Turystyka motocyklowa – jak rozpocząć niesamowitą przygodę?

Turystyka motocyklowa – jak rozpocząć niesamowitą przygodę?

Turystyka w każdej postaci to jeden z najciekawszych i najbardziej wartościowych sposobów spędzania czasu wolnego. Każdemu z nas turystyka potrafi dać ogrom wszelakich wartości, począwszy od tych czysto zdrowotnych, a kończąc na zupełnej zmianie postrzegania świata. Wiele osób nie wyobraża sobie innego sposobu spędzania wolnego czasu, aniżeli właśnie poprzez podróżowanie. Istnieje wiele rodzajów turystyki, każda ma swoje przepiękne strony i jest zdecydowanie warta by się nią zainteresować. W tym artykule przyjrzymy się dokładniej turystyce motocyklowej, która jest jedną z ciekawszych odmian samej turystyki, ale również jedną z najbardziej wymagających. Podróżując motocyklem musimy nie tylko zmierzyć się z każdymi, nawet najcięższymi warunkami atmosferycznymi ale także z takimi problemami jak bardzo mało miejsca by wziąć ze sobą dużą ilość bagaży, jak również z małą pojemnością baku motocykla. Bardziej rozwiniemy temat w artykule poniżej. Zapraszamy do lektury!

Turystyka motocyklowa – dlaczego jest aż tak interesująca?

Taka jak wspomnieliśmy wyżej, w obecnych czasach istnieje wiele rodzajów turystyki, począwszy od turystyki pieszej czy rowerowej, a kończąc na podróżowaniu samolotem. W tym artykule skupimy się jednak na turystyce motocyklowej, która z pewnością jest jedną z najciekawszych odmian turystyki. Podróżując motocyklem możemy najbardziej delektować się otaczającym nas światem, nie jesteśmy od niego oddzieleni jak w przypadku podróży samochodowych. Mnóstwo osób uwielbia także jeździć motocyklem, więc jeśli połączymy te dwa aspekty to otrzymujemy naprawdę wartościowy zestaw pozwalający w pełni cieszyć się życiem. Motocykl ma tą przewagę nad samochodem, że jest o wiele bardziej poręczny i uniwersalny. Motocyklem jesteśmy w stanie wjechać o wiele dalej niż samochodem dzięki czemu możemy zwiedzić najciekawsze miejsca po drodze naszej wyprawy. Bardzo ważnym jest aby nie planować naszej wyprawy tylko i wyłącznie przez pryzmat celu do którego zmierzamy, ale także planując ciekawe miejsca w trakcie naszej ekspedycji. Idealnie zdaje się pasować do turystyki motocyklowej stwierdzenie “droga jest celem” które powinniśmy mocno wziąć sobie do serca jeśli planujemy daleką wyprawę motocyklem. Oczywiście nie jesteśmy zmuszeni od razu planować podróży dookoła Europy bądź dookoła świata. Możemy zacząć od kilkudniowych wycieczek po naszym kraju, które bardzo spokojnie i skutecznie wprowadzą nas w świat podróży motocyklowych. Posiadając wiedzę zdobytą w podróżach po Polsce jesteśmy w stanie dużo lepiej zaplanować daleką ekspedycję zagraniczną pod kątem zabrania ze sobą niezbędnych rzeczy oraz samej logistyki. Istnieje wiele osób podróżujących całe życie na motocyklu które niejednokrotnie przejechały na nim cały świat. Jeśli wejdziemy w podróżniczy tryb życia, niejednokrotnie możemy nie być w stanie z niego zrezygnować. Szczególnie jeśli mówimy o tak interesującym podróżowaniu jakim jest turystyka motocyklowa. Oczywiście podróżowanie motocyklem to nie jedynie plusy i przyjemne doświadczenia. To również mnóstwo problemów i zmartwień którym musimy stawić czoła. O nich jednak opowiemy w późniejszej części artykułu.

Co powinniśmy wiedzieć chcąc zacząć podróżować motocyklem.

