Kuracja przy pomocy postu wg Buchingera i jej skutki

Kuracja przy pomocy postu wg Buchingera i jej skutki

Post leczniczy wg. dr Buchingera jest jedną z najczęściej wybieranych form postów leczniczych. Metoda opracowana przez dr. Buchingera jest oczywiście niezwykle popularna za naszą zachodnią granicą – w Niemczech, bo stamtąd też jej twórca pochodzi i tam jest przeprowadzana już od ponad 80 lat. Oprócz tego chętnie po metodę sięgają pacjenci z innych zakątków Europy Zachodniej, takich jak Holandia czy Francja. Jest ona również dość szeroko rozpowszechniona w Rosji. W Polsce także coraz więcej słyszy się o możliwościach przeprowadzenia leczniczych postów, w tym także opartych na metodzie dr Buchingera.

Na czym polega kuracja postna wg. Buchingera?

Kuracja postna wg. Buchingera jest uważana za dietę rygorystyczną. Podczas jej przeprowadzania spożywa się wyłącznie płyny, w tym przede wszystkim buliony warzywne, soki oraz herbaty. Ponieważ rygor diety musi być pilnie przestrzegany, aby kuracja przyniosła oczekiwane rezultaty, jest ona zazwyczaj przeprowadzana w specjalnych klinikach przez przeszkolony w tym kierunku personel. Kuracja rozpoczyna się tak zwanymi dniami odciążającymi, podczas których pacjent jest na lekkiej diecie, mającej pomóc w opróżnieniu żołądka. Po całkowitym opróżnieniu żołądka w program leczenia wprowadzany jest post właściwy. W ciągu całego dnia pacjent powinien wypić 3 litry płynów w różnej formie.

Przykładowy dzień pacjenta przeprowadzającego dietę wg. Buchingera

Poranek: herbata ziołowa z miodem

Południe: bulion warzywny lub sok warzywny

Popołudnie: herbata ziołowo lub woda mineralna

Wieczór: Bulion warzywny lub sok owocowy

Zasadniczo dozwole jest picie prawie wszystkich rodzajów herbaty, jednak szczególnie poleca się herbatę z kopru włoskiego, pokrzywy lub melisy zamiast np. picia herbaty owocowej lub miętowej, które mogą podrażniać żołądek. Dodatkowo, aby umilić czas pacjentom poddającym się kuracji planowany jest program aktywności fizycznej nie wymagający zbyt dużego nakładu wysiłku, np. joga z medytacją.

W czasie przeprowadzania postu wg. Buchingera nie rezygnuje się całkowicie z przyjmowania kalorii, co jest jej dużą zaletą w porównaniu do tzw. postu całkowitego, ponieważ proces przemiany materii nie zostaje do końca spowalniany. Łączna dzienna ilość kalorii przyjmowana w trakcie diety nie powinna jednak przekroczyć 500 kalorii.

W ostatniej fazie postu do diety stopniowo wprowadzane są stałe pokarmy, przykładowo surowe jabłka lub zupy warzywne. W czasie tzw. dni odbudowujących (ostatnie dni kuracji) wykonywane są masaże, np. specjalną szczotką.

Dla kogo kuracja postna wg. Buchingera?

Twórca diety, dr Buchinger, sam cierpiał z powodu reumtyzmu i długo poszukiwał skutecznej metody, która pomogłaby mu ulżyć w bólu. Kurację postną, która później zyskała tak ogromną popularność, w pierwszej kolejności wypróbował na sobie. Ponieważ post leczniczy przyniósł oczekiwane rezultaty, dr. Buchinger zdecydował się na założenie pierwszej kliniki, specjalizującej się w leczeniu schorzeń o podłożu reumatologicznym, takich jak dna moczanowa, choroby skóry, migreny oraz cukrzyca typu II. Dzisiaj klinik specjalizujących się w leczeniu opartym na poście jest o wiele więcej i wprowadzają one coraz to nowe udogodnienia oraz ulepszenia do tej metody.

Kurację można odbyć wielu różnych europejskich ośrodkach, między innymi w Niemczech, na Węgrzech, czy w Hiszpanii. Dużą popularnością w Niemczech cieszy się Klinika Malteser położona w centralnej części kraju, na Węgrzech Danubius Health Spa Resort a w Hiszpanii ajurwedyjski ośrodek House of Silence.

Dodaj komentarz