Zakup smartfona w atrakcyjnej cenie jest ofertą, z której korzysta wielu kupujących. Bardzo często jednak stosunkowo niska cena wzbudza nasze wątpliwości, szczególnie jeśli oferowany sprzęt jest nowy i jego wartość jest znacznie wyższa. Zastanawiamy się, jak sprawdzić czy telefon był używany? Na szczęście są na to sposoby.

Jak sprawdzić czy telefon był używany

Smartfony wymieniamy często, dlatego ich rotacja na rynku jest spora. Bywa, że kupujemy produkt i po paru dniach chcemy go zwrócić, ponieważ nie spełnia oczekiwań, źle leży w dłoni, ma mało funkcji. Takie prawo mają również osoby, które dokonują zakupu w Internecie, mając możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 14 dni. Wiele sklepów próbuje takie smartfony sprzedawać jako całkiem nowe, co nie jest uczciwe z ich strony. Zdarza się również, że telefony oferują osoby prywatne, twierdząc że był to nieprzemyślany zakup lub sprzęt był dodany do umowy operatora. W takim razie jak sprawdzić czy telefon był używany?

Sprawdzanie telefonu przed zakupem

Da się sprawdzić, czy telefon nie był wcześniej używany. Na pierwszy rzut oka nie zawsze to widać, wiele osób używa telefonu, a przez kilka dni nie ściąga z niego folii lub znajduje się on w szczelnym etui i nie posiada nawet ryski. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu, warto go uruchomić i na klawiaturze wpisać kombinację – *#06#. Wówczas na ekranie zostanie wyświetlony numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. Jest to system identyfikacyjny telefonu. Następnie z uzyskanym numerem należy zadzwonić do dowolnego operatora sieci komórkowych – jeśli telefon o takim numerze nie widnieje w bazach, najprawdopodobniej jest fabrycznie nowy i nie został jeszcze użytkowany. Nie jest to jednak jedyna metoda. Nie zawsze bowiem operatorzy chcą udzielać informacji o numerze IMEI danego telefonu. Kupujący może próbować w uzyskaniu informacji bezpośrednio u producenta smartfona. Na postawie numeru seryjnego technicy mogą sprawdzić telefon, a także datę jego produkcji. Jeśli telefon opuścił fabrykę już kilka miesięcy temu, szansa że jest całkiem nowy jest raczej niewielka.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Przy zakupie warto uruchomić telefon i sprawdzić jego oprogramowanie. Wystarczy sprawdzić wersję, czy rodzaj zainstalowanych aplikacji. Nowy telefon nie powinien być jeszcze aktualizowany i posiada ustawienia fabryczne. Warto ponadto otworzyć przeglądarkę i sprawdzić, czy nie ma w niej zapisanych haseł, czy kont użytkownika, które świadczą o tym, że z telefonu ktoś wcześniej korzystał.

Niebezpieczeństwa związane z zakupem używanego telefonu

Niezależnie od tego, czy jesteśmy świadomi czy nie tego, że kupujemy telefon używany, może się z tym wiązać wiele problemów i niedogodności. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić czy telefon był używany, aby ich uniknąć. Może na przykład zdarzyć się taka sytuacja, że telefon rzeczywiście jest w stanie idealnym, ale został przez kogoś wzięty na abonament, o czym my nawet nie wiemy. Jeśli taka osoba nie będzie później co miesiąc spłacać rat, w pewnym momencie jest szansa, że operator po prostu zablokuje telefon i nie będzie można na nim korzystać z karty SIM. Stanie się więc praktycznie bezużyteczny, a my nie będziemy mogli nic z tym zrobić. Niekoniecznie musi to być także telefon wzięty na abonament w Polsce – jeśli zostało to zrobione za granicą, tym bardziej nie mamy możliwości tego sprawdzić. Istnieje również jeszcze gorsze ryzyko. Wiele ze smartfonów sprzedawanych w sieci może później okazać się, że pochodzi z kradzieży. Kupujący jednak otrzyma sfałszowaną fakturę i będzie przekonany, że zakupił urządzenie w pełni legalnie, a w razie czego będzie musiał tłumaczyć się z posiadania skradzionego towaru. Tutaj szczególnym znakiem ostrzegawczym może być brak pudełka i innych akcesoriów (słuchawek, ładowarki). Niestety nie wszystkie uszkodzenia używanego telefonu można zobaczyć na pierwsze oko. Są takie problemy, jak na przykład zbyt szybkie rozładowywanie się czy ciągłe zawieszanie się, które wymagają użytkowania telefonu przez dłuższy czas, aby na nie natrafić. Po tym czasie możemy już utracić kontakt z podejrzanym sprzedającym i szanse na to, że odzyskamy swoje pieniądze są nikłe. Na pomoc policji w takich sprawach nie ma za bardzo co liczyć, ponieważ nawet jeśli przyjmą zgłoszenie, śledztwo zapewne zostanie w niedługim czasie umorzone z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu lub braku poszlak.

Jak uchronić się przed przypadkowym kupnem używanego telefonu?

Wiemy już, jak sprawdzić czy telefon był używany. Na ogół wymaga to jednak bezpośredniego dostępu do niego. My jednak coraz częściej kupujemy towary przez Internet i widzimy je po raz pierwszy na własne oczy dopiero po tym, jak odbierzemy paczkę. Najlepiej więc już wcześniej podjąć pewne kroki, aby nie zostać oszukanym. Przede wszystkim zawsze zaleca się zakupy tylko w autoryzowanych, renomowanych serwisach, gdzie możemy być absolutnie pewni, że kupujemy sprzęt autentyczny i legalny. Ceny w tych sklepach mogą jednak odstraszać i wtedy to często kierujemy się w stronę osób prywatnych. Jeśli już korzystamy z usług portali aukcyjnych, warto wybierać tylko takich sprzedawców, którzy mają same pozytywne opinie. Opis produktu powinno się przeczytać bardzo uważnie w poszukiwaniu wszelkich nieprawidłowości. Mimo wszystko nie ważne co zrobimy, nigdy nie będziemy mieli 100% gwarancji kupując od osoby prywatnej.