Jaki stół do jadalni wybrać?

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wspólne posiłki, to czas który możemy poświęcić rodzinie. Stół jadalniany nabiera symbolicznego znaczenia. Jest nie tylko miejscem, przy którym jemy, ale także miejscem spotkań, rozmów i integracji. Nierzadko stanowi serce domu. Dlatego wybór stołu do jadalni jest o wiele ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Okrągły, prostokątny, duży czy mały? Zobacz jaki stół do jadalni wybrać.

Stoły do jadalni: duże czy małe?

Wybór stołu do jadalni jest kwestia bardzo indywidualną. Musi być dopasowany do naszych potrzeb, wielkości rodziny i mieszkania. Idealną sytuacją jest duża kuchnia z aneksem jadalnianym. W takim przypadku warto zdecydować się na duży stół. Nawet jeśli jest trochę na wyrost. Nie musimy korzystać codziennie ze wszystkich miejsc, ale duży stół sprawdzi się na rodzinne spotkania lub inne przyjęcia organizowane w domu. Zawsze lepiej jest mieć dodatkowe miejsce, niż za mało. Innym rozwiązaniem jest kupno stołu rozsuwanego. Tym sposobem na co dzień mamy stół dopasowany do swoich potrzeb, a na większe przyjęcia możemy go rozsunąć i zyskać dodatkowe miejsca. 

Jeśli jadalnię chcesz urządzić w kuchni, a docelowe przy stole będą siadać 2-3 osoby, to spokojnie możesz wybrać mniejszy stół. Okrągły trzyosobowy stół jadalniany jest uniwersalnym rozwiązaniem, które będzie pasować do każdego wnętrza. Druga rzecz, na którą musisz zwrócić uwagę wybierając stół jadalniany, to jego wygląd. Nie tylko wielkość się liczy, ale także jego estetyka. Jadalnia jako serce domu, musi być dopasowana do reszty mieszkania. 

Rodzaje stołów jadalnianych 

Porządne stoły do jadalni są wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak warto w nie zainwestować, ponieważ są czymś co kupujemy na lata. Stołu nie zmienia się często, nierzadko okazuje się to być wybór na całe życie. Dostępne są różne rodzaje stołów i materiały, z których się je wykonuje. Najpopularniejszym i klasycznym wyborem jest stół z litego drewna. Są one wytrzymałe i eleganckie. W zależności od fasonu będą pasować zarówno do wnętrz nowoczesnych jak i rustykalnych. Co ważniejsze drewno pięknie się starzeje. Oczywiście bardzo ważna jest jego pielęgnacja, która pozwala zachować wygląd stołu. W zależności od rodzaju drewna i kilku innych czynników możemy zdecydować się na regularne olejowanie stołu (szczególnie blatu), pokrycie wierzchu żywicą lub bejcą ochronną. Drewniany stół, jeśli tylko będziemy o niego odpowiednio dbać posłuży nam przez wiele lat.

W mieszkaniach w stylu loftowym i nowoczesnym ciekawym rozwiązaniem może być stół ze szklanym blatem. Szklany blat jest praktyczny, łatwo go wyczyścić, pasuje do minimalistycznych wnętrz. Jedyną wadą jest to, że widać na nim każde zabrudzenie, więc będziesz musiał przyzwyczaić się do częstego czyszczenia.

Dodaj komentarz