Mammografia – uświadom sobie jak ważne jest dbanie o zdrowie

Mammografia – uświadom sobie jak ważne jest dbanie o zdrowie

Mammografia - uświadom sobie jak ważne jest dbanie o zdrowie

Mammografia

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że choroba może przyjść niespodziewanie. Pomimo wielu informacji, które przekazują mass media nie każdy posiada wiedzę na temat profilaktycznych badań. To właśnie one ratują życie. Wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium daję szanse na normalne i długie życie. Jednak wiele osób pomimo wiedzy nie decyduję się na podjęcie tego kroku. Dzisiejsze społeczeństwo żyje w ciągłym biegu. Kariera zawodowa, zarabianie dużych kwot oraz podążanie za trendami pochłaniają cały czas. Myśl o zdrowiu, gdy nic się nie dzieje pozostawiamy daleko w naszej świadomości. Większość z nas dopiero w momencie kryzysowym zdaje sobie sprawę jak ważne jest dbanie o zdrowie.

Bardzo znaną i coraz częściej wykonywaną wśród kobiet jest mammografia

Jest to badanie radiologiczne czyli prześwietlenie piersi. Ta metoda pozwala wykryć raka piersi w jego najwcześniejszym stadium. Daje szanse na normalne i zdrowe życie. Jednak jak wygląda to badanie? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak przygotować się do badania? Pytań jest wiele. Otóż, mammografia to bardzo proste i bezbolesne badanie. Jak do większości badań potrzebne jest skierowanie od lekarza, aby móc przejść je bezpłatnie. Ważne jest, aby w dzień badania nie używać żadnych preparatów w okolicach sfery badanej. Czyli odmawiamy sobie balsamów czy dezodorantów. Jeżeli nie jest to nasze pierwsze badanie należy zabrać wcześniejsze wyniki.

Mammografia jest wskazana powyżej 35 – 40 lat. Przerwa w wykonywaniu mammografii to 2 lata. Kobiety po ukończeniu 50 roku życia mają wskazania do badań co 1 rok. Dzięki programowi przesiewowemu, mammografia dla kobiet w przedziale 50 – 69 lat jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Pytania na jakie będziemy musieli odpowiedzieć przed rozpoczęciem badania to: ile ma Pani lat, kiedy miała Pani ostatnią miesiączkę, czy rodziła Pani, czy karmiła Pani piersią, czy zażywa Pani leki hormonalne, czy przechodziła Pani operacje piersi, czy były zachorowania w Pani rodzinie oraz czy przechodziła Pani już badanie mammografii?

Badanie mammograficzne piersi jest bardzo ważnym i niewątpliwie przydatnym badaniem

Każda kobieta powinna wiedzieć, że może poddać się takiemu badaniu. Jeżeli miewasz często bóle piersi, zauważyłaś zmiany w okolicach sutka lub wiesz, że w twojej rodzinie występowały przypadki raka piersi, jajnika czy prostaty. Zbadaj się! Nie czekaj! To wbrew pozorom zwykłe prześwietlenie ratuje życie wielu kobiet. Zdrowie jest najważniejsze. Nie da się go kupić. Nasza decyzja to nasze życie.

Dodaj komentarz