Świadoma pielęgnacja włosów jest coraz częściej praktykowana przez kobiety. Chcąc poprawić wygląd i kondycję włosów, kupujemy coraz to nowsze kosmetyki, które nierzadko nie zdają u nas egzaminu. Zanim udamy się ponownie na zakupy do drogerii, warto poznać swoje włosy i ich indywidualne potrzeby. Kluczowe jest określenie, jaki typ włosa posiadamy i które produkty mu służą, a jakie szkodzą i powodują pogorszenie jego wyglądu. Zatem jak postępować z kosmykami, by bez względu na okoliczności wyglądały nienagannie?
Typy włosów
Każda kobieta ma włosy cechujące się innymi potrzebami. Określenie rodzaju włosa pozwala na dobór odpowiedniej pielęgnacji i sposobu stylizacji, które zminimalizują czas spędzony rano przed lustrem w celu ujarzmienia fryzury. Pierwszym typem włosów są włosy niskoporowate, którymi najczęściej obdarzone są Azjatki. Co wyróżnia włosy niskoporowate? Takie włosy na ogół są lśniące, gładkie i sprężyste. Po rozczesaniu szczotką są proste i nie puszą się. Na ogół nie wymagają żadnej dodatkowej stylizacji przy użyciu prostownicy, bo gdy schną samoistnie, wyglądają dobrze. Kolejnym typem włosów są włosy średnioporowate. Takie włosy posiada większość polek. Są to włosy pozbawione blasku, z tendencją do łamania i puszenia. Bez odpowiedniej pielęgnacji włosy tego typu narażone są na puszenie i elektryzowanie się w ciągu dnia. Nigdy nie są całkowicie proste, natomiast odpowiednie ich traktowanie może spowodować, że powstaną z nich ładne, ujarzmione fale. Ostatnim typem włosów są wysokoporowate. Te włosy odznaczają się szorstkością, brakiem połysku oraz dużą tendencją do rozdwajania i łamania. Na ogół włosy wysokoporowate są włosami falowanymi lub kręconymi. Są podatne na stylizację przy użyciu ciepła, a fryzura potrafi się długo utrzymywać pod warunkiem, że na dworze nie panuje wilgoć.
Wydobycie naturalnego skrętu
Coraz więcej mówi się o wydobywaniu skrętu z włosów. Najprościej rzecz ujmując, jest to zabieg mający na celu wydobycie na włosach fal lub loków, bez wykorzystania w tym celu lokówki, falownicy czy prostownicy. Cały proces skupia się na doborze odpowiednich kosmetyków stylizujących, ich prawidłowym użyciu i wysuszeniu kosmyków. Jak sprawdzić, czy nasze włosy chcą się kręcić? Przede wszystkim, fale najprawdopodobniej osiągniemy na swoich włosach, gdy po prostowaniu prostownicą się puszą i wywijają. Ponadto, po ich umyciu na głowie jest puch i odstające na całej długości włoski. To pierwsze sygnały alarmujące, że włosy chcą się samoistnie kręcić! Jak więc sprawić, by bez użycia bardzo wysokiej temperatury osiągnąć na głowie ładne pukle?
Kluczowe w wydobyciu skrętu jest to, w jaki sposób przebiega ich mycie i aplikacja odżywek do włosów. Najskuteczniejszą metodą jest OMO, czyli odżywka, mycie, odżywka. W praktyce oznacza to, że pierwszym krokiem podczas mycia włosów jest nałożenie na całą długość odżywki, której zadaniem jest odżywienie włosów i zabezpieczenie ich przed działaniem detergentów z szamponu. Na ogół nakładamy ją na mokre włosy i pozostawiamy na około 10 minut. Kolejnym krokiem jest zmoczenie skalpu i umycie go szamponem o łagodnym składzie. Tego typu produkt nie zawiera w swoim składzie drażniących składników takich jak SLS i SLES. Bardzo ważne jest, by myć sam skalp, pomijając włosy na długości. Piana powstała podczas mycia w zupełności wystarczy, by pozbyć się z kosmyków kurzu i zanieczyszczeń. Ostatnim krokiem podczas mycia jest ponowne nałożenie na włosy odżywki. Do tego rekomendowana jest odżywka emolientowa, czyli taka, której zadaniem jest nadanie włosom połysku i domknięcie ich łusek. Produkt pozostawić należy na włosach około 5 minut i spłukać. Co jest ważne, włosy, które mają zadatki na fale lub loki, trzeba czesać tylko na mokro. Wykonywanie tej czynności na suchych włosach spowoduje duży puch i nieład na głowie. Czesanie najlepiej zacząć od końcówek i powoli kierować się ku górze.
Rozczesane pasma koniecznie trzeba potraktować żelem stylizującym lub kremem, który nada włosom skrętu i definicji. Pominięcie tego kroku spowoduje, że włosy nie dostaną żadnego bodźca do uzyskania na nich skrętu. Produkt musimy nałożyć równomiernie, od nasady aż po same końce. Najważniejszym elementem jest ugniatanie mokrych włosów pokrytych produktem stylizujących przy pomocy dłoni. Czynność tę należy wykonywać przez około 5 minut. Włosy powinny zacząć się falować. Czym częściej będziemy powtarzać ten krok, tym włosy będą zyskiwać przy każdym myciu lepszy skręt. Ostatnim krokiem jest wysuszenie włosów suszarką z dyfuzorem. Taki zabieg jeszcze mocniej skręci pasemka oraz należycie je ułoży. Posiadaczki włosów falowanych i kręconych powinny kategorycznie wystrzegać się suszenia włosów suszarką bez dyfuzora, gdyż powietrze rozdmuchuje i prostuje fale. Dobrym sposobem na zabezpieczenie końcówek włosów kręconych jest aplikacja serum silikonowego w niewielkiej ilości. Zapobiegnie to rozdwojeniu i kruszeniu się włosów.
