wówczas na ekranie zostanie wyświetlony numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. Jest to system identyfikacyjny telefonu. Następnie z uzyskanym numerem należy zadzwonić do dowolnego operatora sieci komórkowych – jeśli telefon o takim numerze nie widnieje w bazach, najprawdopodobniej jest fabrycznie nowy i nie został jeszcze użytkowany. Nie jest to jednak jedyna metoda. Nie zawsze bowiem operatorzy chcą udzielać informacji o numerze IMEI danego telefonu. Kupujący może próbować w uzyskaniu informacji bezpośrednio u producenta smartfona. Na podstawie numeru seryjnego technicy mogą sprawdzić telefon, a także datę jego produkcji. Jeśli telefon opuścił fabrykę już kilka miesięcy temu, szansa, że jest całkiem nowy, jest raczej niewielka.
Co jeszcze warto sprawdzić?
Przy zakupie warto uruchomić telefon i sprawdzić jego oprogramowanie. Wystarczy sprawdzić wersję, czy rodzaj zainstalowanych aplikacji. Nowy telefon nie powinien być jeszcze aktualizowany i posiada ustawienia fabryczne. Warto ponadto otworzyć przeglądarkę i sprawdzić, czy nie ma w niej zapisanych haseł, czy kont użytkownika, które świadczą o tym, że z telefonu ktoś wcześniej korzystał.
Niebezpieczeństwa związane z zakupem używanego telefonu
Niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomi, czy nie tego, że kupujemy telefon używany, może się z tym wiązać wiele problemów i niedogodności. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon był używany, aby ich uniknąć. Może na przykład zdarzyć się taka sytuacja, że telefon rzeczywiście jest w stanie idealnym, ale został przez kogoś wzięty na abonament, o czym my nawet nie wiemy. Jeśli taka osoba nie będzie później co miesiąc spłacać rat, w pewnym momencie jest szansa, że operator po prostu zablokuje telefon i nie będzie można na nim korzystać z karty SIM. Stanie się więc praktycznie bezużyteczny, a my nie będziemy mogli nic z tym zrobić. Niekoniecznie musi to być także telefon wzięty na abonament w Polsce – jeśli zostało to zrobione za granicą, tym bardziej nie mamy możliwości tego sprawdzić. Istnieje również jeszcze gorsze ryzyko. Wiele ze smartfonów sprzedawanych w sieci może później okazać się, że pochodzi z kradzieży. Kupujący jednak otrzyma sfałszowaną fakturę i będzie przekonany, że zakupił urządzenie w pełni legalnie, a w razie czego będzie musiał tłumaczyć się z posiadania skradzionego towaru. Tutaj szczególnym znakiem ostrzegawczym może być brak pudełka i innych akcesoriów (słuchawek, ładowarki).
Niestety nie wszystkie uszkodzenia używanego telefonu można zobaczyć na pierwszy rzut oka. Są takie problemy, jak na przykład zbyt szybkie rozładowywanie się czy ciągłe zawieszanie się, które wymagają użytkowania telefonu przez dłuższy czas, aby na nie natrafić. Po tym czasie możemy już utracić kontakt z podejrzanym sprzedającym, a szanse na to, że odzyskamy swoje pieniądze, stają się nikłe. Na pomoc policji w takich sprawach nie ma za bardzo co liczyć, ponieważ nawet jeśli przyjmą zgłoszenie, śledztwo zapewne zostanie w niedługim czasie umorzone z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu lub braku poszlak.
Jak uchronić się przed przypadkowym zakupem używanego telefonu?
Wiemy już, jak sprawdzić, czy telefon był używany. Na ogół wymaga to jednak bezpośredniego dostępu do niego. My jednak coraz częściej kupujemy towary przez Internet i widzimy je po raz pierwszy na własne oczy dopiero po tym, jak odbierzemy paczkę. Najlepiej więc już wcześniej podjąć pewne kroki, aby nie zostać oszukanym. Przede wszystkim zawsze zaleca się zakupy tylko w autoryzowanych, renomowanych serwisach, gdzie możemy być absolutnie pewni, że kupujemy sprzęt autentyczny i legalny. Ceny w tych sklepach mogą jednak odstraszać i wtedy często kierujemy się w stronę osób prywatnych. Jeśli już korzystamy z usług portali aukcyjnych, warto wybierać tylko takich sprzedawców, którzy mają same pozytywne opinie. Opis produktu powinno się przeczytać bardzo uważnie w poszukiwaniu wszelkich nieprawidłowości. Mimo wszystko nieważne co zrobimy, nigdy nie będziemy mieli 100% gwarancji, kupując od osoby prywatnej.
Dlaczego warto kupować używane telefony i czego można się się po nich spodziewać?
Kupno używanego telefonu jest tańszą alternatywą dla zakupu nowego. Może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie uzyskać najnowszy model na rynku. Jeśli szukasz telefonu w przystępnej cenie ze wszystkimi funkcjami nowego, najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie używanych telefonów.
Podsumowując, kupowanie używanych telefonów ma wiele zalet i warto poświęcić trochę czasu na rozeznanie przed podjęciem decyzji o zakupie!
Jak sprzedać swój stary telefon w stacjonarnie?
Sprzedaż starego telefonu nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy, że zabierzesz swój stary telefon do sklepu świadczącego takie usługi, a podadzą Ci za niego cenę.
Możesz sprzedać swój stary telefon w sklepie o każdej porze roku. Nie musi to być tylko pojawienie się nowego modelu. Możesz również sprzedać swój telefon, jeśli jest uszkodzony lub zepsuty, lub jeśli przeprowadzasz aktualizację, aby uzyskać najnowszy model.
Proces sprzedaży starego telefonu w sklepie jest bardzo prosty i bezpośredni. Wszystko, co musisz zrobić, to zabrać ze sobą stary telefon i udać się do sklepu, w którym wycenią go na podstawie jego stanu i wieku.
Jak sprzedać swój stary telefon online?
Sprzedaj swój stary telefon online to świetny sposób na zarobienie pieniędzy.
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, ile wart jest telefon. Niektóre witryny podają oszacowanie, ale inne witryny będą miały dokładniejszą cenę. Możesz także skorzystać z serwisu eBay lub Amazon, aby poznać wartość swojego telefonu.
Następnym krokiem jest podjęcie decyzji, w której witrynie chcesz sprzedawać swój telefon i utworzenie konta w tej witrynie. Po utworzeniu konta musisz podać informacje o swoim telefonie i odpowiedzieć na wszelkie pytania bezpieczeństwa, które mogą zadać. Następnie przekażą instrukcje, w jaki sposób możesz wysłać urządzenie i kiedy powinno dotrzeć do ich magazynu, aby mogli rozpocząć proces oceny.