Turystyka motocyklowa to mnóstwo niesamowitych przeżyć, a w późniejszym czasie wiele niezapomnianych wspomnień. Wcześniej wspomnieliśmy, że jest to bez wątpienia niesamowite przeżycie oraz coś czego zdecydowanie warto spróbować. Jeśli nie mamy możliwości zorganizować kilkumiesięcznej dalekiej wyprawy, to zdecydowanie warto spróbować zorganizować chociażby kilkudniowy wyjazd po Polsce aby zobaczyć ile piękna kryje w sobie motocykl i podróżniczy tryb życia. Trzeba jednak pamiętać, że podróże motocyklowe to nie tylko przyjemne doświadczenie i niesamowite przeżycia. To także mnóstwo problemów które musimy pokonać chcąc zając się dalszymi podróżami. Zdecydowanie największym, z nich jest konieczność spakowania się w bardzo małe torby i kufry. W przypadku samochodu mamy praktycznie nieograniczone pole do popisu i bez problemu możemy zabrać ze sobą wszystko co potrzebujemy. Są nawet osoby które kupują specjalne pojazdy ciężarowe na wyprawy i zabierają ze sobą praktycznie cały dom. Podróżując na motocyklu musimy zabrać ze sobą jedynie to co niezbędne, a większość rzeczy i tak będziemy zmuszeni kupować w trasie. Kolejnym problemem jest mała pojemność baku która zmusza nas do częstych wizyt na stacjach benzynowych. Nie jest to problemem w kraju takim jak nasz czy w krajach zachodnich, gdzie stacji benzynowych jest bardzo dużo, jednak wkraczając bardziej na wschód i w nieco biedniejsze państwa stacje benzynowe występują zdecydowanie rzadziej i będziemy musieli dokładnie planować każdy odcinek naszej trasy aby nie zostać z dala od cywilizacji z pustym bakiem. Jest to bardzo duży problem w krajach gdzie praktycznie nie ma ruchu drogowego i w niektóre miejsca nie udają się właściwie żadni ludzie. Wymagać będzie to od nas sporej dokładności logistycznej w planowaniu trasy, tak aby co kilkaset metrów napotykać na swojej drodze stację benzynową. Można rozważyć zamontowanie w motocyklu małego kanistra na benzynę, jednak jest to kolejna strata bardzo cennego dla nas miejsca, które możemy zagospodarować dla ważne dla nas rzeczy. Kolejnym problemem jest silnik dużej części motocykli który nie lubi słabej jakości paliwa. Podobnie jak w przypadku małego kanistra, nie jest dla nas problemem podróżowanie po wysoko rozwiniętych państwach gdzie paliwa napędowe są wysokiej jakości. W krajach uboższych często jakość paliw jest o wiele niższa co może bardzo niekorzystnie działać na silnik w naszym motocyklu. Podróżując motocyklem warto również znać chociaż podstawowe sprawy mechaniczne związane z motocyklem by w razie awarii umieć szybko zdiagnozować i usunąć usterkę. Jest to szczególnie ważne w miejscach z dala od cywilizacji gdzie zdani jesteśmy tylko na siebie i własne umiejętności.

Jak bardzo kosztowna jest turystyka motocyklowa?

Czas przejść do jednego z najbardziej interesujących tematów dla wielu z nas, czyli do kosztów podróżowania motocyklem. Ciężko przyjąć tutaj jednoznaczne stwierdzenie, można powiedzieć że koszty są nieco niższe niż w przypadku podróżowania samochodem. Jeśli chodzi o spalanie paliwa, to jest ono bardzo podobne jak w przypadku samochodu bądź tylko trochę niższe. Jeśli podróżowalibyśmy samochodem małych rozmiarów, to koszty paliwa będą podobne jak w przypadku motocyklu. Jeśli jednak chcielibyśmy wybrać się w podróż dużym, paliwożernym samochodem albo ciężarówką, to motocykl byłby zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Motocykl wychodzi również taniej w przypadku przepraw promowych bądź jakichkolwiek sytuacji, kiedy konieczny staje się transport pojazdu. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, na motocykl zabierzemy dużo mniej rzeczy aniżeli w przypadku samochodu co również skutkuje nieznacznym obniżeniem kosztów wyprawy. Oczywiście wszystko zależy od budżetu jaki chcemy przeznaczyć na naszą wyprawę. Zarówno w przypadku samochodu jak i motocyklu, jesteśmy w stanie mocno obniżyć ostateczne koszty, jak i mocno je podnieść. Zależy to od tego jak dużo i jakiej klasy sprzętu oraz bagażu zabierzemy ze sobą. Mocno możemy żonglować kosztami planując samą trasę oraz miejsca do których zamierzamy dotrzeć. Również styl naszej jazdy może obniżyć spalanie motocykla, dzięki czemu na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów możemy sporo zaoszczędzić. Porównując jednak turystykę motocyklową do innych możliwości turystyki, to nie wypada ona bardzo kosztownie. Każda turystyka oraz podróżowanie wszelakiego rodzaju zawsze ciągną za sobą duże koszty, a motocykl jest zdecydowanie jednym z tańszych rozwiązań jeśli chodzi o zwiedzanie świata. Taniej wypadnie jedynie podróżowanie rowerem, jednak na rowerze jesteśmy w stanie zwiedzić o wiele mniejszą część świata aniżeli na motocyklu. Chyba, że dysponujemy bardzo dużą ilością wolnego czasu, którego jednak mało kto tyle posiada. Motocykl wydaje się więc złotym środkiem pod względem kosztów turystyki, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni wydawać fortuny na drogie środki transportu, a zarazem jesteśmy w stanie zwiedzić naprawdę dużą część świata.

