Samotne matki – życie z dzieckiem, bez ojca jest ogromnym wyzwaniem

Samotne matki –  życie z dzieckiem, bez ojca jest ogromnym wyzwaniem

Samotne matki - życie z dzieckiem, bez ojca jest ogromnym wyzwaniem

Matka to rola społeczna, która ma wiele zadań. Jest to nie tylko opieka i troska nad dzieckiem, ale także wielka odpowiedzialność za inną osobę. Często bywa tak, że kobiety muszą wychowywać dziecko same. Samotne matki to coraz częstsze pojęcie. Jednym z czynników jest liczba rozwodów, która cały czas rośnie.

Co wtedy kobieta ma zrobić?

Tu pojawia się ważna kwestia pomocy. Wcześniej kobiety nie mogły liczyć na pomoc ze strony państwa. Nie było tak wielu form. Samotne matki były zdane na siebie. Jedyną pomocą była najbliższa rodzina. Niewątpliwie dobrze jest kiedy kobieta ma pomoc ze strony rodziców czy znajomych. Czasami jednak jest tak, że oprócz dziecka nie ma nikogo. Dzisiejsza mama powinna mieć świadomość tego, że może się zgłosić do organizacji wspierających samotne matki. Centrum Praw Kobiet czy też Ośrodek Informacji Środowisk Kobiecych są w stanie pomóc. Powstają liczne kobiece magazyny, które również wspierają samotne matki. Jest mnóstwo forów, który podejmują ten temat. W ten sposób można z kimś porozmawiać, podzielić się doświadczeniami a czasami zaprzyjaźnić. Powstają fundacje, które pomagają w różnych sprawach. Przykładem może być działająca w Włocławku fundacja Samotna Mama. Często możemy spotkać się też ze stowarzyszeniami działającymi dla matek z dziećmi. Przykładem może być stowarzyszenie pomocy dla samotnych matek „Pozwól żyć”.

Dziś polityka społeczna państwa nie pozostawia bez pomocy matek, które muszą same wychować dziecko

Samodzielna matka może korzystać z alimentów, ale i również z innych środków jakie płyną z pomocy społecznej. Tu wymienić możemy podwyższone rodzinne dla samotnie wychowujących dziecko. Samotne matki mogą ubiegać się o zwrot kosztów za opiekunkę. Mają także pierwszeństwo na liście przyjęć do oddziałów przedszkolnych. Dodatkowo kobieta może rozliczyć podatek razem z dzieckiem. Dzięki temu samotna mama jest w stanie być też tatą. Niewątpliwie nie jest w stanie w 100 % zastąpić mężczyzny. Jednak może nie dać odczuć jego braku.

Samotne matki są silnymi i wytrwałymi kobietami. Jednak zdarza się, że sytuacja przerasta daną osobę. Pomoc w takich sytuacjach jest kluczowa. Dziś można ją otrzymać. Najważniejsza jest świadomość, że ona jest i można się o nią ubiegać. To, co powinna uczynić kobieta samodzielnie wychowująca swoje dziecko to przede wszystkim akceptacja siebie i swojej sytuacji życia. Również otwartość w mówieniu o swojej sytuacji pozwoli na odczuwanie mniejszego stresu.

Dodaj komentarz