Zakup smartfona w atrakcyjnej cenie jest ofertą, z której korzysta wielu kupujących. Bardzo często jednak stosunkowo niska cena wzbudza nasze wątpliwości, szczególnie jeśli oferowany sprzęt jest nowy i jego wartość jest znacznie wyższa. Zastanawiamy się, jak sprawdzić czy telefon był używany? Na szczęście są na to sposoby.

Jak sprawdzić czy telefon był używany

Smartfony wymieniamy często, dlatego ich rotacja na rynku jest spora. Bywa, że kupujemy produkt i po paru dniach chcemy go zwrócić, ponieważ nie spełnia oczekiwań, źle leży w dłoni, ma mało funkcji. Takie prawo mają również osoby, które dokonują zakupu w Internecie, mając możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny przez 14 dni. Wiele sklepów próbuje takie smartfony sprzedawać jako całkiem nowe, co nie jest uczciwe z ich strony. Zdarza się również, że telefony oferują osoby prywatne, twierdząc że był to nieprzemyślany zakup lub sprzęt był dodany do umowy operatora. W takim razie jak sprawdzić czy telefon był używany?

Sprawdzanie telefonu przed zakupem

Da się sprawdzić, czy telefon nie był wcześniej używany. Na pierwszy rzut oka nie zawsze to widać, wiele osób używa telefonu, a przez kilka dni nie ściąga z niego folii lub znajduje się on w szczelnym etui i nie posiada nawet ryski. Zanim zdecydujemy się na zakup telefonu, warto go uruchomić i na klawiaturze wpisać kombinację – *#06#. Wówczas na ekranie zostanie wyświetlony numer IMEI, czyli International Mobile Equipment Identity. Jest to system identyfikacyjny telefonu. Następnie z uzyskanym numerem należy zadzwonić do dowolnego operatora sieci komórkowych – jeśli telefon o takim numerze nie widnieje w bazach, najprawdopodobniej jest fabrycznie nowy i nie został jeszcze użytkowany. Nie jest to jednak jedyna metoda. Nie zawsze bowiem operatorzy chcą udzielać informacji o numerze IMEI danego telefonu. Kupujący może próbować w uzyskaniu informacji bezpośrednio u producenta smartfona. Na postawie numeru seryjnego technicy mogą sprawdzić telefon, a także datę jego produkcji. Jeśli telefon opuścił fabrykę już kilka miesięcy temu, szansa że jest całkiem nowy jest raczej niewielka.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Przy zakupie warto uruchomić telefon i sprawdzić jego oprogramowanie. Wystarczy sprawdzić wersję, czy rodzaj zainstalowanych aplikacji. Nowy telefon nie powinien być jeszcze aktualizowany i posiada ustawienia fabryczne. Warto ponadto otworzyć przeglądarkę i sprawdzić, czy nie ma w niej zapisanych haseł, czy kont użytkownika, które świadczą o tym, że z telefonu ktoś wcześniej korzystał.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
rzesy kepki
Sztuczne rzęsy – jakie wybrać?

Wiele kobiet marzy o pięknych rzęsach. Testujemy wiele preparatów by przedłużyć oraz przyciemnić nasze naturalne rzęsy. Co jeśli jednak czeka...

Zamknij