Jak zabezpieczać włosy podczas prostowania lub kręcenia?
Jeżeli lubimy proste włosy uzyskane prostownicą lub mocno skręcone fale przy użyciu lokówki, musimy koniecznie zabezpieczyć włosy przed użyciem wysokiej temperatury. Pominięcie tego kroku spowoduje, że włosy staną się słabe, będą wypadać oraz kruszyć się na długości. Ważne jest, by do stylizacji starać się nie używać temperatury wyższej niż 180 stopni. Zanim zaczniemy traktować je urządzeniem stylizującym, konieczne jest popryskanie włosów sprayem termoochronnym. Tworzy on na powierzchni włosa niewidzialną warstwę, która skutecznie chroni włos przed gorącą temperaturą. Kosmetyki tego typu występują także w formie serum, jednak łatwo przesadzić z ilością używanego produktu. Ważne jest, by włosy poddawane stylizacji były w 100% suche, bez wilgotnych kosmyków.
Jak prostować włosy bez użycia ciepła
Istnieje kilka sposobów, by włosy były naturalnie proste tuż po myciu i wysuszeniu. Proces mycia włosów jest bardzo podobny do tego dotyczącego włosów falowanych i kręconych. Główna różnica polega na sposobie suszenia i kosmetykach użytych do pielęgnacji. Najczęściej gładką taflę włosów osiągną posiadaczki włosów niskoporowatych. Niestety na tego typu fryzurę nie mogą liczyć osoby o włosach średnio i wysokoporowatych. Włosy niskoporowate lubią kosmetyki dociążające, czyli takie, które dodatkowo rozprostują włosy. Umyte włosy metodą OMO należy potraktować kremem dociążającym w niewielkiej ilości. Włosy koniecznie trzeba rozczesać, nim w ruch pójdzie suszarka. Włosy proste bardzo lubią suszenie suszarką z zamontowaną końcówką prostującą. Można cały proces przeprowadzić z użyciem szczotki, by włosy wyciągnąć i zapobiec ich opadnięciu. Takie włosy także należy zabezpieczyć na końcówkach dedykowanym do tego kosmetykiem.
Henna — czyli jak farbować włosy bez ich niszczenia
Wszystkie farby do włosów, nawet te wysokopółkowe, powodują uszkodzenia włosów na długości. Oczywiście najbezpieczniejsze są te, w których składzie nie znajduje się szkodliwy amoniak. Czy istnieje zatem sposób by zmienić kolor włosów, bez uszczerbku na ich kondycji? Okazuje się, że tak! Coraz więcej słyszy się o dobroczynnym wpływie naturalnej henny do włosów na włosy. Henna ma właściwości pogrubiające włosy oraz nadające im blasku. Jej regularne stosowanie potrafi znacząco poprawić stan włosów i ich grubość. Henna występuje pod postacią zielonego proszku o charakterystycznym, ziołowym zapachu. Posiada kolor rudy, a dodatki innych, naturalnych barwników tworzą gotowe mieszanki barwiące. Cały proces hennowania włosów jest dosyć pracochłonny i znacznie bardziej skomplikowany niż użycie farby, a efekt mniej przewidywalny. Doświadczone osoby regularnie traktujące swoje włosy henną jednoznacznie twierdzą, że ich włosy nie były nigdy w tak dobrym stanie, więc warto poświęcić na cały zabieg więcej czasu. Bardzo istotne jest, by kupić hennę lub mieszankę z henną dobrej jakości, bez sztucznych barwników w składzie. Włosy przed nałożeniem henny muszą być dobrze oczyszczone przy pomocy mocnego szamponu i pozbawione kosmetyków stylizujących. Efekt zależy od koloru naturalnych włosów oraz mieszanki, jaką użyjemy do farbowania. Uwaga! Włosów potraktowanych barwnikiem indygo, który znajduje się w mieszankach do włosów ciemnych, nie można rozjaśniać rozjaśniaczem!
Zabezpieczanie włosów na noc
Każda włosomaniaczka powinna dbać o swoje włosy także w nocy. Podczas snu narażone są na tarcie, plątanie oraz wypadanie. Jak zatem zabezpieczyć je w nocy? Niezbędny dla wielu kobiet okazać się może jedwabny czepek, który chroni nasze włosy przed tarciem o pościel, a tym samym przed kruszeniem i elektryzowaniem. Sprawdza się także spinanie włosów na czubku przy pomocy lekkiej, dużej spinki. Wiele kobiet chwali sobie także upinanie włosów przy pomocy jedwabnej gumki na samym czubku głowy, tworząc bardzo luźny koczek. Istotne jest także powleczenie swoich poduszek dobrej jakości jedwabną pościelą, która sprawdza się znacznie lepiej od bawełny. Włosy na noc można także potraktować olejkiem, szczególnie na końcówki. Unikać należy wiązania włosów przy pomocy ciasnej gumki wyposażonej w metalowe elementy, które szarpią włosy/
Najczęstsze błędy włosomaniaczki
Istnieje kilka błędów, których należy się wystrzegać, zaczynając swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją i dobrym traktowaniem włosów. Oto najważniejsze z nich:
- Suszenia i mocne pocieranie włosów po myciu ręcznikiem frotowym,
- Suszenie włosów puszących się na sucho,
- Prostowanie i kręcenie włosów bez użycia kosmetyków termoochronnych,
- Zbyt częste farbowanie włosów i rozprowadzanie farby na całej ich długości,
- Używanie ciasnych gumek z metalowymi elementami lub gumek wężyków,
- Brak regularnych wizyt u fryzjera w celu podcięcia końcówek,
- Nieużywanie odżywek i masek do włosów.