Xbox Game Pass Ultimate, czyli subskrypcyjna “wypożyczalnia” gier komputerowych

Xbox Game Pass Ultimate, czyli subskrypcyjna “wypożyczalnia” gier komputerowych

Usługa Xbox Game Pass Ultimate jest dostępna już od dłuższego czasu, ale wciąż nie wszyscy gracze wiedzą, że coś takiego w ogóle istnieje (zwłaszcza, jeśli są oni tak zwanymi graczami „niedzielnymi”). Uważamy, że warto ją omówić, ponieważ rozwiązania tego typu (czyli usługi subskrypcyjne, oparte na streamingu i/lub wypożyczaniu treści) od kilku lat przejmują kolejne rynki i zdecydowanie dobrze jest poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, ponieważ może się okazać, że będą one strzałem w dziesiątkę.

Można powiedzieć, że XGP Ultimate od Microsoftu jest swego rodzaju subskrypcyjną „wypożyczalnią” gier. Można porównać go choćby do takich bardzo znanych usług, jak Netflix, Amazon Prime czy HBO Go, ale to nie do końca to samo. Wszystko dokładnie wyjaśnimy poniżej. Zapraszamy!

XGP Ultimate pozwala wypożyczać gry i pobierać je na swój sprzęt, niektóre także streamować z chmury

Usług XGP Ultimate polega na wypożyczaniu graczom gier na różnych platformach, a mianowicie na PC-tach, konsolach Xbox oraz smartfonach z Androidem. W tych pierwszych dwóch przypadkach mamy możliwość pobrania wypożyczonej gry na swoje urządzenie, zaś na Androidzie istnieje opcja streamingu gier z chmury, dzięki której można grać w topowe tytuły nawet na budżetowym smartfonie.

W zamian za dostęp do gier użytkownicy muszą opłacać abonament – po jego anulowaniu i zakończeniu ostatniego opłaconego okresu rozliczeniowego tracą oni dostęp do pobranych tytułów.

Jeśli chodzi o to, jakie Xbox Game Pass Ultimate gry dokładnie oferuje, to można mówić o dużej różnorodności, zarówno, jeśli chodzi o budżet, jak i gatunki. Gry sportowe, logiczne, platformówki, akcyjniaki – każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno, jeśli lubi gry wysokobudżetowe, jak i tak zwane „indyki”.

Warto wspomnieć, że w skład XGP Ultimate wchodzi tak naprawdę kilka usług: Xbox Game Pass (którego można kupić osobno tylko na konsolę lub tylko na PC w nieco niższej cenie), EA Play (udostępniające gry ze stajni EA, takie jak chociażby FIFA 21) oraz Xbox Live Gold (wraz z Games With Gold).

Wygodne i opłacalne rozwiązanie

Łącznie Xbox Game Pass Ultimate daje dostęp do ponad 100 gier na różnych platformach. Czy jest on wart swojej ceny? Jeśli ktoś gra dużo – zdecydowanie tak, ponieważ oszczędzi na ciągłym kupowaniu nowych tytułów do ogrania.

Kilka miesięcy subskrypcji XGP Ultimate kosztuje mniej więcej tyle, co wykupienie na własność jednej nowej gry AAA, a przecież w jej ramach ma się dostęp do znacznie większej ilości tytułów, w tym wielu nowinek. Oczywiście, w ramach subskrypcji nie otrzymuje się gier na własność, ale ciągle są do niej dodawane nowe tytuły, więc warto cały czas ją subskrybować.

Dodaj komentarz