Usterki i awarie w trasie – jak sobie z nimi radzić?

Niestety, jednym z największych problemów jakie niesie za sobą podróżowanie motocyklem są usterki z dala od domu. Nie jesteśmy w stanie uniknąć ich w zupełności, a drogi jakie posiada wiele krajów nie pomagają w ich uniknięciu. Choćbyśmy pojechali na wyprawę motocyklem prosto z salonu, to i tak nie będziemy posiadać gwarancji że w trasie nie ulegnie on żadnej awarii. Dodatkowo problem ten potęgują kiepskiej jakości drogi w wielu uboższych krajach z którymi my i nasza maszyna będziemy musieli się zmierzyć. Osoby podróżujące samochodem mogą sobie pozwolić na zabranie ze sobą dużego zapasu części zamiennych, które bezproblemowo będą w stanie wymienić nawet na największym odludziu. Ludzie uprawiający turystykę motocyklową niestety nie mają miejsca na części zamienne. Sporym wyzwaniem jest zabranie wszystkich niezbędnych rzeczy dla naszego życia, nie mówiąc o zapasowych częściach motocyklowych. Jeśli więc, wydarzy się awaria musimy być zdani tylko na siebie i swoją kreatywność, a także na pomoc potencjalnych przejezdnych. Planując trasę wyprawy warto zaplanować ją tak aby po drodze co jakiś czas dostępny był warsztat będący w stanie zająć się naszym motocyklem. Podobnie jest z wulkanizatorami, bardzo ważnym jest pamiętanie o nich jeszcze na etapie logistycznego planowania naszej trasy. Mimo małego bagażu który możemy wziąć ze sobą, warto zabrać przynajmniej małe, najbardziej potrzebne nam części oraz narzędzia na wypadek zdarzenia z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Jeśli jedziemy na wyprawę grupą motocyklistów, zdecydowanie łatwiej jest zabrać ze sobą niezbędne narzędzia oraz otrzymać pomoc na wypadek awarii. Trzeba również zaznaczyć, że absolutnie niezbędną czynnością jeszcze przed wyjazdem w daleką podróż jest dokładne przygotowanie naszego motocykla turystycznego. Powinniśmy zrobić jego kompletny serwis od początku do końca wymieniając wszystkie części eksploatacyjne oraz wszystko co podejrzewamy o jakąś nieprawidłowość. Przygotowanie motocykla jeszcze na etapie planowania wyprawy to rzecz absolutnie niezbędna i zdecydowanie nie powinniśmy na niej oszczędzać. Są osoby podróżujące starymi sprzętami kupionymi bardzo okazyjnie oraz bez większego przygotowania, jednak jest to bardzo ryzykowne i może narazić nas na brak możliwości powrotu do domu.

Turystyka motocyklowa w grupie – co warto wiedzieć.

Podróżowanie z grupą znajomych jest bardzo dobrym i o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem aniżeli podróżowanie w pojedynkę. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, w grupie jesteśmy o wiele łatwiej poradzić sobie z nieplanowaną awarią oraz zabrać ze sobą o wiele więcej potrzebnych narzędzi i części zamiennych. Również jeśli chodzi o bagaże, jadąc w grupie o wiele łatwiej będzie nam zabrać wszystkie niezbędne rzeczy, jeśli tylko zadbamy o dobry podział obowiązków o tego co każdy musi zabrać. Warto wspomnieć, że aby turystyka motocyklowa z innymi członkami grupy była przyjemna i możliwa, to musi to być grupa dobrych znajomych. Każdy podróżnik potwierdzi, że podróżowanie z przypadkowym zespołem nie ma sensu. Jeśli mamy możliwość podróżowania z starą i sprawdzoną ekipą to jak najbardziej warto skorzystać z takiej możliwości. Jest to o wiele bezpieczniejszy sposób podróżowania aniżeli w pojedynkę kiedy to jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie i swoje umiejętności. Podróżując po nieznanych terenach, bardzo łatwo o zostanie okradzionym bądź zaatakowanym, dlatego zdecydowanie warto zabrać ze sobą ekipę. Kolejnym powodem dla którego warto podróżować w kilka osób, jest możliwość podzielenia kosztów na wszystkich członków grupy. Odnosi się to poniekąd do akapitu w którym wyjaśnialiśmy koszty dalekich wypraw motocyklowych. Turystyka samemu jest o wiele droższa, ponieważ nie mamy jakiejkolwiek możliwości rozbicia kosztów. Podobnie jest w domu przykładowo gotując obiad, jeśli gotujemy go tylko dla dwóch osób to jest to proporcjonalnie o wiele droższe, aniżeli przykładowo dla sześciu osób. Podobnie jest z podróżami.

Co jeszcze warto wiedzieć o turystyce motocyklowej?

Planując dalekie wyprawy motocyklowe nie można zapomnieć o konkretnych przejściach granicznych na naszej drodze. Powinniśmy dokładnie zorientować się jak wygląda przejazd przez daną granicę oraz jak dokładną kontrolę graniczną będziemy musieli przejść. Powinniśmy również dokładnie poznać prawo obowiązujące w krajach które zamierzamy odwiedzić, w tym przepisy drogowe. W niektórych krajach mandaty za wykroczenia drogowe są absurdalnie drogie, a przepisy są niesamowicie rygorystyczne, z tego powodu warto dokładnie zaznajomić się z obowiązującymi w danym kraju przepisami. Warto też zaopatrzyć się w wiedzę oraz pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku za granicą. Nie ma nic gorszego od pozostania samemu w obcym kraju z uszkodzonym bądź zniszczonym motocyklem. Warto również zadbać o aktualne mapy oraz przynajmniej dwa nawigatory. Zabierzmy ze sobą także zwykłą papierową mapę która w razie awarii elektronicznych nawigacji wskaże nam dalszą drogę. Niezbędny również może okazać się najprostszy tłumacz dzięki któremu będziemy mogli porozumiewać się w dalekich krajach. Strój w którym rozpoczniemy naszą przygodę z turystyką motocyklową powinien być przez nas dobrze sprawdzony. Musimy mieć pewność, że ubiór który zabierzemy ze sobą w trasę będzie wygodny, świetnie sprawdzi się nawet w najzimniejsze i najbardziej deszczowe dni oraz że nie będzie nas nigdzie uwierać. Nie ma nic gorszego od niewygodnego ubioru w którym musimy spędzić większość naszego najbliższego czasu. Podobnie jest z kaskiem. Kask nie tylko dba o nasze bezpieczeństwo na drodze, ale ma również za zadanie chronić naszą ciepłotę ciała oraz być zwyczajnie wygodny. Warto zainwestować w wysokiej jakości kask który nie tylko może uchronić nasze życie podczas wypadku ale także sprawi, że podróż w nim będzie wygodna i przyjemna.

Podsumowując, turystyka motocyklowa to jedna z najpiękniejszych odmian podróżowania, której zdecydowanie warto spróbować. Na motocyklu możemy zwiedzić praktycznie cały świat i nieraz będziemy w stanie wjechać o wiele dalej aniżeli samochodem. Dodatkowo, jeśli kochamy jazdę motocyklem będzie to dla nas idealne zestawienie na dobre spędzenie wolnego czasu. Oczywiście podróżowanie motocyklem nie jest pozbawione wad, a nawet można powiedzieć że jest jednym z trudniejszych rodzajów turystyki. Musimy dokładnie zaplanować całą naszą podróż, a także sprzęt i bagaże które zabierzemy ze sobą ze względu na bardzo małą ilość wolnego miejsca. Jeśli mamy taką możliwość to warto zabrać ze sobą większą grupę motocyklistów którzy będą nam towarzyszyć na całej trasie. Nasza podróż stanie się o wiele bezpieczniejsza, a w razie jakiegokolwiek problemu czy awarii sprzętowej nie zostaniemy z nią sami. Poświęćmy dużo czasu na dokładne zaplanowanie całego wyjazdu motocyklem, a z pewnością przeżyjemy przygodę o której nigdy nie zapomnimy.

Dodaj komentarz